کد خبر: 1240543 A

عضو شورای شهر اصفهان مطرح کرد؛

عضو کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر اصفهان گفت: با ساختمان‌های ناایمن در شهر لازم است برخورد فعال شود و در این راستا باید ساختمان‌ها هر چه سریع‌تر شناسنامه‌دار شود.

به گزارش ایلنا از اصفهان، مصطفی نباتی‌نژاد با اشاره به وجود ساختمان‌های ناایمن در شهر اصفهان و برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای رسیدگی به این معضل، اظهار کرد: می‌توان سه مواجه با این پدیده داشت؛ یکی مواجه منفعلانه است، یعنی همان اتفاق‌هایی که در مجموعه‌های مختلف کشور مانند مجموعه پلاسکو و متروپل شاهد آن بودیم و احتمال دارد این اتفاق در شهرهای دیگر کشور نیز رخ دهد.

وی با بیان اینکه مواجه دیگر با ساختمان‌های ناایمن در شهر برخورد فعال است و در این راستا باید ساختمان‌ها هر چه سریع‌تر شناسنامه‌دار شود، ادامه داد: ساختمان‌هایی که از قبل ساخته شده است، احتمال دارد تمام مجوزهای لازم و جزئیات پویا را نداشته و آزمایش مکانیک پاک بر روی آن انجام نشده باشد، در این بخش نیاز است که تست‌هایی در نظام مهندسی انجام و بعد مجوز ساخت به مالکان داده شود یا در حال ساخت نظارت‌های لازم انجام گیرد.

عضو کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر اصفهان تصریح کرد: یک مواجه فرا فعال‌تر نیز می‌توان در برخورد با ساختمان‌های ناایمن شهر داشت؛ در این مواجه لازم است پیش‌بینی‌هایی برای آینده ساختمان‌ها داشته باشیم، زیرا هیچ ساختمانی نیست که در طول زمان اتفاقی برای آن نیفتد یا تخریب نشود؛ مستحکم‌ترین ساختمان‌ها دارای طول عمری مشخص است و بعد از گذشت مدت زمانی ناایمن می‌شود.

وی افزود: به طور کلان عمر مفید ساختمان‌ها در هیچ جا تألیف نشده و مورد توجه قرار نگرفته است، لذا نمی‌توان به طور قاطع اعلام کرد که کدام ساختمان تا این لحظه هنوز عمر مفید دارد یا نیاز است که به افراد هشدار داده شود تا داخل آن ساختمان زندگی و فعالیت نکنند.

نباتی‌نژاد خاطرنشان کرد: لازم است بر مبنای داده‌های موجود، شناسه‌های مرتبط با مصالح ساختمانی و ماندگاری آن به همراه نوع بارگذاری داخل ساختمان‌ها انجام شود و مفروضات ساختمان از جنس کاربری، سازه‌ها، شرایط اقلیمی و استانداردها مورد توجه قرار گیرد و باید در این بخش از دانش بشری استفاده شود، در حال حاضر بسیاری از ساختمان‌ها در شهر دارای بناهای خوبی هستند و احتمال دارد طی ۱۰ یا ۲۰ سال آینده به ساختمان‌های ناایمن تبدیل شود، لذا باید اکنون به فکر آینده باشیم تا شاهد اتفاقات ناگواری مانند متروپل نباشیم و این نوع برخورد یک مواجه فرافعال است که باید در این شرایط از الگوواره‌های منفعلانه به الگوواره‌های فرافعال تغییر مسیر دهیم.

انتهای پیام/
اصفهان شورای شهر معماری مکانیک عضو کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان ایلنا استان اصفهان ایمنی ساختمان شناسنامه دار کردن ساختمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر