کد خبر: 1290960 A

از ماسک مرگ تا مانکن لباس، گنج‌های شگفت‌انگیز مقبره توت عنخ‌آمون

در مقبره توت عنخ‌آمون پادشاه مشهور مصر، اشیای خاص و شگفت‌انگیزی کشف شده است. از ماسک مرگ گرفته تا مانکن لباس و اشیای ساخته شده از طلا و حتا بازی‌هایی که پادشاه را در دنیای پس از مرگ سرگرم کند.

از ماسک مرگ تا مانکن لباس، گنج‌های شگفت‌انگیز مقبره توت عنخ‌آمون

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از لایوساینس، حدود یک قرن پیش، زمانی که باستان‌شناس هاوارد کارتر و همکارانش مقبره پادشاه توت عنخ آمون را کشف کردند، او گزارش داد که «چیزهای شگفت انگیزی» در این مقبره کشف کرده است. ۹ یافته از اشیای این مقبره رامی‌توان در زمره اشیاء شگفت‌انگیزی دانست که در تدفین از دوره مصر باستان وجود دارد. ماسک مرگ، خنجر آهنی، بازی‌های رومیزی، مانکن لباس، صندل طلایی، تابوت توت عنخ آمون، تاج و تخت توت عنخ آمون، ارابه و شیپور از آن جمله هستند. 

مقبره توت عنخ آمون که توسط باستان‌شناسان در دره پادشاهان در ۴ نوامبر ۱۹۲۲ کشف شد، مملو از گنجینه‌های خاص و گرانبها بود. برخی از این آثار، مانند ماسک مرگ، بیش از سیار اشیاء شناخته شده است. اما اشیاء دیگری نیز در این مقبره وجود داشت که جالب توجه هستند. 

ماسک مرگ

ماسک مرگ توت عنخ آمون احتمالاً مشهورترین اثری است که در مقبره او یافت شده است. این ماسک مزین به طول ۲۱ اینچ (۵۳ سانتی متر) عمدتا از طلا با سنگ‌های نیمه قیمتی و خمیر شیشه‌ای رنگ ساخته شده است و وزن آن ۲۲ پوند (۱۰ کیلوگرم) است و طرح‌هایی از مار کبری و کرکس روی آن نقش شده است. نقاب طلایی تشییع جنازه پادشاه توت عنخ آمون در موزه مصر در قاهره پس از بازسازی، در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۵ به نمایش گذاشته شد. 

در پشت ماسک مرگ طلسمی از کتاب مردگان وجود دارد که با حروف هیروگلیف نوشته شده است. همان طلسم روی سومین تابوت درونی که توت عنخ آمون در آن دفن شده است نیز نوشته شده است. 

18

خنجر آهنی 

توت عنخ آمون با دو خنجر - یکی با یک تیغه آهنی و دیگری با یک خنجر طلایی به خاک سپرده شد. بر اساس کتاب «آهن از مقبره توتانخ آمون»، هر دو خنجر در لایه‌های مختلف باندهای مومیایی فرعون پیچیده شده‌اند. خنجر با تیغه آهنی در ران راست توت عنخ آمون قرار داده شده است. آهن به کار رفته در خنجر از یک شهاب سنگ ساخته شده و یک گوی کریستالی و یک دسته طلا با نقش‌های پیچیده‌ای که بر روی آن حک شده از جمله تزیینات این خنجر هستند. خنجر با تیغه طلا که دارای دسته‌ای طلایی با کنده کاری‌های پیچیده است در بالای شکم توت عنخ آمون پیدا شد. هر دو خنجر نشانه‌هایی از ساییدگی را نشان می‌دهند البته مشخص نیست که آیا این خنجرها در زمان حیات پادشاه توت در شکار استفاده شده است یا خیر. 

17

بازی‌های رومیزی

مقبره توت عنخ آمون حداقل چهار بازی رومیزی در خود داشت. برخی از تخته‌ها و قطعات بازی یافت شده در مقبره از عاج ساخته شده‌اند و به نظر می‌رسد که تخته‌ها برای «بازی بیست» و «سنت» طراحی شده‌اند. قوانین هیچ کدام از این دو بازی کاملاً مشخص نیستند. 

19

مانکن لباس

یکی از گنجینه‌های کمتر شناخته شده از مقبره توت عنخ آمون، مانکنی است که برای کمک به انتخاب، تنظیم و نگهداری کمد لباس و جواهرات پادشاه استفاده می‌شد. البته باستان‌شناسان از کشف صدها لباس نیز حکایت داشتند که حداقل شامل ۱۲ لباس مجلل و ده‌ها صندل و… می‌شد. حتی لباس دوران نوزادی پادشاه توت نیز بدست آمده است. اینگونه به نظر می‌رسد که این مانکن، نیم تنه توت عنخ آمون، احتمالاً مانکنی برای لباس یا جواهرات پادشاه باشد که باستان‌شناسان در مقبره توت پیدا کردند. 

15

صندل طلایی

مومیایی توت عنخ آمون با صندل‌های طلایی پیدا شد. گفته می‌شود که توت عنخ آمون احتمالاً زمانی که زنده بود این صندل‌ها را نمی‌پوشید. صندل‌هایی مانند این احتمالاً به طور خاص برای دفن او ساخته شده بودند. این صندل‌های طلا از ورق طلا بریده می‌شدند و احتمالاً روی سطح نرمی که توسط لایه‌ای از چرم محافظت می‌شد، گذاشته، چکش خورده و تزئین می‌شدند. 

14

تابوت توت عنخ آمون

تابوت طلای پادشاه توت عنخ آمون که در موزه مصر در قاهره به نمایش گذاشته شده، سومین و درونی‌ترین تابوت است که مومیایی سلطنتی را در خود جای داده. توت عنخ آمون در سه تابوت تودرتو در یکدیگر آرام گرفته بود. هر سه تابوت توت عنخ آمون را با ریشی بلند نشان می‌دهند. تابوت بیرونی از چوب طلاکاری شده ساخته شده و دارای شیشه‌های آبی و قرمز است. تابوت دوم نیز از چوب طلاکاری شده ساخته شده و طرح چندین گیاه از جمله گل‌های نیلوفر آبی روی آن پیدا شده است. سومین و درونی‌ترین تابوت از طلا ساخته شده است و جسد پادشاه توت در میان پارچه کتان پیچیده شده پیدا شده است. توت عنخ آمون در درون این تابوت به خاک سپرده شد و نقاب مرگ او در میان سایر اشیاء روی او بود. 

11

تاج و تخت توت عنخ آمون

دو تخت در مقبره پادشاه توت پیدا شد. یکی از آن‌ها از آبنوس ساخته شده و دیگری از طلاست. «تخت طلایی» پادشاه توتانخ آمون عمدتاً از چوب ساخته شده است و با طلا و نقره، سنگ‌های نیمه قیمتی، لعاب و شیشه‌های رنگی پوشیده شده است. 

13

ارابه

شش ارابه در مقبره توت عنخ آمون پیدا شد. حتا برخی از آن‌ها از جنس طلا هستند. تجزیه و تحلیل محققان و بازسازی یکی از ارابه‌های دولتی نشان داد که این ارابه دارای سایبانی است که می‌توانست سایه‌ای برای سواران آن ایجاد کند. این ارابه همچنین تصاویری از شش اسیر خارجی در سمت راست خود و همچنین هیروگلیف‌هایی با نام‌های توتانخ آمون و آنخسنامون دارد. همچنین تصویری از شاهین خورشیدی با بال‌های کشیده و کتیبه‌ای به خط هیروگلیف دارد که نشان می‌دهد شاهین نشان دهنده هوروس، خدای مصری مرتبط با خورشید است. 

12

شیپور

دو شیپور - یکی از نقره و دیگری از برنز طلاکاری شده - در مقبره توت عنخ آمون پیدا شد و از قدیمی‌ترین سازها هستند.

انتهای پیام/
مقبره مصر باستان توت عنخ‌آمون پادشاه مصر
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر