کد خبر: 1339119 A

کتاب «محرم اسرار» منتشر شد

کتاب «محرم اسرار» گزینه‌ای از مقالات ادبی و فرهنگی جلال الدین همایی است.

کتاب «محرم اسرار» منتشر شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب «محرم اسرار» اثر جلال الدین همایی گزینه‌ای است از مقالات ادبی و فرهنگی نویسنده است که در ابتدا، زندگی‌نامه و فهرست آثار و تالیفات وی به طبع می‌رسد، سپس این مقالات در آن فراهم می‌آید: «شاهنامه فردوسی: شاهکار سخنوری و سخنرانی»، «رودکی و اختراع رباعی»، «ابن‌سینا یکی از دانشمندان بزرگ ایران»، «مقام حافظ»، «مستدرکات دیوان شمس»، «افکار تازه و نوآوری‌های علمی ابوریحان»، «صبای کاشانی»، «ظهیر فاریابی»، «بررسی شعر مسعود سعد سلمان» و «جبر و اختیار و قضا و قدر از دیدگاه مولوی و متکلمان اسلامی.» 

جلال‌الدین همایی یکی از اساتید برجسته فرهنگ، ادبیات و تاریخ ایران بود و سال‌ها در چند رشته مختلف به تدریس در دانشگاه تهران اشتغال داشت. در کتاب حاضر نمونه‌هایی از تحقیق‌ها و تحلیل‌های او درباره استاتیدی از جمله حافظ، ابوریحان، ابن سینا و… به رشته تحریر درآمده و مخاطبان می‌توانند این کتاب را با قیمت ۱۵۰ هزار تومان تهیه کنند. 

کتاب «محرم اسرار» که در ۲۶۷ صفحه به همت انتشارات مروارید منتشر و روانه بازار شده است، با نقلی از زندگی‌نامه جلال‌الدین همایی آغاز می‌شود. او در خانواده‌ای به دنیا آمد که از زن و مرد همه اهل سواد و هنر بودند. پدر او میرزا ابوالقاسم محمد نصیر متخلص به طرب، فرزند مرحوم همای شیرازی است. فنون ادب را قسمتی در خانه خدمت پدر و برادران بزرگترش و قسمتی را نزد اساتید و مدرسان آن زمان تحصیل کرد. فقه را نزد اساتید فقه که از آن جمله می‌توان به سید العلماء میرزا محمد هاشم چارسوقی نام برد. فلسفه را نزد جهانگیرخان قشقایی و آخوند ملامحمد کاشانی آموخت. 

بیژن تلیانی

انتهای پیام/
انتشارات مروارید محرم اسرار
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر