خبرگزاری کار ایران

| 07:49   
کد خبر : ۱۳۶۶۲۹۰

برپایی نمایشگاه هنرمند ایرانی در کتابخانه روی آب

یک خوشنویس ایرانی در کتابخانه سیار جهان نمایشگاه و کارگاهی یک روزه برگزار می‌کند تا به این واسطه خط کوفی را معرفی نماید.

برپایی نمایشگاه هنرمند ایرانی در کتابخانه روی آب

به گزارش ایلنا، ساناز البرزی (خوشنویس ایرانی) در بزرگترین کتابخانه سیار جهان که در کشتی کروز لوگوز هوپ واقع شده، ضمن برپایی نمایشگاه و کارگاه یک روزه به معرفی خط کوفی پرداخت. این رویداد به دعوت بخش فرهنگی و هنری کشتی لوگوزهوپ و با همکاری گالری هاتف برگزار شد.

 ساناز البرزی از جمله هنرمندان جوانی است که سال‌هاست تمرکزش را بر روی نقاشی‌خط و خط کوفی گذاشته و آثارش در نمایشگاه و رویدادهای مختلف هنری در داخل و خارج از کشور به نمایش درآمده است. او در بزرگترین نمایشگاه کتاب سیار جهان روی آب‌های ابوظبی مجموعه‌ای از آثارش را به نمایش گذاشت و در خلال برپایی این نمایشگاه ورکشاپ آموزشی خط کوفی برگزار کرد. 

البرزی در یک رویداد هنری یک روزه عام المنفعه درباره خط کوفی شیوه آموزشی اولیه، تفاوت و شباهت‌هایش با خطوط دیگر کوفی از جمله خط کوفی مشرقی و کوفی قیروانی سخن گفت و علاقمندان در دو گروه بزرگسال و نوجوان، شیوه نوشتن خط کوفی را تجربه کردند و سپس او نحوه استفاده مدرن از خطوط سنتی و تکنیک‌های اجرای یک تابلو نقاشی خط به صورت عملی را آموزش داد. 

کشتی لوگوزهوپ بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب روی آب در دنیاست، این کشتی به بنادر کشورهای مختلف سر می‌زند و در مدت توقف خود مردم محلی می‌توانند از خدمات فرهنگی این کشتی استفاده کنند. 

این کشتی که با هدف ارائه خدمات اجتماعی و انسان دوستانه فعالیتش را مدت‌هاست آغاز کرده؛ به کشورهای محروم از امکانات اولیه سفر می‌کند و به علاقه‌مندان خدمات آموزشی ارایه می‌کند. 

این کشتی پیش از ابوظبی در کشورهای مختلفی مانند عراق و لبنان پهلو گرفته و در ادامه به عمان، کویت و بحرین سفر خواهد کرد. قاره آفریقا مقصد بعدی این کشتی خواهد بود. 

در این کشتی کتاب و محصولات فرهنگی از سراسر دنیا به زبان‌های مختلف فروخته می‌شود، همچنین بخشی برای فروش و اهدای کتاب‌های دست دوم دارد. اجراهای هنری مانند موسیقی و ورک شاپ‌های آموزشی رایگان از فعالیت‌های آن است. 

همچین نمایشگاه انفرادی نقاش‌خط و خط کوفی ساناز البرزی ۱۶ خردادماه با همکاری گالری هاتف در گالری urbanist art gallery شهر دبی برپا شده و تا ۳۱ خردادماه ادامه خواهد داشت. وی در این نمایشگاه ۲۳ اثر که شامل آثار نقاشی خط و خط کلاسیک کوفی است را در معرض دید مخاطبان قرار داده. او این مجموعه را در فاصله سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۲ خلق کرده است. برخی از آثار این نمایشگاه ازمجموعه دارها امانت گرفته شده است. 

آثاراین مجموعه از از ۴ هزار تا ۱۵ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند. 

 ساناز البرزی متولد ۱۳۶۵، دانشجو مقطع دکترا رشته تاریخ هنراسلامی در دانشگاه الهیات استانبول وحوزه مطالعاتی‌اش خط کوفی است. او همچنین در خط ثلث شاگرد استاد داوود بکتاش؛ استاد خط ثلث در جهان اسلام است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز