چهارشنبه 08 بهمن 1393
صفحه اصلی
عناوین اخبار
  RSS
EN   AR   FR
 • تیتر اخبار
 • |
 • پول و سرمایه
 • |
 • مناطق آزاد
 • |
 • انرژی
 • |
 • صنعت، بازرگانی و کشاورزی
 • |
 • راه، مسکن و فن آوری اطلاعات
 • |
 • بورس

 • خبر
  سه سناریو دولت برای فاز دوم هدفمندی
  فرزین تشریح كرد:
  سه سناریو دولت برای فاز دوم هدفمندی
  در حال حاضر سه سناریو دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی ارائه کرده است که در سناریوی اول قیمت حامل پیشنهادی بنزین 1060 تومان و در سناریوی سوم 2160 تومان است./در صورت عدم توافق با مجلس در خصوص افزایش منابع هدفمندی یارانه‌ها یارانه پرداختی به 30 هزار تومان کاهش می‌یابد.

  دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفت: برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دولت سه سناریو برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی به مجلس ارائه کرده است که در سناریوی اول نرخ هر لیتر بنزین ۱۰۶۰ تومان و در سناریوی سوم ۲۱۶۰ تومان است.

  به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا فرزین در اولین نشست خبری خود در سال جدید در محل ساختمان صندوق توسعه ملی در حضور خبرنگاران با اشاره به انتقاداتی که به برنامه هدفمندی یارانه‌ها از سوی منتقدان انجام گرفته است اظهار داشت: اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها نه تنها کسری مالی نداشت، بلکه موجب رشد نقدینگی و رشد پایه طولی در کشور نیز نشد.

  فرزین در خصوص برنامه دولت مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم و نحوه اجرایی کردن آن بیان داشت: قیمت حامل‌های انرژی چند برابر افزایش نخواهد یافت بلکه بر اساس نرخ ارز قیمت‌های حامل‌های انرژی رشد می‌یابد.

  وی افزود: در حال حاضر سه سناریو دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی ارائه کرده است که در سناریوی اول قیمت حامل پیش نهایی بنزین ۱۰۶۰ تومان و در سناریوی سوم ۲۱۶۰ تومان است که این موضوع تنها پیشنهاد دولت در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به کمیسیون تلفیق بوده است.

  فرزین در مورد درآمدهای هدفمندی در سال ۹۱ گفت: میزان درآمد‌ها تقریبا مطابق با درآمدهای سال ۹۰ بوده است چرا که تغییری در قیمت حامل‌ها نداشتیم.

  وی گفت: با احتساب اینکه بخواهیم قیمت حامل‌های انرژی به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس برسد و قیمت گاز ۷۵ درصد سبد صادراتی باشد سه سناریو طراحی کردیم که تفاوت آن‌ها در نرخ ارز است.

  وی با بیان این‌که آنچه در لایحه بودجه سال ۹۲ در قالب ردیف ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده مربوط به سناریوی اول وقیمت بنزین ۱۰۶۰ تومانی است خاطرنشان کرد: در این سناریو‌ها رقم دقیقی برای یارانه نقدی برآورد نشده است و رقم یارانه ۲۵۰ هزار تومانی مربوط به سناریوی سوم است که در آن قیمت بنزین به ۲۱۶۰ تومان می‌رسد.

  فرزین با رد هر گونه تصمیم گیری یک طرفه درخصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها افزود: هنوز دولت هیچ برنامه‌ای برای اجرای گام دوم هدفمندی ندارد و مذاکرات دولت در این خصوص با مجلس در حال انجام است.

  کاهش منابع درآمدی یارانه‌ها از سوی مجلس عواقب خطرناک دارد

  دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه هر گونه تغییر در عدد پرداخت یارانه نقدی به خانوار‌ها در بودجه ۹۲ باعث ایجاد تبعات فراوان اقتصادی می‌شود گفت: هر گونه تغییر در عدد هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی باعث ایجاد مشکل در اقتصاد شده و عواقب آن بسیار خطرناک بوده و به تولید و تورم و انرژی ضربه خواهد زد.

  به گفته فرزین درآمد هدفمندی باید متناسب با نرخ تورم و شرایط فعلی اقتصاد کشور باشد.

  وی با بیان اینکه باید دولت و مجلس برای اجرای فاز دوم باید با مجلس به توافق برسند، گفت: اگر قرار باشد گام اول را اجرا کنیم برای ادامه گام اول دست دولت باید باز باشد، به همین دلیل به کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادیم و قرار است مجددا با حضور دراین کمیسیون در راستای چگونگی اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها به توافق برسیم.

  وی گفت: در صورت ادامه گام اول، یارانه نقدی کاهش نیافته و هیچ فردی از دریافت یارانه نقدی حذف نمی‌شود و شرایط باید به گونه‌ای باشد که منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی به دولت فراهم باشد.

  وی بیان داشت: برای رفع مشکلات موجود در حال حاضر با نمایندگان کمیسیون تلفیق در حال مذاکره هستیم.

  ۳۱ هزار میلیارد تومان منابع اصلاح قیمت‌ها

  رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی همچنین گفت: در سال ۹۱ حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان ازخانوار‌ها در قالب اصلاح قیمت‌ها دریافت کرده‌ایم.

  دبیر ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها با بیان اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم و مباحث بسیاری در خصوص اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در نقاط ضعف و قوت آن مطرح می‌شود، تصریح کرد: ‌ تقریبا کمتر کاندیدای ریاست جمهوری‌ای بر اهمیت و ضرورت اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها تاکید نمی‌کند و می‌توان گفت اکثر کاندیدا‌ها به دنبال ادامه اجرای این قانون هستند که نشان از مورد قبول واقع شدن قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در افکار عمومی دارد.

  وی با تاکید بر این‌که افکار عمومی مدافع و خواهان اجرای این قانون است، تصریح کرد: ‌ قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها با اهداف مشخص در اقتصاد کشور آغاز شد و در تاثیر اجرای این قانون بر مدیریت مصرف انرژی هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

  فرزین با بیان این‌که از ابتدای اجرای قانون تا پایان سال ۹۰، ۱۷. ۵ میلیارد دلار صرفه جویی انرژی در کشور صورت گرفت که ناشی از اجرای مناسب بود، گفت: قیمت حامل‌های انرژی طی ۲۸ ماه گذشته هیچ تغییری نکرده است.

  سهم هر ایرانی از نفت ۶۵۰۰ دلار

  دبیر ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها با اشاره به بهبود ضریب جینی و نسبت درآمد ۱۰ درصد اغنیا به ۱۰ درصد قشر ضعیف جامعه گفت: در سال ۹۰ اتفاق عظیمی افتاد و ضریب جینی در شهر و روستا بهبود یافت. همچنین برای اولین بار نسبت درآمد ۱۰ درصد اقشار بالای جامعه به ۱۰ درصد اقشار ضعیف به زیر ۱۰ درصد (۹. ۳۸ درصد) رسید که نشان از بهبود توزیع درآمد در کشور پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها دارد.

  رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی از رسیدن منابع صندوق با واریز ۱۴. ۷ میلیارد دلار در سال گذشته به ۴۹. ۶ میلیارد دلار خبر داد و گفت: اکنون هر ایرانی در صندوق توسعه ملی ۷۰۰ دلار سهم دارد.

  وی در ادامه عنوان کرد: در افق ۱۴۰۴ با ادامه فروش ۲. ۵ میلیون بشکه نفت در روز سهم هر ایرانی به ۶۵۰۰ دلار می‌رسد.

  دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در خصوص کاهش درآمد منابع هدفمندی یارانه‌ها در بودجه به ۵۰ هزار میلیارد ریال از سوی کمیسیون تلفیق اظهار داشت: این موضوع باعث مشکلات عدیده‌ای خواهد شد و بسیار خطرناک و در عین حال شرایط را سخت خواهد کرد.

  فرزین خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان به خانوار‌ها یارانه نقدی پرداخت می‌شود، بنابراین اگر بخواهیم گام اول را ادامه دهیم شرایط باید به گونه‌ای باشد که این منابع تامین باشد.

  یارانه ۳۰ هزار تومان می‌شود

  دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها همچنین با رد هر گونه پرداخت یارانه به بنزین و افزایش قیمت ۲ تا ۳ هزار تومانی آن گفت: در صورت عدم توافق دولت با مجلس در خصوص افزایش منابع هدفمندی یارانه‌ها یارانه پرداختی به ۳۰ هزار تومان کاهش می‌یابد.

  فرزین در عین حال تصریح کرد: هنوز درهای مذاکره میان مجلس و دولت باز است و در این خصوص نیز دولت و مجلس در حال مذاکره است.

  سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها با رد هر گونه انتقاد از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: در طی ۲۸ ماه از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها نه تنها قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا نکرده، بلکه بلکه ۵/۱۷ میلیون ریال صرفه جویی ارزی در سال ۹۰ نصیب کشور شده است.

  وی با بیان اینکه در سال ۹۰ و سال ۹۱ تمامی پرداخت‌های یارانه نقدی از محل منابع درآمد هدفمندی بوده است، اظهار داشت: در این خصوص ستاد هدفمندی یارانه‌ها هیچ کسری نداشته است و تنها برای سه ماهه اول اجرای فاز اول هدفمندی در سال ۸۹ مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان تن خواه از بانک مرکزی دریافت شده که تاکنون ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن بازگردانده شده است.

  فرزین در خصوص منابع هدفمندی یارانه‌ها عنوان داشت: درآمد حاصل از هدفمندی یارانه از محل ردیف‌های بودجه‌ای و قیمت‌های حامل‌های انرژی به دست می‌آید.

  وی همچنین با انتقاد از افرادی که نوک پیکان انتقادشان را به تولید و همچنین شاخص بهبودزندگی بوده است، اظهار داشت: در تولید از چند روش استفاده کردیم به این معنی که در ابتدا از قیمت‌های تبعیضی استفاده شد و به این ترتیب از تولید حمایت به عمل آمد.

  وی تصریح کرد: برای تولید سهمیه‌های مشخصی در نظر گرفته شد اما اینکه تولید دچار مشکل شد به دلیل نوسانات نرخ ارز و تحریم بود و هیچ گونه ارتباطی با هدفمندی نداشت.

  وی با بیان اینکه تورم موجود انباشت تورم سال‌های گذشته بوده است افزود: هدفمندی یارانه‌ها تورم آنچنان زیادی نداشته است بلکه آثار هدفمندی یارانه‌ها در ۱۵ ماهه ابتدایی اجرای آن مشخص شد به گونه‌ای که در ابتدا تورم شدت داشت اما با توزیع عادلانه این تورم کاسته شد.

  پایان پیام
   

  عضویت در خبرنامه ایلنا
  نام و نشان: ایمیل*:

  آخرین اخبار

  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت

  Alternative content

  Alternative content

  Alternative content

  Alternative content

  مشاهده وب سایت

  Alternative content  پربیننده‌ترین خبرها