کد خبر: 924431 A

جهانگیر در گفت‌وگو با ایلنا:

هیچ زندانی بر اثر کرونا فوت نکرده است/تشریح اقدامات سازمان زندان‌ها برای کاهش جمعیت کیفری

رییس سابق سازمان زندان‌ها با اشاره به اقدامات این سازمان در جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها گفت: خوشبختانه در طی سه ماه اخیر حتی یک مورد فوتی بین زندانیان به دلیل کرونا در زندان‌های سراسر کشور گزارش نشده است.

هیچ زندانی بر اثر کرونا فوت نکرده است/تشریح اقدامات سازمان زندان‌ها برای کاهش جمعیت کیفری

«علی‌اصغر جهانگیر» در آخرین گفت‌وگوی خود در کسوت ریاست سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی درباره آخرین وضعیت زندان‌ها با توجه به شیوع کرونا در کشور به خبرنگار ایلنا گفت: پس از بازدیدهایی که نمایندگان وزارت بهداشت از زندان‌های سراسر کشور داشتند، گزارشی را هفته گذشته اعلام کردند و در آن گزارش اقدامات سازمان زندان‌ها در خصوص پیشگیری از شیوع کرونا را قابل تحسین دانستند.

وی ادامه داد: ما از همان اولین روزهای شیوع کرونا در کشور علاوه بر اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی را در زندان‌ها رعایت کردیم و اقدامات بهداشتی و درمانی را در دستور کار قرار دادیم با سیاست‌های ریاست محترم قوه قضاییه اقدام به مرخصی زندانیان کردیم و این امر منجر به کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها شد.

جهانگیر خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت زندان‌ها در این ایام باعث شد تا بتوانیم افرادی را که همچنان در زندان بودند به صورت روزانه مورد پایش قرار داده و کسانی را که مشکوک به بیماری بودند یا علائمی را داشتند، جداسازی و قرنطینه کنیم. همچنین افرادی که نیازمند درمان بودند، بلافاصله به مراکز درمانی اعزام می‌شدند. این رویه باعث شد تا در طول سه ماه گذشته الحمدلله ما حتی یک مورد فوتی ناشی از کرونا در زندان‌های سراسر کشور نداشته باشیم.

او تصریح کرد: اقدامات سازمان زندان‌ها در این مدت یک امر بی‌سابقه در کشور بود و منجر به این شده است که وزارت بهداشت مراتب تقدیر و تشکر خود را به صورت مکتوب از سازمان زندان‌ها به قوه قضاییه ابلاغ کند.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از زندانیان به کرونا در زندان‌های سراسر کشور به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: آمارهای ما بسیار ناچیز بود. به طور مثال در اهواز در ابتدا مطرح شد که تعدادی از ورودی‌های به زندان به بیماری کرونا مبتلا بوده‌اند که بعد از اخذ تست کرونا از آنها مشخص شد که تنها 3 نفر مبتلا به کرونا بوده‌اند و این سه نفر نیز بدون نیاز به بستری در مرکز درمانی با سپری کردن دوران قرنطینه بهبود یافتند و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند. آمار مبتلایان به کرونا در بین زندانیان نسبت به آمار مبتلایان در کشور بسیار پایین است.

او خاطرنشان کرد: در این راه به دلیل فعالیت شبانه‌روزی که همکاران ما در رابطه با جلوگیری از شیوع ویروس در زندان‌ها داشتند، برخی از همکاران ما بیمار شدند و متاسفانه سه نفر نیز فوت کرده‌اند و امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌دهیم، این سه نفر نیز به دلیل اینکه در راستای جلوگیری و مقابله با کرونا جان خود را از دست داده‌اند نیز مانند بقیه افرادی که درعرصه سلامت در خصوص مقابله با کرونا جان باخته و شهید شدند این افراد را نیز به عنوان شهدای عرصه سلامت شناخته شوند.

جهانگیر درباره کاهش جمعیت زندان‌ها گفت: در سازمان زندان‌ها علاوه بر سیاست‌‌های مرخصی که در این مدت اعمال شد، بحث مرخصی پایان حبس را نیز دنبال کردیم یعنی افرادی که به مرخصی رفته بودند و شرایط برای عدم بازگشت آنها به زندان وجود دارد را نیز بررسی و دنبال کردیم، بنابراین تعدادی از این افراد نیز به این طریق به زندان باز نمی‌گردند.

وی افزود:‌ همچنین با توجه به بخشنامه عفوی که صادر شد، تعدادی نیز مشمول عفو شدند و از زندان مرخص می‌شوند. البته ما در حال تلاش هستیم که با استفاده از سایر ظرفیت‌های قانونی مانند بحث آزادی مشروط، تعویق اجرای مجازات‌ها از طریق محاکم و قوه قضاییه از آمار بازگشت به زندان‌ها جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/
کرونا سازمان زندان‌ها علی‌اصغر جهانگیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر