کد خبر: 274293 A

شرکت کنندگان در راهپیمایی روز جهانی کارگر در تهران طی قطعنامه‌ای تأکید کردند وزیر بهداشت چشم طمع از اموال کارگران بردارد و فکر ادغام بخش درمان و همچنین بیمارستانهای ملکی تامین اجتماعی را از سر بیرون کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،در پایان راهپیمایی روز جهانی کارگر در تهران قطعنامه‌ای در 12 بند قرائت شد.

متن این قطعنامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قطعنامه روزکارگر سال ۱۳۹۴

خدا را شاکریم در این مقطع حقوق کارگران مسلمان و حق طلب ایرانی بعد از سال‌ها اعتراض به عدم برگزاری راهپیمایی ۱۱ اردیبهشت محقق شده است.

از مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری، اعضای محترم دولت، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و همه نهاد‌ها و ارگانهایی که در مراسم‌های مربوط به این هفته به کارگران بذل محبت و لطف داشته‌اند و با جملات و کلمات خود و همچنین حمایت‌هایشان جامعه کارگری را شاد نموده‌اند، صمیمانه تشکر می‌کنیم.

راهپیمایی امسال، راهپیمایی است با اعلام خاص به عده خاص تا کارگران قدرت تشکیلاتی خود را به رخ همگان کشیده و حق مسلم خود یعنی برگزاری راهپیمایی ۱۱ اردیبهشت را به کرسی نشانده باشند.

از همه کارگران شریف، شورا‌ها و انجمن‌های اسلامی، تعاونی‌های مصرف و مسکن، نمایندگان کارگران، کانونهای مستمری بگیران وبازنشستگان و به طور خاص از واحد آموزش و امور اعضای خانه کارگر که ستاد گرامیداشت هفته کارگر را در برگزاری همه برنامه‌ها به ویژه مراسم امروز یاری کردند، تقدیر و تشکر می‌کنیم و با صدای بلند اعلام می‌کنیم که به پیمان و میثاقی که در مرقد حضرت امام (ره) با امام و ولایت فقیه بسته‌ایم، پایبندیم و امیدواریم همانطور که رهبر فرزانه انقلاب صدای کارگران را شیندند و آن را به همه ابلاغ کردند، سایر کارگزاران نظام نیز از این امر تبعیت کرده و قدر کارگران را بدانند.

ما خواسته‌های خود را در این روز به ترتیب زیر اعلام می‌داریم:

۱-راهپیمایی روزکارگر حق مسلم کارگر ایرانی است و باید همه ساله آزادانه در همه شهرهای کشور برگزار شود.

۲-حقوق کارگران با وجود اهتمام اخیر و افزایشهای صورت گرفته ناچیز است و کارگران نمی‌توانند با این حقوق بیش از ۱۰ روز زندگی کنند، ما خواستار مابه التفاوت حداقل حقوق و حداقل معیشت و پرداخت آن هستیم.

۳-حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، مستمری بگیران و از کارافتادگان باید به طور اساسی مورد تجدیدنظر قرار بگیرد و به عبارت صحیح همسان سازی شود.

۴-تولید داخلی و خرید کالا‌ها و محصولات کارگران و کارخانجات ایرانی باید توسط دولت و سایر دستگاه‌ها و همچنین عامه مردم مطابق نظر رهبر معظم انقلاب مورد حمایت قرار گیرد، اشتغال کارگر ایرانی درگروی مصرف کالای ایرانی است.

۵-هر نوع تلاشی با هدف تضعیف و از کار انداختن وزیر برآمده از کارگران را محکوم نموده و حمایت خود از ایشان را اعلام می‌کنیم، کارگران در مقابل این گونه تحرکات بیکار نخواهند نشست.

۶-اجرای دقیق و بی‌کم و کاست قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور را خواستاریم.

۷-ماده ۱۰ قانون نوسازی صنایع باید مطابق قانون برنامه اجرا شود وکارگران با ۲۵ سال سابقه بازنشسته شوند، هر روز تعلل دراین مورد نابخشودنی است.

۸-بیمه کارگران ساختمانی بایدبرای همه آنان بی‌کم وکاست اجرا شود. از کار کارگر ایرانی در برابر کارگر خارجی به شدت حمایت شود.

۹-امنیت شغلی و لغو قراردادهای موقت و ساماندهی مشاغل پیمانی، خواسته دیرین کارگران است که باید تحقق یابد.

۱۰-ضمن حمایت از مواضع و اقدامات دولت در مذاکرات هسته‌ای، از هیات مذاکره کننده حمایت می‌کنیم.

۱۱- به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار می‌دهیم چشم طمع از اموال کارگران بردارد و فکر ادغام بخش درمان و همچنین بیمارستانهای ملکی تامین اجتماعی را از سر بیرون کند.

۱۲- از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که براساس فرمایش مقام معظم رهبری، ثبات در قوانین کار را سرلوحه قرارداده و فکر تغییر قانون کار به نفع یک طرف را کنار بگذارد.

بازنشستگی تامین اجتماعی درمان مسلمان وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر