کد خبر: 1286461 A

وزیر ارشاد در شیراز عنوان کرد؛

قدرت نفوذ کلام حافظ در تمام روزگار ایرانیان حضور دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: قدرت نفوذ کلام حافظ به گونه‌ای است که در تمام روزگار ایرانیان حضور داشته و در همه مراسم‌های ایرانیان حافظ جایگاه ویژه داشته و نماد هویت ایرانیان است.

قدرت نفوذ کلام حافظ در تمام روزگار ایرانیان حضور دارد

به گزارش ایلنا، محمد مهدی اسماعیلی در بیست و ششمین آیین یادروز حافظ در شیراز بیان کرد: سال‌ها و قرن‌ها است که نام حافظ بزرگ جزو نمادهای ملی و فرهنگی ایران اسلامی است و هرجا نام ایران و تمدن پرشکوه ایرانی و اسلامی است، نام حافظ نیز به گوش می‌رسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که با همکاری استاندار فارس و خیرین این استان، به زودی طرح‌های فرهنگی که بر زمین مانده در دستور اجرا قرار می‌گیرند.

او افزود: در تمام جغرافیای ایران زمین، نام و یاد حافظ درخشان است و کمتر شهر اسلامی در جهان است که نام حافظ را نشنیده باشند و از او به عنوان ادیب نام‌آور یاد نشود، در آخرین سفری که ریاست جمهوری به سمرقند داشتند نام حافظ به کرات آورده شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: گفته می‌شود تیمور با حافظ دیداری داشته و حاصل این دیدار شعر معروف اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را / به خال هندویش بخشم سمرقند و بخار..

فرهنگ دوستی ایرانیان

اسماعیلی همچنین با اشاره به موضوع فرهنگ و ادب پارسی، عنوان کرد: فرهنگ ایرانی و مردمان این سرزمین دارای ویژگی منحصر به فردی هستند و این ویژگی چیزی جز فرهنگ دوستی نیست.

او همچنین با یادآوری جهان شمول بودن اسلام و اثرگذاری اسلام بر زبان در بسیاری از خطه‌های جهان، بیان کرد: وقتی اسلام وارد ایران و با فرهنگ عمیق ایرانی ادغام شده، ایرانیان نیز خدمات منحصر به فردی به اسلام ارائه کردند؛ ایرانیان به علت همین فرهنگ عمیق به ادبیات فارسی نیز علاقه ویژه‌ای دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این علاقه موجب شده تا در تاریخ ایران شاهد عضو جدا نشدنی اشعار ادیبان فارسی از آموزه‌های ایرانیان باشیم، افزود: سعدی و حافظ، غوغا کننده در ادبیات هستند و به علت انسی که با قرآن داشته در میان ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

او ادامه داد: شاهد اثرگذاری نقش ایران در جهان و در تمام دوران و در مواجه با حمله‌های فرهنگی و تهاجم‌های فرهنگی هستیم، از این رو دشمن در تلاش است تا نقطه قوت ایران که فرهنگ بوده و انقلاب فرهنگی در آن شکل گرفت را ضعیف کند.

دیوان شعر رهبر انقلاب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به زودی دیوان شعری از رهبری در قالب کتبی نفیس در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حوزه فرهنگ به عنوان یکی از مسائل مهم انقلاب در کنار سایر موضوعات انقلاب قرار گرفته و دولت اهتمام ویژه‌ای بر مسائل فرهنگی داشته و در جریان سفرهای ریاست جمهوری نیز شاهد هستیم برخی از پروژه‌های فرهنگی پس از دو دهه در حال تکمیل و پیشرفت هستند.

او اعلام کرد: با همکاری استاندار فارس و خیرین این استان، به زودی طرح‌های فرهنگی که بر زمین مانده در دستور اجرا قرار می‌گیرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اتحاد و وحدت مردم زیر یک پرچم با هدایت رهبری را مهمترین علتی عنوان کرد که دولت و نظام توانسته به پیروزی‌های مستمری دست یابند.

انتهای پیام/
انقلاب تمدن فرهنگ و ارشاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد مهدی اسماعیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر