خبرگزاری کار ایران

| 13:21   
کد خبر : ۱۳۹۳۱۹۰

نت پیانوی آثار حسین استوار منتشر شد

نت پیانوی آثار «حسین استوار» توسط بهار برخوردار به نگارش درآمد.

نت پیانوی آثار حسین استوار منتشر شد

به گزارش ایلنا، بهار برخوردار مولف کتاب «حسین استوار» با به نت درآوردن آثار این هنرمند، به احیای بخش مهمی از تاریخچه پیانونوازی ایرانی پرداخته است. 

در این کتاب ۴۵ قطعه مشتمل بر پیش درآمدها، اپرت‌ها، تصنیف‌ها و رنگ‌های قدیمی به خط نت بین المللی با حامل مضاعف برای ساز پیانو با کوک ایرانی نگارش شده است. مبنای این کتاب صوت بجامانده از صفحات گرامافون کمپانی کلمبیا ضبط شده در تهران است. 

این ضبط‌ها در سال‌های ۱۳۰۷ و ۱۳۱۲ توسط استاد حسین استوار به همراه دیگر اساتید بزرگ موسیقی ایران در دوره‌ای طلایی انجام شده اند. بدین معنا که اکثر قطعات در زمان حیات خود آهنگسازان اجرا شده و به همین دلیل می‌توان صوت بجامانده را دقیق‌ترین و نزدیک‌ترین شکل به اجرای مورد نظر آهنگسازان دانست. 

این کتاب آموزشی و پژوهشی علاوه بر احیاء آثار ناب و کمتر شنیده شده، می‌تواند برای دیگر سازهای موسیقی ایرانی مورد استفاده قرار گیرد. 

در مقدمه کتاب به تفصیل به نحوه کوک و اجرای تکنیک‌های پیانوی ایرانی پرداخته شده است. همچنین برای اینکه این آثار مورد استفاده همه موسیقی‌دانان و علاقمندان قرار گیرد، نسخه اصلی تمامی این اجراها در سایت www. pianoirani. ir با امکان دانلود رایگان قرار داده شده است. 

بهار برخوردار تحصیل کرده موسیقی از دانشکده هنرهای زیبا در مقطع کارشناسی و رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد است. وی در نوازندگی پیانو، تار و سه تار تبحر دارد و علاقه وافر او به پیانوی ایرانی سبب ساز تلاش‌های مستمر وی در این زمینه بوده است.  از دیگر کتاب‌های برخوردار می‌توان به مجموعه سه جلدی «بچه‌های دیروز بچه‌های امروز»، «مشیر همایون شهردار»، «پیانو مرتضی محجوبی و آواز قمرالملوک وزیری» و همچنین «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» اشاره کرد. 

کتاب «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» که به چاپ سوم رسیده است، در سال ۱۳۹۷ برای اولین بار توسط بهار برخوردار به خط نت بین‌المللی نگاشته شد و از سوی سازمان میراث فرهنگی به دو پرونده میراث ناملموس ملی به عنوان مرجع اضافه شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز