خبرگزاری کار ایران

| 08:37   
کد خبر : ۷۴۰۱۱۹

«چهل‌نامه از دلتا-روسیا» به بازار کتاب آمد

کتاب «چهل‌نامه از دلتا-روسیا» به قلم محمدرضا نوروزی و به همت واحد نشر واوک منتشر شد.

«چهل‌نامه از دلتا-روسیا» به بازار کتاب آمد

به گزارش ایلنا، کتاب «چهل‌نامه از دلتا-روسیا» روایتگر سفر نگارنده به کشور روسیه است. نوروزی در جریان سفر به روسیه به مناسبت‌های گوناگون، افراد مختلفی را مخاطب نامه‌هایش قرار داده و داستان‌های جذابی از سفرش را بازگو کرده است. برخی از این افراد از دوستان و نزدیکان او هستند و برخی دیگر از چهره‌های نام آشنا در هنر و سیاست و علم و اقتصاد. از آنتوان چخوف گرفته تا انوشه انصاری، بهروز غریب‌پور، شهرام شهریار و...

در کنار متن‌نامه‌ها، اسکیس‌های نقش‌بسته در صفحات کتاب،‌ لذت مطالعه آن را دوچندان می‌کند و به مخاطب این فرصت را می‌دهد که با نگارنده در طول سفر همراه شود.

محمدرضا نوروزی در متنی که پشت جلد کتاب آمده، چهل‌نامه از دلتا-روسیا را این‌طور معرفی می‌کند:

«وقتی تصمیم گرفتم سفر تازه‌ام به روسیه -مسکو سن‌پیترزبورگ- را مکتوب کنم، فقط به نامه فکر می‌کردم؛ نامه به آنهایی که هنگام سفر یادشان بوده‌ام. آشنا و ناآشنا بودن هم برایم مهم نبود. هرکسی -به‌درستی یا نادرستی- در لحظه‌ای از سفر به یادش می‌افتادم، نامه‌ام را خطاب به او نوشته‌ام.»

آیین رونمایی از این کتاب، عصر پنج‌شنبه، ۱۶ اسفند‌ماه ۱۳۹۷، با حضور جمعی از علاقمندان به سفر و کتاب در عمارت روشنان، برگزار شد. در این نشست نویسنده کتاب، از علاقه همیشگی‌اش به نامه‌‌های کاغذی گفت، از شوق بی‌انتهایش برای سفر کردن حرف زد و بخش‌هایی شنیدنی از داستان سفرش به روسیه و انگیزه‌هایش برای نگارش کتاب «چهل‌نامه از دلتا-روسیا» را برای حاضران بازگو کرد تا حاضران با پژمان نوروزی همسفر شوند و در یک عصر دل‌انگیز زمستانی به روسیه سفر کنند.

محمدرضا نوروزی خودش را در وب‌سایت شخصی‌اش اینطور معرفی کرده است: «پس از سال‌ها فعالیت در حوزه‌ی «علم» به شکل عام و نجوم و میکروبیولوژی و آموزش (به شکل خاص) در قالب مدرس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و نیز تدریس علم در مدارس تهران، بالاخره آرام آرام به سوی علاقه‌ی اصلیم، یعنی طراحی فضاهای آموزشی و علمی پیش رفتم. رصدخانه‌ها و آسمان‌نماهای کوچک و متوسطی را در تهران و زنجان و زابل و… طراحی و اجرا کردم تا اینکه بر اساس علاقه و پس از تحصیل ناپیوسته و راه دور در حوزه‌ی طراحی فضاهای علمی به طراحی مفهومی موزه و «مرکز علم» پرداختم.»

اما بخش دیگر این معرفی‌نامه به «مسافر» بودن او اشاره دارد: «سفر رفتن همواره بخشی از زندگی من بوده. سفرهایی به سبک و سیاق خودم. از طبیعت‌گردی تا گشت و گذار در شهر. به همین مناسبت هرآنچه با سفر پیوند داشته را دوست داشته‌ام. در بسیاری از این سفر‌ها دوستان و آشنایانی هم همراهم بوده‌اند. ساختن برنامه، رویداد‌های مرتبط با سفر، طراحی مسیر سفر، برگزاری جلسات فرنامه‌گویی (سُنگی) و چند نمایشگاه عکس گروهی همگی حاصل فعالیتِ همین منِ مسافرِ درونی است.»

کتاب چهل‌نامه از دلتا-روسیا از طریق فروشگاه اینترنتی واوک به نشانی www.vaavak.com در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز