کد خبر: 1234375 A

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی از آغاز مایه کوبی ضربتی دام‌های سنگین علیه بیماری تب برفکی از ۳ خرداد ماه سال ۱۴۰۱ به مدت ۳۰ روز در سطح دامداری‌های استان خبر داد. .

به گزارش ایلنا، امید خلیل زاده در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به آغاز مایه کوبی دام های سنگین علیه بیماری تب برفکی در استان گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورت همکاری دامداران نزدیک به ۴۰۰ هزار راس دام سنگین در تمامی واحدهای اپیدمیولوژیک مایه کوبی شوند.

وی افزود:  عملیات واکسینه و ایمن سازی دام‌های سنگین به مدت یکماه با همکاری بالغ بر ۱۰۷ مرکز مایه کوبی بخش خصوصی و  با نظارت اکیپ نظارتی بخش دولتی انجام می‌شود.

خلیل زاده با اشاره به اینکه  یکی از راه‌های کنترل  و پیشگیری بیماری فوق العاده مسری و مهلک تب برفکی،  علاوه بر لزوم رعایت مقررات بهداشتی – قرنطینه‌ای ، واکسیناسیون مرتب و دوره‌ای جمعیت حساس دام‌های استان است گفت: دامداران در کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار نقش مهمی برعهده دارند و می‌توانند با رعایت موارد بهداشتی،  عدم تردد در میادین دام سنتی ، واکسیناسیون به موقع و ضد عفونی دامداری‌های خود در کنار ادارات دامپزشکی از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کنند.

وی از دامداران خواست برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع بیماری‌ ، همکاری و تعامل لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی و سایر خدمات دامپزشکی داشته باشند و همچنین جهت اطمینان از پوشش حداکثری این واکسیناسیون از خرید و فروش و جابجایی دامها در مدت زمان اجرای عملیات مایه کوبی خودداری کرده و رعایت اصول بهداشتی در محل دامداری خود از جمله فعال کردن حوضچه‌های ضدعفونی محل ورودی دامداری را اجرا کنند.

وی تصریح کرد: این عملیات در تمامی واحدهای روستایی و عشایری بصورت رایگان انجام می‌شود.

انتهای پیام/
آذربایجان غربی بخش خصوصی پوشش دامپزشکی بیماری تب برفکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر