خبرگزاری کار ایران

| 17:31   
کد خبر : ۱۳۷۸۴۵۳

آیین پاسداشت متفکران انقلاب برگزار شد

آیین پاسداشت متفکران انقلاب و نشست تحلیل مسائل جاری جبهه فرهنگی در آینه مبانی معرفتی متفکران انقلاب اسلامی شب یکشنبه ۲۵ تیر در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

 آیین پاسداشت متفکران انقلاب برگزار شد

به گزارش ایلنا، در ابتدای این نشست مهدی جمشیدی، پژوهشگر و فعال فرهنگی جبهه انقلاب اظهار داشت: شهید بهشتی ، شهید مطهری و مرحوم مصباح یزدی از بزرگترین شخصیت‌های متفکر و تاریخ‌ساز انقلاب هستند که چنین نمونه‌هایی در جوامع دیگر نایاب هستند، شخصیت‌هایی که مقام معظم رهبری درباره آن‌ها فرمودند که این تک شخصیت‌ها قدرت نجات جوامع را دارند.

وی افزود: این افراد ذخایر ایدئولوژیکی ما و سرچشمه حقایق ناب هستند. باید به این افراد مراجعه کرد چرا که مطالعه آثار این افراد بازگشت به سرچشمه حقیقی انقلاب است. البته باید بدانیم که این افراد متفکرانی بودند که به سیاست ورود کردند و همه آدم‌های سیاسی اینگونه نیستند.

جمشیدی تصریح کرد: متولیان فرهنگی جامعه و کسانی که پول و امکانات و رسانه در دست دارند نه تنها نظام فکری و حوصله مطالعه نداشتند و دائماً رهنمود دادند بلکه حتی این دوستان گوش شنیدن هم نداشتند و این تفکر باعث تشتت در جامعه و پراکندگی تفکر در جامعه بود. شهید مطهری با نگاه اثرگذار به جنبه‌های درونی و برونی و در نظر گرفتن مسائل جاذبه و دافعه به این مباحث می‌نگریست و معتقد بود در مبانی فرهنگی جامعه هم به اصالت فرد و هم اصالت خود جامعه قائل هستند. نقش شخصیت‌سازی انسان در سه حیطه فطرت، جامعه و طبیعت نیز در این میان اثرگذار است ولی جنبه‌های فکری و جنبه‌های قلبی را برای رسیدن به نتیجه باید به صورت مجزا بررسی کرد.

در ادامه این مراسم سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی (دبیر سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر) اظهار داشت: ما افراد زیادی داریم که کارهای نیمه تمام زیادی دارند. کسی که وحدت شخصیت دارد باید نظام فکر داشته باشد. شهید مطهری می گوید انسان برای رسیدن به وحدت شخصیت باید از «تفکر» استفاده کند. فکر کردن شخصیت سازی می‌کند.

وی افزود: قلب نیز در این میان اثرگذار است و بعد از این باید مشکلات رفتاری را بررسی کرد. تقویت تفکر، نظام فکری می‌خواهد و این روزها فضای مجازی با بمباران اطلاعات اجازه تفکر و رسیدن به نظام فکری را نمی‌دهد و ما به جای علم مطبوع، علم مسموع داریم. خلاقیت و استعداد باحجم زیادی از اطلاعات به درد نخور که در ذهن نسل امروز وجود دارد از بین می‌رود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز