خبرگزاری کار ایران

بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز در گفت و گو با ایلنا:

دولت با روح و روان بازنشستگان بازی می‌کند/ مشکلات جامعه تاب آوری بازنشستگان را کاهش داده است

asdasd
کد خبر : ۱۲۳۸۰۹۱

بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز گفت: در حالی که کارگران دیروز و بازنشستگان امروز با سرمایه گذاری سال‌ها خدمات صادقانه خود باعث تقویت صندوق تأمین اجتماعی و کمک به دولت و ثبات اقتصادی و امنیت سرمایه‌گذاری می شوند،اما دولت بدون توجه به اصل سه جانبه گرایی و مصوبات شورای عالی کار ، نسبت به اجرای افزایش دستمزد بازنشستگان تعلل و در تصویب و ابلاغ مصوبه کوتاهی کرده و با روح و روان آنها بازی‌ می‌کند.

زهرا درویشی بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز در گفت وگو با ایلنا با انتقاد از عدم افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: با توجه به اینکه بیش از سه ماه از سال 1401 می گذرد و افزایش بی‌رویه و ناباورانه بهای کالا و خدمات که آسیب های شدیدی به قشر بازنشستگان ،مستمری بگیران و بازماندگان وارد شده، باعث شد تا زندگی بازنشستگان به سختی بگذرد.

                         دولت مصوبات قانونی شورای عالی کار را به بهانه‌های بی‌اساس با تأخیر مواجه کرد

وی با اشاره به اینکه دولت مصوبات قانونی شورای‌عالی کار را اعمال و به بهانه‌های بی اساس این اقدام را با تاخیر مواجه کرده است، افزود: تورم افسارگسیخته ناشی از پیامدهای تحریم، سوء مدیریت، جراحی اقتصادی و...به‌رغم رشد دستمزد و حقوق بازنشستگان که تا کنون اجرا نشده  ، هر روز این گروه  فقیر و فقیر تر می شوند.

رئیس اتحادیه زنان کارگر فارس با اشاره به اینکه بازنشستگان، کارگران، در پیروزی انقلاب و دوران ‌جنگ وسازندگی  و از طرفی تشکیل  دولت فعلی (که انتخاب خود را  مدیون کارگران و بازنشستگان است)نقش آفرین و همواره حمایت همه جانبه از نظام و دولت همراهی کرده اند، بیان کرد: متاسفانه در طول سال های گذشته این قشر بیشترین آسیب های اجتماعی و مالی و... را شاهد بوده اند.

بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دولت باید بدهی ۴۵۰هزار میلیارد تومانی را در موعد مقرر به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کرد اما عدم پرداخت این بدهی باعث شد تا سازمان تامین اجتماعی نتواند خدمات مناسبی به جامعه تحت پوشش خود ارائه دهد.

بازرس کانون کارگران بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی استان فارس درادامه با انتقاد از تضعیف جایگاه کارگران و بازنشستگان ادامه داد: اگرچه در کشورهای مختلف سندیکای کارگری و تشکلات های قانونی و صنفی و بازنشستگان ، رییس جمهور ، وزیر و ...را مشخص و در فرایند تشکیل دولت نقش اصلی و سر نوشت ساز دارند، اما متاسفانه هر روز با پروژه تلخی مواجه هستیم و وزیر محترم رفاه ،کار ...و مهمتر کانون عالی در کشور در این رابطه با ملاحظه رفتار می کند و از دولتمردان انتظار داریم افزایش حقوق بازنشستگان را با قاطعیت و جدیت مشخص کنند بطوریکه انتظار و التماس و بی توجهی به بازنشستگان زیبنده این گروه نیست.

                                              مشکلات جامعه تاب آوری بازنشستگان را به صفر رسانده است

درویشی افزود: در شرایط فعلی کانون عالی باید پیگیری کند به چه دلیل و طبق چه قانونی مصوبات شورایعالی را اجرا نمی کند، منتظر چه اتفاقی هستند ، سه ماه گذشت نتوانستند یک تصمیم را اجرایی کنند، وزیر رفاه و کانون عالی با تعامل با سایر کانونها از تمامی ظرفیت قانونی خود استفاده کنند و اگر نمی توانند از دور خارج بشوند، انتظار بی مورد سه ماهه، بی توجهی ، فقیر شدن روز به روز کارگران و مستمری بگیران ، تورم افسارگسیخته ، تاب آوری را به صفر رسانیده است.

بازرس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شیراز بیان کرد: در حال حاضر می توانست حدود ۲۵درصد متناسب سازی که از مصوبات بودجه بوده مشخص شده است را حداقل در این پروسه زمانی ( دوران انتظار) انجام می گرفت.

رئیس اتحادیه بانوان کارگر فارس با اشاره به اینکه اجرای افزایش دستمزد بازنشستگان و متناسب سازی حتی یک سوم خرید مایحتاج زندگی بازنشستگان را پوشش نمی دهد و همچنان این گروه با مشکل معیشتی، تهیه معاش سبد خانوار، درمان ،اموزس ،حمل ونقل ، و .... روبرو هستند، گفت: همواره از دولت می خواهیم فکری به حال کنترل تورم، افزایش قدرت خرید، بهبود شرایط رفاهی ، و اجرای دقیق و فوریت در صدور احکام و افزایش حقوق بازنشستگان ومستمری بگیران را دارندو از مخالفت امتناع می کند ،تا نیازی به حضور پدر بزرگ ها ومادر بزرگ ها در کف خیابان نباشد.

وی گفت: بازنشستگان با حقوقی اندک به مقابله با گرانی ناشی از جراحی اقتصادی رفته اند.

 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز