خبرگزاری کار ایران

| 09:10   
کد خبر : ۱۳۷۷۱۷۵
مدیرکل بهزیستی استان:

غربالگری آلزایمر برای سالمندان قزوین اجرا می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان قزوین از اجرای طرح غربالگری آلزایمر ویژه سالمندان ۶۰ تا ۷۵ سال خبر داد و گفت: این طرح برای ۴۰ درصد جامعه هدف استان در حال اجرا است.

غربالگری آلزایمر برای سالمندان قزوین اجرا می‌شود

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان قزوین، علی دهباشی پور گفت: با توجه به روند رو به رشد جمعیت سالمندان در کشور و استان قزوین، بیماری آلزایمر رو به افزایش بوده و در همین راستا قزوین به عنوان پایلوت غربالگری آلزایمر انتخاب شده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اظهار کرد: این طرح با اهداف افزایش سطح آگاهی جامعه نسبت به دمانس (زوال عقل)، عوامل خطر ساز، علائم هشدار دهنده، برآورد شیوع دمانس و غربالگری زودهنگام و تشخیص و پیگیری درمان و مداخله به هنگام توانبخشی در افراد تحت ریسک و شناسایی شده در طول طرح انجام می‌گیرد.

دهباشی‌پور عنوان کرد: پس از بررسی درصورت وجود خطر در افراد، آن‌ها به مرحله دوم که پزشک متخصص است ارجاع داده می‌شوند، این طرح در مناطق روستایی به شکل سیار انجام می‌شود و تمام مراحل اجرای آن رایگان است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: ۱۳۴ هزار و ۴۵۰ نفر در این گروه سنی در استان شناسایی شده‌اند و برش تعیین شده در این طرح، پوشش ۴۰ درصدی از این جمعیت برای سال اول است.

وی ادامه داد: جهت اجرای طرح ۹۰ نفر کارشناس روانشناس توسط مدرسین معرفی شده از انجمن آلزایمر ایران جهت انجام تست‌های غربالگری آموزش دیده‌اند که در ۴۰ پایگاه ثابت و سیار کار غربال را انجام می‌دهند.

دهباشی‌پور اضافه کرد: ۱۵ متخصص روانپزشک و متخصص اعصاب و روان در مرحله دوم طرح که شامل مداخلات درمانی است همکاری می‌کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز