کد خبر: 467510 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

اسامی نامزدهای احتمالی شورای شهر قزوین +جدول

انتخابات شوراهای اسلامی‌شهر وروستا در چهاردوره اخیر هیچ‌گاه بدو‌ن حاشیه نبوده است.هر چه بیشتر هم به زمان برگزاری دوره پنجم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نزدیک‌تر می شویم تنور آن داغ تر می‌شود. استان قزوین نیز از این قاعده مستثنا نیست. از دور نخست انتخابات شورای شهر قزوین‌ که برگزیده شدن یک خانم جوان و گمنام به عنوان نفر اول خبرساز شد و در مدت 4سال حضورش در شورا، دوران پر حاشیه‌ای را گذراند تا در دور چهارم که خانم جوان 27 ساله دیگری برای نخستین بار، پس از برگزاری انتخابات رد صلاحیت شد.

اسامی نامزدهای احتمالی شورای شهر قزوین +جدول

به گزارش خبرنگار ایلنا، در آستانه پنجمین دوره انتخابات شورای شهر قزوین ائتلاف‌های مختلفی از جامعه مهندسان، شهرداری و طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب و اصولگرا در حال شکل گیری است. هر چه به زمان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات شورای پنجم نزدیک تر می‌شویم، حدس و گمان‌ها و تحرکات انتخاباتی نیز بیشتر می‌شود. در دوره‌های گذشته نیز به جز دور نخست که اصلاح‌طلبان با اکثریت نسبی در شورای شهر به پیروزی رسیدند در سه دوره بعدی این اصولگرایان بودند که اکثریت مطلق صندلی‌های این شورا را در قزوین  تصاحب کردند.

در دوره چهارم تعداد اعضای شورای قزوین از 9 نفر به 13 نفر افزایش داشت اما در دوره پنجم بر اساس اصلاحیه جدید قانون شوراها اعضای شورای شهر قزوین بار دیگر به نفر کاهش خواهد یافت.

عزم جدی اصلاح طلبان

اخبار رسیده از اردوگاه اصلاح طلبان نشان می‌دهد که  در این استان  احزاب و تشکل‌های سیاسی اصلاح طلب  ائتلاف مشترکی  تشکیل داده‌اند و سهم هر گروه سیاسی در فهرست 9 نفره شورا مشخص شده است ولی اینکه دقیقاً چه کسانی از این ائتلاف حضور می‌یابند هنوز قطعی نشده است.

اما گفته می‌شود توافق برای در  نظر گرفتن سهم 50 درصدی زنان و جوانان در این فهرست قطعی شده‌ است به طوری که حداقل 30 درصد از  فهرست کاندیداهای این گروه سیاسی را زنان اصلاح طلب  تشکیل می‌دهند.

شنیده شده مسلم بیدخام سخنگوی ستاد احزاب اصلاح‌طلب استان قزوین و عضو دوره نخست شورا نیز از گزینه‌های جدی اصلاح‌طلبان است که عزم خود را برای شرکت در انتخابات این دور هاز شوراها جزم کرده است. سعید قوامی از نزدیکان ناصر قوامی هم از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب قزوین و رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ششم هم طبق برخی شنیده‌ها در این دوره نامزد خواهد شد.

مهدیه میرناصری کارشناس ارشد مرمت و مدرس دانشگاه و مهدی عبدالرزاقی معاون اسبق اداره کل ورزش و جوانان قزوین و آتوسا بیات نماینده دور دوم شورای شهر قزوین و امیر عباس قوامی هم از جمله چهره‌های دیگر اصلاح طلبان  هستند که احتمال حضورشان در این دوره از انتخابات منتفی نیست.

زهرا یوسفی از مجمع زنان اصلاح طلب و زهرا صباغی از دیگر چهره‌هایی هستند که شانس حضور در سهیمه زنان و جوانان ائتلاف اصلاح‌طلبان را دارند.

مهران قاسمی رئیس شعبه حزب ندای ایرانیان قزوین و احمد بخاری مدرس دانشگاه و عضو شورای مرکزی ندای ایرانیان نیز به احتمال زیاد در لیست اصلاح‌طلبان حضور خواهند داشت.

مدیران سابق کاندیداهای جدید

براساس اخباری که ایلنا توانست از وضعیت  کاندیداهای احتمالی قزوین به دست آورد در استان قزوین لیست اصولگرایان تقریباً بسته شده و فعالیت‌های انتخاباتی شان نیز به صورت جدی در حال آغازشدن است. بسیاری از این  اصولگرایان همان  کسانی هستند که در دوره دولت دهم  سوابق مدیریتی داشتند و یا در انتخابات قبلی شورا به پیروزی نرسیده‌اند ودوباره برای دوره پنجم شورا قصد کاندیداتوری دارند. برای مثال از جبهه پایداری فاطمه محمدبیگی دبیر اجرایی بنیاد عفاف و حجاب  و طاهره بیگم سیدی مدیرکل اسبق امور بانوان استانداری قزوین از چهره‌های زن کاندیدای طیف اصولگرا هستند.البته اعضای کنونی شورای شهرقزوین نیز که اغلب از طیف اصولگرایان هستند هم اعلام حضور کرده اند.

ورود افراد غیرمتخصص ممنوع

اگر چه ‌بسیاری از کارشناسان شهری مردم را به انتخاب افراد متخصص‌ و آگاه به امور مدیریت شهری واجتماعی تشویق می‌کنند اما باز هم  در این دور از انتخابات شاهد حضور برخی از ورزشکاران  در شورای شهر قزوین هستیم. گویا اقبال مردم در دو‌ره چهارم شورای شهر تهران به این قشر از افراد جامعه ، ورزشکاران قزوینی را نیز وسوسه کرده  تا شانس خود را برای حضور در انتخابات امتحان کنند.

بر این اساس از گوشه و کنار خبر می‌رسد که احسان لشکری کشتی‌گیر 31 ساله قزوینی و برنده مدال برنز المپیک و سعید دقیقی فوتبالیست 33 ساله هم مایل به شرکت در  این  دوره از انتخابات شورای شهر هستند. از جامعه پزشکی نیز سیف الله یوسفی عضو علی البدل شورای چهارم هم قصد شرکت مجدد در انتخابات را دارد.

حمایت شهرداری از اعضای کنونی

از میان 13 عضو حاضر شورای شهر قزوین  9 نفر یعنی حدود 69 درصد اعضای این شورا در لیست مورد حمایت اصولگرایان هستند که با توجه به کاهش اعضای شورای شهر این افراد رقابت فشرده‌ای را برای قرارگرفتن در لیست‌های انتخاباتی آغاز کرده‌اند.از طرف دیگر و بنابر برخی  شنیده‌ها اعضای فعلی شورای شهر ارتباط نزدیکی با شهرداری قزوین دارند که این موضوع باعث شده تا  شهرداری از حضور دوباره  آنها  استقبال کند البته گفته می‌شود تعداد زیادی از کارمندان رده بالای شهرداری هم قصد شرکت در انتخابات را دارند.

مهندس نینا

پدیده انتخابات دوره گذشته نینا سیاهکالی مرادی بود، فردی که ظاهرا به خاطر پوسترهای متفاوتی که از وی منتشر شده بود بعد از پیروزی در انتخابات همانند مینو خالقی رد صلاحیت شده بود اما با توجه به تغییر مدیران اجرایی و نظارت این بار شاید بتواند از حق خود در شورای شهر دفاع کند.

هیئت نظارت بر انتخابات در استان قزوین ترکیبی اصلاح‌طلب دارد و سیده حمیده زرآبادی نماینده قزوین، روح الله بابایی صالح نماینده بوئین زهرا طاهرخانی نماینده تاکستان در این ترکیب حضور دارند که ریاست این هیئت با طاهرخانی است.

همچنین گفته می شود علی فرخزاد، عضو مستعفی و پرنفوذ شورای چهارم شهر قزوین نیز که سابقه ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان  را دارد از گزینه‌های جدی حضور در این انتخابات است.احد چگینی، عضو شورای شهر قزوین در زمان اصلاحات هم که سابقه بخشداری و معاونت فرمانداری در استان قزوین را در کارنامه دارد مجدد حضور خواهد یافت.شهلا عطایی، عضو کمیسیون بانوان، مریم نخستین عضو سه دوره اخیر شورای شهر و فاطمه اشدری سه زن شورای چهارم هستند که گفته می‌شود در این دوره نیز کاندیدا خواهند شد.

   اسامی نامزدهای احتمالی

    سابقه  حضور در شورا

   گرایش سیاسی

علی فرخ‌زاد 

رئیس سابق سازمان نظام مهندسی

اصولگرا

احد چگینی 

عضو شورای چهارم

اصلاح طلب

مریم نخستین

عضو شورای دومٰ سوم چهارم

مستقل

نینا سیاهکالی مرادی

نامزد رد صلاحیت شده دوره قبل

مستقل

زهرا یوسفی

مشاور امور بانوان استاندار

اصلاح طلب

علی صادقی نیارکی

عضو شورای چهارم

اصولگرا

محمدهادی جعفری

رئیس سابق اوقاف

اصلاح‌طلب

فرج الله فصیحی

عضو شورای چهارم

اصولگرا

شهرام صفری

کارمند تربیت بدنی

اصلاح‌طلب

فرج الله سلحشوری

عضو شورای چهارم

اصولگرا

حکمت الله داوودی

عضو شورای چهارم

اصولگرا

محمدحسین فرجیهای قزوینی

استاد دانشگاه

اصلاح‌طلب

سیدکاظم مجابی

عضو شورای چهارم

اصولگرا

شهلا عطایی

عضو شورای چهارم

اصلاح طلب

مریم وزین

فعال اجتماعی

اصلاح‌طلب

حسین صلح جو

عضو شورای چهارم

اصولگرا

مجتبی جلیلوند

فعال فرهنگی

اصلاح‌طلب

حسین غیاثوند

عضو شورای چهارم

اصولگرا

عباس ظاهری

عضو شورای چهارم

اصولگرا

محمدرضا صدیقی

عضو شورای چهارم

اصولگرا

محمد خورشیدی

عضو. علی البدل چهارم

اصولگرا

سیف الله یوسفی

عضو علی البدل دوره چهارم

جامعه پزشکان

سعید دقیقی

فوتبالیست

مستقل

احسان لشکری

کشتی‌گیر

مستقل

آتوسا بیات

عضو شورای دوم

اصلاح طلب

علی صفری

شهردار بوئین‌زهرا

اصلاح‌طلب

زهرا صباغی

روزنامه نگار

اصلاح طلب

مسلم بیدخام

عضو شورای اول

اصلاح طلب

امیرعباس قوامی

فعال سیاسی

اصلاح‌طلب

مهران قاسمی

رئیس ندای ایرانیان

اصلاح طلب

احمد بخاری

عضو ندای ایرانیان

اصلاح طلب

مهدیه  میرناصری

رئیس هیات مدیره انجمن محیط یست قزوین

اصلاح طلب

مهدی عبدالرزاقی

معاون مدیرکل اداره ورزش و جوانان قزوین

اصلاح طلب

فاطمه محمدبیگی

دبیر اجرایی بنیاد حجاب وعفاف

   اصولگرا

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/
انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شوراهای شهر و روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر