خبرگزاری کار ایران

| 06:57   
کد خبر : ۱۳۸۹۲۰۵

کشف نخستین معدن پلاسری طلا در ‌خراسان رضوی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی از کشف نخستین معدن پلاسری طلا در ‌این استان خبر داد و گفت: ۵۳۰ کیلو‌گرم طلای خالص دخیره معدن تخمین زده شده است.

کشف نخستین معدن پلاسری طلا در ‌خراسان رضوی

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، حبیب الله ترشیزیان اظهار داشت: اساسنامه سازمان نظام مهندسی معدن ۲۱ سال پیش به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در سراسر کشور این سازمان تاسیس شد و در حال حاضر هفتمین دوره آن در حال فعالیت است. وظیفه اصلی سازمان ساماندهی امور معادن کشور است. به عبارتی  همانطور که مباحث  فنی در نظام مهندسی ساختمان پیگیری می‌شود در نظام مهندسی معدن نیز صفر تا صد عملیات‌های مرتبط با معدن زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود و به نوعی بازوان اجرایی صمت در سراسر کشور هستیم.

وی افزود: با توجه به موضوع برون‌سپاری که در دولت مطرح است عملیات واگذاری به نظامات بسیار پررنگ شده است به‌ویژه در دولت سیزدهم که به جرات می‌توان گفت بسیاری از اموری که قبلا توسط صمت انجام می‌شد همانند بازدیدهای دوره ای از معدن، نظارت‌ها، بررسی طرح‌های اکتشاف،  بهره برداری و به تازگی گزارشات پایانی و دوره‌های آموزشی به نظام مهندسی معدن واگذار می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در  خصوص تعداد اعضای نظام مهندسی و آمایش رتبه بندی آنها و رتبه نظام مهندسی در سطح کشور بیان کرد: این سازمان در سراسر کشور بیش از، ۴۲هزار نفر عضو دارد و استان خراسان رضوی نیز حدود ۱۰ درصد اعضا در سطح کشور را تشکیل می‌دهد که بالغ بر ۳۶۶۰ عضو حقیقی و حقوقی است. 

ترشیزیان تصریح کرد:از نظر عملکرد نیز طبق آماری که‌ حدود یک ماه قبل در اجلاس سراسری نظام مهندسی کشور در اراک بررسی شد نظام مهندسی معدن استان در تمام شاخص‌های توسعه در سطح کشور اول است.

وی ادامه داد: اعضای سازمان از رشته‌های اصلی معدن بالغ بر ۹۸۰ نفر ، زمین شناسی بیش از ۲۰۴۰ نفر ، مواد و متالورژی ۱۶۰ نفر، نقشه برداری ۲۲۷ نفر و ۲۰۱ نفر دیگر از رشته های وابسته در حوزه معدن هستند. همچنین بیش از ۸۰۰ نفر از اعضا پروانه دارند که  در رسته های مختلف به تفکیک رتبه شامل ۴۴ رتبه ارشد و ۱۱۹ رتبه یک، ۳۴۳ رتبه ۲ و ۳۸۷ نفر رتبه ۳ هستند. در عین حال حدود ۳ هزار نفر از اعضای سازمان جوان هستند که با طی دوره های آموزشی و دریافت تاییدیه فنی به تدریج صاحب پروانه خواهند شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در خصوص سطح مشارکت نظام مهندسی عمران با نهادهای دولتی تصریح کرد: تقریبا ۱۰۰ درصد کارهایی که در معادن استان انجام می‌شود یا به ما واگذار شده یا به صورت مشاور در آن فعالیت داریم. ارتباطی که در استان ما بین سازمان صمت و نه تنها سازمان نظام مهندسی بلکه با سایر تشکل‌های بخش خصوصی مانند خانه معدن، اتاق بازرگانی وجود دارد از نظر اتحاد و همدلی در سطح کشور. مثال زدنی است وهمین دلیل اصلی موفقیت صمت و دیگر نظامات در استان است.

ترشیزیان در باره  وضعیت معادن فعال استان خراسان رضوی گفت: در استان ۱۱۰۰ پروانه بهره برداری معدن داریم که از این تعداد حدود ۶۰۰ معدن فعال و مابقی به دلایل مختلفی غیر فعال است و وزارتخانه برنامه جدی برای راه‌اندازی این معادن که اکثرا معادن کوچکی هستند، در دست اقدام دارد.

وی در رابطه با ظرفیت معادن خراسان رضوی گفت: ظرفیت  استان خراسان در سنگ آهن به ویژه در منطقه سنگان خواف است که به عسلویه شرق کشور معروف شده و محصولاتی مانند سنگ آهن، کنسانتره  و گنداله آهن داریم که خوراک اولیه کارخانجات فولادسازی هستند. در منطقه کاشمر،خلیل آباد، بردسکن و تاحدودی تربت حیدریه پتانسیل ارزشمند و در خور توجه ای از طلا و مس داریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی اظهارکرد: هم اکنون کارخانه‌های فرآوری مس زیادی در خراسان رضوی احداث  شده و فعال خواهند شد؛ اگر در منطقه نیشابور به سمت کاشمر نیز حرکت کنیم شاهد معادن خوب منگنز و کرومیت هستیم. در جای جای استان خاک‌های صنعتی و سنگ‌های ساختمانی به وفور یافت می‌شود. 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز