خبرگزاری کار ایران

| 16:33   
کد خبر : ۱۳۹۲۸۴۳
برای اولین بار در تاریخ صنعت برق گیلان:

مصرف برق استان از تولید سبقت گرفت

مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان گفت: مصرف برق استان از تولید سبقت گرفت.

مصرف برق استان از تولید سبقت گرفت

به گزارش ایلنا از رشت، بهمن داراب زاده گفت: سال ۱۴۰۲ از نظر تعداد و میزان سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی و ملی در حوزه صنعت برق، سال بی نظیری برای استان گیلان و شرکت برق منطقه ای محسوب می شود.

بهمن داراب زاده، ضمن گرامیداشت هفته دولت و ارج نهادن به یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و با اشاره به پروژه های هفته دولت، افزود: در اولین روز از هفته دولت ۶ پروژه زیر بنایی و زیر ساختی بطور همزمان با صرف هزینه ای افزون بر ۳۶۰ میلیارد تومان افتتاح شد.

وی اضافه کرد: پست63.20 کیلوولت شهید سجاد طاهرنیا، پروژه ای زیرساختی و با تکنولوژی و فناوری پیشرفته روز(GIS) است که نقش بسزایی در تامین برق پایدار منطقه سلیمانداراب و حومه دارد. این پروژه طی آیینی و با حضور استاندار گیلان و جمعی از دیگرمسئولین با سرمایه گذاری ۲۲۳میلیارد تومان و ۶ ماه زودتر ازموعد مقرر به بهره برداری رسید.

وی درمورد اقدامات انجام شده در سال جاری گفت:با بهره برداری از پست شهید سجاد طاهر نیا و پروزه افزایش ظرفیت پست رستم آباد، ظرفیت بسیار خوبی ایجاد شده که در پایداری شبکه برق استان گیلان سهم بسزایی دارند.

وی یاد آورشد: این افزایش ظرفیت باعث شد تا زمینه حضور بخش خصوصی و سرمایه گذار در منطقه رودبار فراهم شود و علاوه برآن شبکه، پاسخگوی نیاز های آینده خواهد بود.

داراب زاده درمورد پروژه های سال‌جاری گفت:درسال جاری بطور همزمان عملیات اجرایی ۱۶ پروژه در گیلان آغاز شد که ۶ پروژه در هفته دولت به بهره برداری رسید.

وی افزود: هم اکنون ۱۰پروژه فعال داریم که ۲پروژه  آن ملی و از وزارت نیرو به عنوان ماموریت شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در نظر گرفته شده است که شامل  پروژه‌ پست 230.63 کیلوولت غرب رشت وخط چهار مداره رشت -انزلی -پره سر به طول ۵۱کیلومتر است که در سطح ملی و استانی کمک شایانی به پایداری شبکه خواهد کرد.

وی درمورد بهره برداری از ۱۰پروژه در دست اجرا، گفت: ارزش روز این۱۰پروژه،حدود ۲هزار میلیارد تومان است و پیش بینی می شود که پست 230.63 کیلوولت غرب رشت طی دو ماه آینده به بهره برداری برسد و خط چهار مداره رشت -انزلی -پره سر ودیگر پروژه های برق منطقه ای گیلان تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهندرسید.

وی یاد آور شد: با بهره برداری از این پروژه‌ها در بخش خطوط و پست ها، با تعدیل باری که انجام می شود میزان تلفات تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد و ضریب اطمینان و پایداری شبکه به میزان قابل توجهی بالا خواهد رفت.

داراب زاده با اشاره به محدودیت های تهیه زمین درگیلان و موانع حقوقی برای ایجاد خطوط جدید گفت: برق منطقه‌ای گیلان با توجه به وضعیت موجود، استفاده از هادی های پر ظرفیت را در دستور کار قرار داد و در پروژه خط شهید عضدی وشهید مقدم با تعویض هادی با هادی پر ظرفیت ، انتقال انرژی چند برابر افزایش یافت و با استمرار این روند، خطوط موجود به خطوط پر ظرفیت تبدیل خواهند شد.

مدیر عامل برق منطقه ای گیلان درمورد افزایش مصرف برق گفت: در سال جاری با توجه به افزایش دما و میزان رطوبت استان، مصرف برق با 8.3 درصد رشد به عدد ۲۲۲۴مگاوات رسید درحالی که میزان مصرف سال قبل ۲۰۵۳مگاوات بود. که این عدد، با توجه به پیش بینی رشد 4تا5 درصد برای سال جاری دور از انتظار بود و این میزان رشد مصرف، موجب شد تا میزان مصرف استان از میزان تولید عملی استان که  ۲۲۰۰حدود مگاوات است پیشی بگیرد.

وی افزود: با توجه به سبقت مصرف برق از تولید برق در استان، توجه جدی به مدیریت مصرف برق ضروری و بسیار مهم است. برای تحقق این مهم، با بسیج همه امکانات وآماده باش مجموعه کارکنان و اتخاذ تدابیر لازم در بخش های مختلف کشاورزی، اداری، صنعتی و ... مانع از بروز مشکل در شبکه توزیع وخطوط انتقال شدیم تا ناپایداری اتفاق نیفتد. لذا از هم اکنون باید تدابیر و برنامه ریزی لازم انجام شود تا بتوانیم تابستان سال آینده را بدون خاموشی سپری کنیم.

مدیر عامل برق منطقه ای گیلان درمورد توانمندی گیلان در به کارگیری از انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: استان گیلان از توانمندی ها و ظرفیت های خاصی در زمینه انرژی خورشیدی، بادی وآبی برخوردار است. در هفته دولت امسال، نیروگاه ۱۰۵کیلوواتی خورشیدی در محل ستاد برق منطقه‌ای گیلان در رشت به بهره برداری رسید.

وی افزود: این نیروگاه ۱۰۵ کیلوواتی به عنوان تجربه و الگو سازی مناسب، نشان داد که در شهر رشت می توان در برخی از روزها حتی از پنل های خورشیدی تا ۸۰ درصد انرژی گرفت.

وی اضافه کرد: در بخش جنوبی استان گیلان در شهرستان رودبار، شهرهای منجیل و لوشان ظرفیت های ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی بالایی وجود دارد و در لوشان ومنجیل می توان همه مصارف خانگی و عمومی را از پنل های خورشیدی تامین کرد.

وی یادآورشد: هم اکنون یک نیروگاه ۱۰مگاواتی در لوشان در دست احداث است که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری وارد مدار بهره برداری قرار گیرد.

بهمن داراب زاده خواستار نگاه ویژه دولت به استان گیلان شد وافزود: استان گیلان با دارا بودن نیروی انسانی توانمند و ظرفیت های موجود که سرمایه بسیار بزرگی می باشد ، قطعا آینده بسیار خوبی را برای استان و کشور رقم خواهد زد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز