خبرگزاری کار ایران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل:

ممنوعیت سوزاندن کاه و کلش بعد از برداشت /با خاطیان طبق قانون برخورد می شود

asdasd
کد خبر : ۱۴۸۹۸۶۲

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: به آتش کشیدن کاه و کلش بعد از برداشت محصول جرم محسوب شده و با خاطیان طبق قانون برخورد خواهد شد.

به گزارش ایلنا، نوبخت اژدری با اعلام این خبر اظهار کرد: بارها در بازدید های میدانی که از مزارع توسط کارشناسان این سازمان صورت می گیرد مشاهد شده است که بعد از جمع‌آوری گندم  و حتی سایر محصولات کشاورزی، بسیاری از کشاورزان برای شروع کشت جدید که عمدتاً صیفی است، کاه و کلش باقیمانده از برداشت گندم و جو را به آتش می‌کشند.

وی افزود: کاری که چهره زیبایی ندارد و دود آن به چشم و ریه سایرین هم می‌رود و علاوه بر آلودگی محیطی و حتی نابودی منابع مفید گیاهی و جانوری موجود در خاک که بسیاری از آنها آفت هم نیستند، هزینه‌های جانبی کشاورزان را نیز برای کشت محصول جدید افزایش می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیانکرد: تجربه مفید بشری و علوم جدید عرصه کشاورزی ضمن مخالفت با این عمل، راهکار مفید و درآمدزای دیگری را برای کشاورزان معرفی کرده است. 

اژدری ادامه داد: کشت مستقیم  یا  کشاورزی حفاظتی  شیوه‌ای جدید در کشاورزی است که با حذف عملیات خاک‌ورزی یا شخم‌زنی بذر در میان همان کاه و کلش به عنوان کودی طبیعی، بذر جدید در زمین کاشته می‌شود.

وی گفت: کشت مستقیم یا بی‌خاک‌ورزی نوعی کشاورزی حفاظتی است که سعی می‌شود میزان دستکاری در خاک به حداقل برسد و محصول جدید در بقایای محصول قبلی کشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد:توصیه ما این  است که  برای توجه به نقش مواد آلی خاک و حفظ بقایای گیاهی در افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش فرسایش آبی و بادی، صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش عملکرد در بلندمدت کشاورزان به هیچ وجه پس از برداشت محصول گندم، بقایای گیاهی را آتش نزنند و با مشورت کارشناسان و محققان در اراضی آبی، اقدام به کشت مستقیم در بقایای گیاهی کنند.

اژدری خاطرنشان کرد: این نوع کشت البته مستلزم رعایت اصول و قوائدی است که در صورت رعایت آنها، مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت و در غیر این صورت، باعث افت شدید عملکرد محصول خواهد شد.

وی افزود: کاهش مصرف انرژی، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش مواد مغذی زمین، کاهش نیاز به سرمایه‌گذاری برای تهیه ماشین‌آلات، کاهش زمان لازم برای آماده‌سازی زمین و حفظ رطوبت خاک تنها بخشی از جمله مزایای کشت مستقیم است که با آتش زدن اراضی و شخم مجدد، نتیجه برعکس میل کشاورز خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: در کشور ما طبق قانون نیز آتش زدن کاه و کلش ممنوع است، زیرا  برابر ماده ۳۰ آیین‌نامه اجرایی قانون پسماند و ماده ۲۰ قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت اکیدا ممنوع بوده و جرم تلقی می‌شود و برابر ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی محکوم خواهند شد.

انتهای پیام/
نسرین آذرکیش
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز