کد خبر: 1242308 A

با حضور مسئولان؛

مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی سرود و سروده های انقلاب اسلامی و بزرگداشت پدر شعر انقلاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دومین روز برگزاری همایش ملی نکوداشت پدر شعر انقلاب با حضور مسئولان‌ محلی شهرستان سبزوار، چهره های برجسته شعر و ادبیات کشور و علاقه مندان به حوزه فرهنگ و هنر همراه بود.

علیرضا قزوه، رئیس دفتر موسیقی و سرود رسانه ملی در این همایش با اشاره به اینکه استاد حمید سبزواری از چهره‌های بی بدیل فرهنگ و ادبیات خراسان و کشور در دوران انقلاب و پس از آن است گفت: کار بزرگ استاد سبزواری این بود که در روزگار انقلاب و نیاز اجتماعی به نوع خاصی از شعر، حماسه را یادآوری کرد و نوستالژیک ترین سروده های انقلاب را سرود.

در بخش دیگری از این همایش نیز بهروز محبی نماینده مردم غرب خراسان در مجلس با اشاره این نکته که ادبیات انقلاب، شعر و سرود با تحت الشعاع قراردادن جامعه اسلامی، مسیر حرکت انقلاب را هموار تر کرد گفت: استاد حمید سبزواری به عنوان شخصیتی مهم و تاثیرگذار در حوزه فرهنگ و هنر و در جبهه مقاومت از ادبیات انقلابی گری دفاع و شعارها و آرمان های آن دوره از تاریخ ایران را گام به گام با زبان حماسه، شعر و سرود حراست کرد.

وی همچنین ایجاد بنای یادبود و طرح و اِلمان مناسب و درخور برای آرامگاه استاد سبزواری با استفاده از ظرفیت دانشگاه حکیم و ایجاد دبیرخانه دائمی تحت عنوان دبیرخانه نکوداشت پدر شعر انقلاب را از ضروری ترین اقدامات لازم دانست که با پیگیری های نمایندگان قطعا ثبت روز ملی سروده های انقلاب و تکریم استاد سبزواری در تقویم فرهنگی کشور دنبال خواهد شد.

محمد حسین زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نیز در این نکوداشت با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ارائه مفاهیم آکنده از حکمت در شعر بهترین نوع بیان آن است و این مهم توسط حمید سبزواری به بهترین شکل ممکن در سروده های وی ماندگار و به یادگار مانده است، مرحوم سبزواری شعر را نجیبانه عرضه کرد و مورد مقبولیت همگان قرار گرفت و در یاد و خاطره نسل های آینده نقش بست و آمیزه ای از شعور، شهود و عرفان بود.

پایان این همایش نیز با رونمایی از لوح منقش به پیام رهبر انقلاب پیرو رحلت استاد حمید سبزواری و رونمایی از فراخوان سرود و سروده های انقلاب اسلامی همراه‌ بود.

انتهای پیام/
انقلاب انقلاب اسلامی ایران پدر شعر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر