کد خبر: 1304363 A

یک مسئول خبر داد؛

رشد ۱۷ درصدی تولید عسل در قزوین

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: امسال هزار و ۷۸ تن عسل در زنبورستان‌های این استان تولید شده که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است.

رشد ۱۷ درصدی تولید عسل در قزوین

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، یوسف جلوخانی با اعلام اینکه امسال نیز همزمان با سراسر کشور طرح سرشماری زنبورستان‌ها در این استان نیز اجرا شد، افزود: بر اساس این سرشماری در زنبورستان‌های استان قزوین ۱۴۷ هزار کلنی مدرن وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین اظهار داشت: بر اساس این طرح، در حال حاضر یک هزار ۸۳۲ زنبورستان در استان وجود دارد که ۴۵۶ نفر در آنها مشغول فعالیت هستند.

جلوخانی یادآور شد: همچنین امسال ۳۳۰ کیلوگرم ژل رویال، ۴۶ تن موم، ۷۷۰۰ کیلوگرم گرده گل و ۱۲۸۵ کیلوگرم بره موم در این زنبورستان‌ها تولید شده است.

وی اضافه کرد: به منظور افزایش درآمد زنبور داران این معاونت توجه ویژه ای به سایر تولیدات زنبور شامل ژل و گرده در برنامه های خود دارد و با برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی ویژه زنبورداران، افزایش تولیدات این گونه محصولات را در کنار عسل در استان در برنامه دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در خصوص اقدامات حمایتی از زنبورداران استان گفت: با هماهنگی تعاونی زنبورداران، شکر مورد نیاز زنبورداران با نرخ دولتی توزیع و به تعدادی از متقاضیان، تسهیلات با سود مناسب پرداخت شده است.

جلوخانی اضافه کرد: همچنین در سال جاری در راستای حمایت از صنعت زنبورداری، تسهیلات ابلاغی اشتغال روستایی و عشایری ویژه زنبورداران استان در حال پرداخت است.

وی خاطرنشان کرد: استان قزوین به دلیل دارابودن مراتع غنی و اراضی زراعی و باغی مستعد زنبورداری هرساله پذیرای زنبورداران مهاجر از سایر استان های کشور نیز می باشد.

به گفته  جلوخانی، بر اساس سرشماری سال ۱۴۰۱ تعداد ۷۶ زنبوردار مهاجر از استانهای آذربایجان شرقی، کرمانشاه ، البرز، تهران، زنجان، گیلان، مازندران و خراسان رضوی در مراتع و مزارع استان مستقر شده اند که امسال توسط این زنبورداران مهاجر ۱۵۷ تن عسل تولید شده است.

 

انتهای پیام/
استان های کشور اشتغال جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان شکر
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر