کد خبر: 1238107 A

درگفت وگو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: حذف ارز ترجیحی از یک رانت ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی جلوگیری می کند و امیدواریم این سیاست دولت استمرار داشته باشد.

علی محمد چوپانی در گفت وگو با ایلنای گلستان اظهارکرد: پیش از حذف ارز ترجیحی مجبور بودیم سالانه ۳ الی ۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی  به کشور  هزینه کنیم که فسادهای عجیب و غریبی در آن وجود داشت.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت کالاهای اساسی شامل روغن، مرغ، آرد در کشورهای همسایه براساس ارز آزاد بود به مراتب گران تر از ایران بود و بسیاری از این کالاها قاچاق می شد و عملا بخشی از یارانه مردم را کشورهای همسایه استفاده می کردند.

چوپانی بیان کرد: سال قبل ۷۰۰ هزار تن روغن  به ارزش یک ونیم میلیارد تومان از سمت ایران به کشورهای همسایه قاچاق شد وهمچنین و درسال گذشته ۱۶ میلیارد یورو کالا وارد کشور کردیم.

وی گفت: این سیاستی که دولت درپیش گرفته  ۲۵ الی۳۰ درصد از حجم واردات را کاهش می دهد وتا ۵ میلیارد یورو صرفه جویی ارزی به همراه دارد.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم این سیاست که دولت درپیش گرفته است استمرار داشته باشد. به همان نسبت که شاهد بالا رفتن قیمت ارز هستیم دولت نیز  یارانه ها را افزایش دهد و کشور به سمت تک نرخی ارز هدایت شود.

 

انتهای پیام/
حذف ارز ترجیحی اتاق بازرگانی گرگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر