خبرگزاری کار ایران

| 17:46   
کد خبر : ۱۳۷۲۸۵۴

تعمیق روابط ایران و صربستان با انعقاد تفاهم‌نامه شیراز-نووی‌ساد

توافق‌نامه همکاری بین شهرداری شیراز و نووی‌ساد با حضور مجازی شهرداران این دو شهر و سفرای ایران و صربستان منعقد شد.

تعمیق روابط ایران و صربستان با انعقاد تفاهم‌نامه شیراز-نووی‌ساد

به گزارش ایلنا، شهردار شیراز در آیین انعقاد این توافق‌نامه همکاری که با حضور سفیر جمهوری صربستان در ایران در شهرداری این کلان‌شهر برگزار شد، با قدردانی از حضور سفرای جمهوری اسلامی و صربستان برای فراهم کردن زمینه این تفاهم، با برشمردن ویژگی‌های شیراز ازجمله پیشینه‌ای کهن تاریخی و ظرفیت‌های متعددی ازلحاظ ابعاد مختلف گردشگری نظیر تاریخی، فرهنگی و پزشکی، اظهار کرد: امروز توافق‌نامه بین شهرداری کلان‌شهر شیراز و نووی‌ساد در زمینه‌های مختلفی برقرار می‌شود که ظرفیتی جدی برای دیپلماسی شهری شیراز در ارتباطات بین‌الملل مدیریت شهری است.

محمدحسن اسدی ضمن تشریح پیشینه موضوع و امضای قصد نامه همکاری بین دو طرف در سال ۱۴۰۰، تصریح کرد: در شهرداری شیراز به دنبال این هدف هستیم که علاوه بر احیا و تقویت ارتباطات موجود با شهرهای دوست و خواهرخوانده، ایجاد و گسترش تعاملات با دیگر شهرهای دنیا را در دستور کار قرار داده و این تعامل را در عمل با اقدامات اجرایی به اثبات برسانیم.

این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز که به وجوه اشتراک نقاط و ظرفیت‌های این دو شهر از دو قاره آسیا و اروپا تأکید داشت، بر هم‌افزایی این ظرفیت‌ها و استمرار این تفاهم‌نامه و پیشبرد اهداف مختلف فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و فناوری اطلاعات تأکید کرد.

تعمیق روابط ایران و صربستان با انعقاد تفاهم‌نامه شیراز-نووی‌ساد

 شهردار نووی‎ساد نیز که از طریق ارتباط مجازی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان سخن می‌گفت، ظرفیت‌های متعدد این شهر که شهری دانشگاهی و باقابلیت در عرصه فناوری اطلاعات و پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۲ بوده را بر‌شمرد و به انعقاد این توافق‌نامه بین دو شهر به‌منظور تعمیق روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان تأکید کرد.

بنا به اظهار میلان جوریچ؛ انعقاد تفاهم‌نامه شهر نووی‌ساد با توجه به ظرفیت چندملیتی و اشتراکات فرهنگی با کلان‌شهر شیراز، علاوه بر هم‌افزایی در حوزه‌ها ای مختلف مدیریت شهری نظیر فرهنگی منجر به تبادلات تجاری اقتصادی و پروژه‌های متعدد می‌شود.

نقطه عطف روابط حسنه ایران و صربستان با انعقاد تفاهم‌نامه شیراز-نووی‌ساد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز با تقدیر از مدیریت شهری شیراز و نووی‌ساد، برای ایجاد این تفاهم‌نامه تصریح کرد: این توافق‌نامه و سند همکاری علاوه بر تقویت ظرفیت‌های این دو شهر، نقطه عطفی دیگر در روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان است که تقویت روابط دو کشور دوست را به همراه دارد.

رشید حسن‌پور بانی به زمینه ایجاد بسترهای مختلف از طریق این هم‌افزایی ظرفیت شهری، اشاره و بر تثبیت و تقویت این ظرفیت‌ها تأکید کرد.

تأکید رؤسای جمهور بر گسترش روابط دو کشور ایران و صربستان

سفیر جمهوری صربستان در جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به اینکه شاهد امضای تفاهم‌نامه بین شهر زیبای شیراز با شهر نووی‌ساد هستیم، اظهار کرد: این توافق‌نامه نه‌تنها بین شیراز و نووی‌ساد بلکه بین دو کشور ایران و صربستان در راستای تأکید رؤسای جمهور و گسترش روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان خواهد بود.

دراگان تودورویچ خاطرنشان کرد: ابعاد این توافق‌نامه گسترده است و از امروز می‌توانیم تلاش کنیم که در زمینه‌های مختلف و نقاط قوتی که وجود دارد، توسعه روابط بین شیراز و نووی‌ساد و در سطح کلان بین دو کشور صربستان و ایران از شیراز داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه در شیراز ظرفیت‌های متفاوت و خوبی داریم، ابراز امیدواری کرد که این راه جدید در ارتباطات دو کشور دوست مؤثر و منشأ اتفاقات خوب باشد.

سفیر جمهوری صربستان در جمهوری اسلامی ایران به شهرت شیراز و شاعرانی پرآوازه همچون حافظ و سعدی در جمهوری صربستان اشاره و خواستار تقویت تعاملات بین دو شهر که تقویت روابط دو کشور را به همراه دارد، شد.

این توافق‌نامه همکاری در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری نظیر فرهنگی، سرمایه‌گذاری، فناوری اطلاعات و گردشگری با تأکید ویژه و تبادل تجربه در خصوص برنامه‌ریزی بر مبنای ظرفیت‌های طرفین خواهد بود.

نگاهی به شهر نووی‌ساد پایتخت فرهنگی اروپا

نووی‌ساد مرکز استان خودمختار وویوودینا، دومین شهر بزرگ جمهوری صربستان پس از بلگراد و مرکز مهم فرهنگی این کشور و مشهور به آتن صربستان است که در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ به ترتیب عناوین پایتخت جوانان اروپا و پایتخت فرهنگی اروپا را به خود اختصاص داده است.

نووی‌ساد سالانه میزبان رویدادهای معتبر بین‌المللی در حوزه‌های فرهنگی ازجمله ادبیات، موسیقی کلاسیک و محلی، فیلم، ادبیات کودک، تئاتر و نمایش‌های موزیکال و عروسکی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز