کد خبر: 229700 A

انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ برگزار و ۷ خرداد‌‌‌ همان سال نیز نخستین جلسه مجلس ششم برگزار شد. از آن تاریخ تا کنون، ‌ این انخابات پارلمانی ۳ بار دیگر نیز برگزار شده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی مطابق قانون اساسی انجام می‌شود. این انتخابات برعهده دولت است و باید پیش از پایان دوره پبشین برگزار شود. تعداد نمایندگان مجلس، مطابق قانون انتخابات تعیین شده و افزایش این تعداد مطابق اصل ۶۴ قانون اساسی است.

به گزارش ایلنا، از این تعداد، اقلیت‌های زرتشی و کلیمی یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده در مجلس دارند.

نظارت بر انتخابات مجلس هم بر عهده شورای نگهبان است که به صورت استصوابی انجام می‌شود. همچنین مطابق ماده ۵ قانون انتخابات سرپرستان وزارت کشور، استانداری، فرمانداری و بخشداری در برگزاری انتخابات در نقش وزیر کشور، استاندار، فرماندار و بخشدار‌خواهند بود.

انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ برگزار و ۷ خرداد‌‌‌ همان سال نیز نخستین جلسه مجلس ششم برگزار شد. از آن تاریخ تا کنون، ‌ این انخابات پارلمانی ۳ بار دیگر نیز برگزار شده است.

نمایندگان مجلس ششم:
محسن آرمین - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
آزادی آزادمنش - خراسان رضوی
غلامحسن آقائی - سیستان و بلوچستان(زابل)
خلیل آقائی کهلیک بلاغی - اردبیل(مشگین شهر)
علی‌اکبر آقایی مغانجویی - آذربایجان غربی -(سلماس)
مهدی آیتی - خراسان جنوبی(بیرجند)
غلام‌حیدر ابراهیم بای سلامی - خراسان رضوی(خواف / رشتخوار)
ژرژیک ابرامیان - نمایندگان اقلیت(مسیحیان ارامنه جنوب کشور)
جواد اطاعت - فارس(داراب)
علی‌محمد احمدی - لرستان(الیگودرز)
عیسی‌قلی احمدی‌نیا - خوزستان(ایذه / باغملک)
محمود اخوان بازارده - گیلان(لنگرود)
بهاءالدین ادب - کردستان(دیواندره / سنندج / کامیاران)
عسکر اسلام دوست کاربندی - گیلان(تالش)
محمدرضا اسماعیلی مقدم - قم(قم)
علی اشرف عبدالله‌پوری حسینی - آذربایجان شرقی(آذر شهر / اسکو / تبریز)
بهروز افخمی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
جعفر افقهی فریمانی - خراسان رضوی(احمد آباد / رضویه / سرخس / فریمان)
حسن الماسی - اردبیل(بیله سوار / پارس آباد)
شهربانو امانی انگنه آذربایجان غربی ارومیه
مجید انصاری - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
حسین انصاری راد - خراسان رضوی(نیشابور)
حسین انواری - آذربایجان شرقی(سراب)
شهربانو امانی انگنه - آذربایجان غربی(ارومیه)
باقر امامی - آذربایجان شرقی(جلفا / مرند)
فاضل امیرجهانی - زنجان(ابهر / خرمدره)
علی‌اصغر امیرشعردوست - آذربایجان شرقی(آذر شهر / اسکو / تبریز)
سید ابراهیم امینی - فارس(ممسنی)
علی اکبرزاده - آذربایجان شرقی(خاروانا / ورزقان)
محمدباقر باقری‌نژادیان فرد - فارس(کازرون)
غلامحسین برزگر - فارس(سپیدان)
طاهرآقا برزگر تکمه داش - آذربایجان شرقی(بستان آباد)
احمد بورقانی فراهانی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
عبدالرحیم بهاروند - لرستان(خرم‌آباد)
قهرمان بهرامی حسن آبادی - اصفهان(مبارکه)
سهراب بهلولی قشقایی - فارس(فیروزآباد)
رحمان بهمنش - آذربایجان غربی(مهاباد)
مروت‌الله پرتو - زنجان(زنجان)
سمیر پورجزایری - خوزستان(خرمشهر)
احمد پورنجاتی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمد پیران - همدان(رزن)
عبدالرحمن تاج‌الدین خوزانی - اصفهان(اصفهان)
علی تاجرنیا - خراسان رضوی(مشهد)
علی اصغر تجری - علی آباد(گرگان)
محسن ترکاشوند - همدان(تویسرکان)
حسن توفیقی - اصفهان(کاشان)
ولی‌الله توکلی‌طباء زواره - اصفهان(اردستان)
غلامحسین تکفلی - خراسان رضوی(مشهد)
علی‌اکبر جعفری - مرکزی(ساوه)
جلال جلالی‌زاده - کردستان(دیواندره / سنندج / کامیاران)
سهیلا جلودارزاده - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
غلام‌محمد جهاندیده - سیستان و بلوچستان(سراوان)
رسول جماعتی مالوانی - گیلان(شفت / فومن)
حمیدرضا حاجی بابایی - همدان(همدان)
عبدالله حاجیانی - بوشهر(جم / کنگان / دیر)
داود حسن‌زادگان رودسری - گیلان(املش / رودسر)
شهباز حسین‌زاده تقی آباد - آذربایجان غربی(تکاب / شاهین دژ / میاندوآب)
ابوالقاسم حسینی - خراسان رضوی(بجنورد / جاجرم)
مسعود حسینی - کردستان(قروه)
مهندس سید منصور حسینی - گلستان(مینودشت)
هادی حسینی خامنه‌ای - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
رجب حسینی نسب - ایلام(آبدانان / دره شهر / دهلران)
الیاس حضرتی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
فاطمه حقیقت‌جو - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
عبدالرضا حیدری زادی - ایلام(ایوان / ایلام / شیروان و چرداول / مهران)
فریدون حسنوند - خوزستان(اندیمشک)
فاطمه خاتمی - خراسان رضوی(مشهد)
محمدرضا خاتمی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
ناصر خالقی - اصفهان(اصفهان)
حسن خوشرو - کرمان(کرمان)
محمدحسین خلیلی اردکانی - تهران(کرج)
مرتضی خیرآبادی - خراسان رضوی(سبزوار)
سلمان خدادادی - آذربایجان شرقی(ملکان)
محمد دادفر - بوشهر(بوشهر / بندر دیلم / گناوه)
حاصل داسه - آذربایجان غربی(سردشت / پیرانشهر)
لون داویدیان - نمایندگان اقلیت(مسیحیان ارامنه شمال کشور)
خسرو دبستانی - نمایندگان اقلیت(اقلیت‌های دینی / زرتشتیان)
محمود دعایی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمدرضا دولت آبادی - خراسان رضوی(نیشابور)
محمدباقر ذاکری - خراسان رضوی(قوچان)
محمد رئیسی نافچی - چهار محال و بختیاری(شهرکرد)
فاطمه راکعی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
نورمحمد ربوشه - سیستان و بلوچستان(ایرانشهر)
رجب رحمانی - قزوین(تاکستان)
علی‌اصغر رحمانی خلیلی - مازندران(بهشهر)
محمد رشیدیان - خوزستان(آبادان)
امیدوار رضایی میرقائد - خوزستان(مسجد سلیمان)
طاهره رضازاده شیراز - فارس(شیراز)
ابوالفضل رضوی - اصفهان(نائین)
محمد رضوی - یزد(صدوق / یزد)
حسین روزبهی - مازندران(ساری)
سعدالله روستا طسوجی - فارس(خرامه / سروستان / کربال)
محمدتقی رنجبر چوبه - گیلان(صومعه سرا)
احمد رهبری - سمنان(گرمسار)
احمد رمضانپور نرگسی - گیلان(رشت)
حسن رمضانیان‌پور - اصفهان(شهرضا)
حسن زحمتکش - گیلان(آستارا)
جلیل سازگارنژاد - فارس(شیراز)
ابوالقاسم سرحدی‌زاده - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمدعلی سعدایی جهرمی - فارس(جهرم)
محمدرضا سعیدی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمد سقایی - فارس(استهبان / نی‌ریز)
مسیح سلیم بهرامی - مازندران(ساری)
بهیار سلیمانی - فارس(فسا)
داوود سلیمانی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
منصور سلیمانی میمندی - کرمان(شهر بابک)
عبدالله سهرابی - کردستان(مریوان)
علی سیدآقامیری - خوزستان(دزفول)
حمید سیدمهدوی اقدم - آذربایجان شرقی(تبریز)
علی اصغر شعردوست - آذربایجان شرقی(تبریز)
مرتضی شایسته - اصفهان(خوانسار)
جاسم شدیدزاده - خوزستان(اهواز)
ابوالفضل شکوری - زنجان(زنجان)
علی شکوری راد - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
ماشاءالله شکیبی - خراسان رضوی(طبس / فردوس)
احمد شیرزاد - اصفهان(اصفهان)
مرتضی شیرزادی - کرمانشاه(سرپل ذهاب / قصر شیرین / گیلانغرب)
فخرالدین صابری - مازندران(تنکابن / رامسر)
محمدصادق صادقی - گلستان(علی‌آباد کتول)
رضا صالح جلالی - گیلان(آستانه اشرفیه)
گل‌محمد صالحی سلح چینی - چهار محال بختیاری(لردگان)
ذبیحالله صفایی - همدان(اسدآباد)
محسن صفایی فراهانی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
طاهر طاهری - سمنان(سمنان)
مصطفی طاهری نجف آبادی - اصفهان(تیران و کرون / نجف آباد)
مهدی طباطبایی - فارس(آباده / بوانات / خرمبید)
اسماعیل ططری - کرمانشاه(کرمانشاه)
اترک طیار - گلستان(گنبد کاووس)
سید طاهر طاهری - سمنان(سمنان)
علی ظفرزاده - خراسان رضوی(مشهد)
غلامعلی عابدی - خراسان رضوی(سربیشه / نهبندان)
ابوالقاسم عابدین‌پور - خراسان رضوی(تربت حیدریه)
پیمان عاشوری بندری - خوزستان(بندر ماهشهر)
عبدالزهرا عالمی نیسی - خوزستان(دشت آزادگان)
محمد عبایی خراسانی - خراسان رضوی(مشهد)
غلامرضا عبدالوند - لرستان(ازنا / دورود)
حمیده عدالت - بوشهر(دشتستان)
احمد عظیمی - فارس(شیراز)
وحیده علایی طالقانی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمدرضا علی‌حسینی عباسی - همدان(نهاوند)
نعمت‌الله علیرضایی - اصفهان(خمینی شهر)
کرامت‌الله عمادی - اصفهان(سمیرم)
کریم فتاح‌پور موانه - آذربایجان غربی(ارومیه)
خداداد قبادی - فارس(اقلید)
حسن قشقاوی - تهران(رباط کریم)
قلی‌الله قلی‌زاده - آذربایجان شرقی(هوراند / کلیبر)
علی قنبری - چهار محال بختیاری(اردل / فارسان / کیار)
قربان‌علی قندهاری - گلستان
ناصر قوامی - قزوین(قزوین)
عبدالله کعبی - ‌‌خوزستان(آبادان)
محمود کاظم دینان - مازندران(آمل / لاریجان)
محمد کاظمی - همدان(ملایر)
جعفر کامبوزیا - سیستان و بلوچستان(زاهدان)
جمیله کدیور - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
باقر کرد - سیستان و بلوچستان(زاهدان)
مهدی کروبی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
منصور کشفی - فارس(لارستان)
محمدعلی کوزه‌گر - تهران(شهریار)
الهه کولایی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
علی کوهساری - گلستان(آزادشهر / رامیان)
حمید کهرام - خوزستان(اهواز)
محمد کیافر - آذربایجان شرقی(میانه)
اسدالله کیان ارثی - اصفهان(فریدونشهر / فریدن)
محمد کیانوش - خوزستان(اهواز)
غلامرضا گرزین - مازندران(جویبار / سوادکوه / قائمشهر)
عظیم گل - گلستان(بندر ترکمن / بندر گز / کردکوی)
جعفر گلباز - تهران(ساوجبلاغ / طالقان)
حسین لقمانیان - همدان(همدان)
سید حاجی محمد موحد - کهگیلویه و بویراحمد / کهگیلویه
محمدمحمدی - دلفان / سلسله
علی‌اکبر محتشمی‌پور - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمد محمدرضایی - کردستان(بیجار)
علی محمدغریبانی - اردبیل(اردبیل / نمین / نیر)
امرالله محمدی جزی - اصفهان(برخوار / میمه)
احمد مرادی - خراسان رضوی(طرقبه / چناران)
محمدکاظم مرتضوی - یزد(ابرکوه / بافق / خاتم / مهریز)
سلیم مرعشی - گیلان(رودبار)
حسین مرعشی - کرمان(کرمان)
رجب‌علی مزروعی - اصفهان(اصفهان)
اکرم مصوری‌منش - اصفهان(اصفهان)
موریس معتمد - نمایندگان اقلیت(اقلیت‌های دینی / کلیمیان)
قاسم معماری - آذربایجان شرقی(اهر / هریس)
محمد مودب‌پور - گیلان(رشت)
افضل موسوی - زنجان(زنجان / طارم)
امرالله موسوی - مرکزی(خمین)
جلال موسوی - فارس(لامرد)
میرطاهر موسوی - آذربایجان شرقی(آذر شهر / اسکو / تبریز)
علی‌اکبر موسوی(خوئینی) - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
مجتبی موسوی اجاق - کرمانشاه(کرمانشاه)
میرقسمت موسوی اصل - اردبیل(گرمی)
باقر موسوی جهان آباد - کهکیلویه و بویراحمد(بویراحمد)
عیسی موسوی‌نژاد - لرستان(خرم‌آباد)
عیسی مقدمی‌زاد - خوزستان(شادگان)
رسول مهرپرور - خراسان رضوی(درگز)
احمد میدری - خوزستان(آبادان)
محسن میردامادی نجف آبادی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
منصور میرزاکوچکی بروجنی - چهار محال بختیاری(بروجن)
اعظم ناصری پور –(کرمانشاه)
حاتم نارویی - کرمان(بم)
مقداد نجف نژاد - مازندران(فریدونکنار)
رحمان نامجو - آذربایجان غربی(بوکان)
بهزاد نبوی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
عبدالمحمد نظام الاسلامی - لرستان(بروجرد)
علی نظری - مرکزی(اراک)
قدرت‌الله نظری‌نیا - کرمانشاه(صحنه / هرسین / کنگاور)
محمد نعیمی‌پور - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
محمدباقر نوبخت حقیقی - گیلان(رشت)
علی‌رضا نوری - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
علی‌محمد نمازی - اصفهان(لنجان)
رمضان وحیدی - خراسان رضوی(بجنورد / جاجرم)
سراج‌الدین وحیدی مهرجردی - یزد(تفت / میبد)
شمس‌الدین وهابی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
علی‌اصغر هادی‌زاده - مرکزی(دلیجان / محلات)
محمد هاشمی - کرمان(بردسیر / سیرجان)
علی هاشمی بهرمانی - کرمان(رفسنجان)
مسعود هاشمی زهی - سیستان و بلوچستان(خاش / نصرت آباد / میرجاوه)
غلامعلی هزارجریبی - گلستان
علی یاری - ایلام(ایوان / ایلام / شیروان و چرداول / مهران)
علی‌محمد یثربی - قم(قم)
رضا یوسفیان - فارس(شیراز)
میرمحمود یگانلی - آذربایجان غربی(ارومیه)

فهرست نمایندگان مجلس ششم شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر