کد خبر: 658991 A

سرپرست گروه موسیقی گوچی مطرح کرد؛

سرپرست گروه موسیقی گوچی می‌گوید: شاید تنها گروه در ژانر موسیقی فلامنکو ما باشیم که اکنون حدود هشت سال است به طور مداوم فعالیت‌مان ادامه دارد.

به گزارش ایلنا، نشست خبری کنسرت گروه گوچی به سرپرستی و نوازندگی گیتار فلامنکوی هوتن وکیلی‌مقدم که هفتم شهریور درفرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود، ظهر امروز، دوشنبه 29 مرداد در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. حاضران در این نشست هوتن وکیلی‌مقدم (سرپرست گروه)، محمد اشرفی (نوازنده گیتار بیس) و فرهاد خزری (خواننده) بودند.

هوتن وکیلی‌مقدم در ابتدای این نشست خبری گفت: ما از سال 1391 کارمان را با موسیقی بی‌کلام و فلامنکو آغاز کردیم. از سال ۹۵ دو خواننده به گروه اضافه شدند. در حال حاضر جیپسی‌ فلامنکو؛ موسیقی تلفیقی و موسیقی امریکای لاتین را اجرا می‌کنیم و خوانندگان گروه قطعات باکلام را به همان‌زبان اسپانیایی می‌خوانند.

 او افزود: از سال 1396 با پیام جوانی (نوازنده تار) آشنا شدیم و در فضای موسیقی تلفیقی تجربه‌های خوبی داشتیم. از این رو در کنسرت‌هایمان چند قطعه را با همنوازی گیتار و تار اجرا می‌کنیم. در اجرای پیش‌رو قطعات باکلام‌مان بیشتر شده است و می‌خواهیم در کنار مخاطبان خاص، مخاطبان عام را هم داشته باشیم.

وکیلی‌مقدم ادامه داد: از سال ۹۱ تاکنون سالی حداقل یک‌ اجرا داشته‌ایم و این تعداد اجرا برای این فاصله زمانی شاید کم باشد. بخشی از این کم‌کاری به علت بروکراسی‌های اداری است و بخشی دیگر به خاطر علاقه زیاد مخاطبان به موسیقی پاپ. همه جای دنیا موسیقی پاپ مخاطب بیشتری دارد اما موسیقی‌های جدی در همه جای دنیا از سوی دولت‌هایشان حمایت می‌شوند.

 او افزود: در سال‌های گذشته سالن‌ها به صورت درصدی با گروه‌ها همکاری می‌کردند و درصدی از میزان بلیت‌فروشی را برمی‌داشتند اما  در حال حاضر سالن‌ها اجاره‌ بهای خود را به صورت ثابت دریافت می‌کنند. ما سه سالن برج آزادی، سالن رودکی و فرهنگسرای نیاوران را در تهران داریم که برای اجرای کنسرت‌های ما مناسب هستند و بقیه سالن‌ها ظرفیت‌شان زیاد است.

 سرپرست گروه موسیقی گوچی درباره وضیعت گروه‌های فعال موسیقی فلامنکو گفت: در حال حاضر در کشور به غیر از یک گروه، گروه دیگری را نمی‌شناسم که به صورت مداوم موسیقی فلامنکو اجرا کند. این یک گروه هم‌ اجرایی در سال ۹۳ داشته و از آن به بعد اجرایی از آن‌ها ندیده‌ام. شاید تنها گروه در ژانر موسیقی فلامنکو ما باشیم که اکنون حدود هشت سال است به طور مداوم فعالیت‌مان ادامه دارد.

 او افزود:متاسفانه صداوسیما بیشتر از هر چیز به موسیقی پاپ می‌پردازد و هرگز‌ ندیده‌ام گروهی در زمینه موسیقی فلامنکو در تلویزیون به مردم معرفی شود.

 به گفته وکیلی‌مقدم پیدا کردن خواننده فلامنکو در ایران بسیار دشوار است. او در این مورد گفت: درست مثل این است که از یک اسپانیایی بخواهید برای ما در دستگاه شور آواز بخواند.

 او درباره گروهی که اخیرا به عنوان جیپسی‌کینگ به ایران آمده بود گفت: این گروه تنها یکی از خوانندگان اصلی گروه جیپسی را به همراه داشت و بقیه هم نوازندگان جوان بودند. اعضای اصلی گروه جیپسی‌کینگ هفت نفر بوده‌اند و موسیقی فلامنکو نوازندگان بسیار قوی‌تری نسبت به کسانی که به ایران آمدند، دارد. بحث بر سر کیفیت نیست، کاور کردن آثار جیپسی‌کینگ برای مخاطب جذابیت دارد و به همین دلیل اجراهایی که با عنوان گروه جیپسی کینگ تبلیغ می‌شوند، معمولا مخاطبان بسیاری دارند.

 او درباره انتشار آلبومش گفت: چند سال است که می‌خواهیم آلبومی از آثارمان منتشر کنیم اما مشغله‌های کاری و سختگیری در کیفیت، ‌باعث شده که به تعویق بیافتد. امیدواریم امسال آخرین سال بدون آلبوم‌مان باشد.

 او درباره دلایل اقبال به موسیقی اسپانیایی هم گفت: موسیقی کشور اسپانیا در سال‌هایی به موسیقی عربی نزدیک ‌می‌شود و این مسئله هم به علت حضور اسلام و اعراب در اسپانیا است.در موسیقی اسپانیا دستگاه‌هایی هست که خیلی‌جنبه شرقی دارند. عود و قانون سازهایی هستند که در اسپانیا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. گوش شنونده ایرانی از شنیدن این سازها در قالب موسیقی اسپانیایی لذت می‌برد. در کل شنونده اهل خاورمیانه از شنیدن موسیقی فلامنکو لذت می‌برد.

 او افزود:مردم ما هم موسیقی اسپانیایی را راحت‌تر از موسیقی کلاسیک درک می‌کنند. موسیقی فلامینکو موسیقی دستگاهی است. وقتی در دستگاهی اجرا می‌کنید باید اصول آن را رعایت کنید.

فرهاد خزری (خواننده گروه کوچی) هم گفت: تخصص اصلی من موسیقی کلاسیک است. در آواز کلاسیک باید به زبان‌های مختلف خواند. وقتی حضور در گروه گوچی به من پیشنهاد شد، فضاهای موسیقی فلامنکو را آزمودم و دیدم که نتیجه کار خوب می‌شود.

 او افزود:من‌سعی می‌کنم که اجرایم چیزی شبیه به زبان اصلی دربیاید. برخی می‌پرسند که چرا برای این ملودی‌ها شعر فارسی انتخاب نمی‌کنید؛ باید بگویم که شعر فارسی بر روی موسیقی فلامنکو خوب نمی‌نشیند. در کل شعر فارسی و آلمانی با موسیقی‌های دیگر به خوبی همراه نمی‌شود.

محمد اشرفی (نوازنده گیتار بیس) هم گفت: نقش‌گیتار بیس در موسیقی فلامینکو و موسیقی لاتین، خیلی پررنگ نیست. اما من درون‌مایه‌های موسیقی جز را وارد اجراهایمان کردم. گروه ما نسبت به گروه‌های جپسی کم‌‌تعدادتر است و از معدود گروه‌هایی هستیم که هشت سال است به طور مداوم در کنار هم‌ کار می‌کنیم.

کنسرت این گروه هفتم شهریور 1397 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند بلیت‌های این کنسرت را در سایت ایران کنسرت تهیه کنند.

موسیقی فلامنکو جیپسی فلامنکو گروه موسیقی گوچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر