خبرگزاری کار ایران

| 17:05   
کد خبر : ۱۳۷۷۱۹۵
نماینده البرز در شورای عالی استان‌ها:

توسعه راه‌های ارتباطی و ناوگان حمل و نقل عمومی از نیازهای جدی استان است

قره حسنلو با بیان اینکه استان البرز به دلیل چهارراهی بودن متحمل بار ترافیکی زیادی است گفت: این استان نیاز جدی به توسعه راه‌های ارتباطی دارد.

توسعه راه‌های ارتباطی و ناوگان حمل و نقل عمومی از نیازهای جدی استان است

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا قره‌حسنلو‌ در نطق پیش از دستور خود در هجدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه استان البرز به تعبیر مقام معظم رهبری به ایران کوچک شناخته می‌شود، گفت: البرز با جمعیتی حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و مساحت ۵ هزار و ۸۳۳ کیلومتر مربع دارای ۷ شهرستان، ۱۸ شهر و ۲۳۱ روستا است و نزدیکترین استان به پایتخت محسوب می‌شود.

وی افزود: نقاط خوش آب و هوای متعدد استان البرز در کنار شهرک‌های صنعتی و تولیدی و نیز وجود مراکز بزرگ علمی و تحقیقاتی کشور در کنار شاخصه نزدیکی به تهران، تقریباً این استان را یکی از مقاصد مهاجرتی هموطنان عزیز تبدیل کرده است.

قره حسنلو تصریح کرد: همین موضوع موجب شده است البرز، هشتمین استان پرجمعیت کشور باشد و به دلیل عدم تناسب رشد جمعیت و توسعه استان در بسیاری از سرانه‌های، فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و غیره رتبه‌های آخر کشور را داشته باشد.

رئیس شورای استان البرز توضیح داد: البرز با دو سد طالقان و امیرکبیر یکی از مهمترین تامین کنندگان آب آشامیدنی پایتخت است. اما متاسفانه با این سرانه جمعیتی متراکم در بسیاری از شهرستان‌ها با مشکل کم آبی و پایین بودن سهم حق آبه، چه در بحث کشاورزی و چه در بحث آب شرب مواجه است.

نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: از سوی دیگر استان البرز به نوعی کریدور مواصلاتی شمال به جنوب شرق به غرب ۱۴ استان کشور است. ترافیک‌های سنگین و طولانی در کنار آلودگی‌های زیست محیطی و تنفسی شانه به شانه دیگر کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی کشور رقابت می‌کند. با این تفاوت که به لحاظ زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری حمل و نقلی در پایین ترین حد استاندارد قرار دارد و می‌طلبد که در ازای بالا بودن صبر و بردباری شهروندان فهیم از بابت آلودگی هوا و ترافیک نگاه ویژه‌ای از سهم استان البرز از اعتبارات ملی به جهت ترمیم و تقویت ناوگان و زیرساخت‌های حمل و نقلی به سطح همتراز با دیگر شهرهای بزرگ کشور افزایش یابد.

وی افزود: حل موضوع قطار شهری کرج و تعمیم و دسترسی آن به دیگر شهرهای استان البرز از درخواست‌های مردم استان است.

قره حسنلو اظهار داشت: تسریع و تخصیص اعتبارات ویژه ملی در اجرای پروژه بزرگراه شمالی در امتداد بزرگراه همت و به موازات آن احداث رینگ جنوبی و امتداد آن در شهرهای، فردیس، محمد شهر ماهدشت و در نهایت اتصال آن به آزادراه غدیر در کنار کاهش مشکلات ترافیکی و جابجایی مسافر و بار استان البرز یقیناً اثرات مثبتی خواهد داشت که بازخورد آن در پایتخت نیز احساس می‌شود.

دبیر هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها بیان کرد: البرز با دارا بودن اقلیمی ۴ فصل پرجاذبه و منحصر به فرد به صورت همزمان در چهار گوشه استان یکی از نواحی خوش آب و هوای کشور به حساب می‌آید و نیز با وجود جاذبه‌های تاریخی و گردشگری یکی از ظرفیت‌های بالقوه گردشگری است که اگر مشکلات موجود در این حوزه با کمک دستگاه‌های مختلف فرا استان‌ها مرتفع گردد، می‌تواند در صنعت جذب گردشگر و توریست در کشور به طور چشمگیری نقش آفرینی کند و سهم به سزایی در تولید ثروت از صنعت گردشگری در همه ابعاد داشته باشد.

وی بیان داشت: تخصیص و اعتبارات لازم در جهت، ایجاد بهسازی و ایمن سازی جاده‌های روستایی و رفع نقاط حادثه خیز از اولویت‌هایی در جهت رفع دغدغه مندی روستاییان عزیز است.

قره حسنلو اظهار داشت: همگی مباحث مطرح شده نشان از نیاز اساسی و نگاه ویژه عاجل مسئولان در ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت خدمتگزار و مردمی و جهادی در راستای کاهش کاستی‌ها و بهبود وضعیت تمامی ضروریات در استان مهم البرز دارد.

رئیس شورای استان البرز بیان‌ کرد: وظیفه خود می‌دانم از زحمات جهادگرانه استاندار البرز و همچنین مدیرانی که با توجه به بروز سیل اخیر در محور مواصلاتی کرج چالوس اهتمام ویژه‌ای داشته به نمایندگی از شوراهای اسلامی استان البرز تقدیر و تشکر ویژه داشته باشیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز