خبرگزاری کار ایران

حاشیه‌هایی از روز دانشجو؛

دانشجویان شعار دادند، صدای روحانی گرفت/ پای حصر به روز دانشجو کشیده شد + عکس

هم زمان با برگزاری گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور امروز دانشگاه صنعتی شریف به همین مناسبت میزبان حسن روحانی رئیس‌جمهور بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این مراسم که در سالن ورزشی استاد جباری برگزار شد از ابتدا گفته شد قرار است نمایندگان تشکل‌های دانشجویی مطالبی را در حضور رئیس‌جمهور بیان کنند.

- از سوی نمایندگان این تشکل‌های دانشجویی اعلام شد قبل از برگزاری این مراسم با حضور مسئولان وزارت علوم جلسه توجیهی برای سخنرانی آن‌ها تشکیل شده است. همچنین گفته شد که حدود ۱۳۰۰ دانشجو برای حضور در این مراسم دعوت شده‌اند.

7

- قبل از ورود رئیس‌جمهور به سالن برگزاری مراسم به مناسبت ایام اربعین مداحی صورت گرفت.

- حدود ساعت ۹ رئیس‌جمهور به همراه قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، ‌محمد فرهادی وزیر علوم، حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد، رضا فرجی‌دانا وزیر پیشین علوم، محمدعلی نجفی سرپرست پیشین وزارت علوم، ‌حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای رییس جمهور، علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهور، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و حسین هاشمی استاندار تهران در میان تشویق دانشجویان وارد سالن شد.

9

- پس از قرائت سرود ملی و قرآن کریم فتوحی رئیس دانشگاه شریف پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به رئیس‌جمهور روز دانشجو را تبریک گفت. فتوحی از اقدامات دولت به ویژه اعطای اختیارات به هیات امنای دانشگاه‌ها تقدیر کرد.

21

نماینده بسیج دانشجویی: دیدار فرمایشی و مدیریت شده بود

- سپس نوبت به صحبت‌های تشکل‌های دانشجویی رسید و ابتدا ایرانمنش نماینده بسیج دانشجویی در جایگاه حاضر شد و از مدیریت فرمایشی جلسه روز دانشجو انتقاد کرد و گفت: به نمایندگی از دانشجویان ناراحتی خودمان را از حضور امنیتی جنابعالی در دانشگاه اعلام می‌کنیم. بسیاری از دانشجویان فکر می‌کردند درب‌های سالن به روی همه باز است٬ اما این دیدار فرمایشی و مدیریت شده بود. امیدواریم از این پس ۱۶ آذر روز دانشجو باشد.

نماینده بسیج دانشجویی با انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور گفت: تدبیر اگر در جهت شکوفایی استعدادهای جوانان باشد امیدشان نیز به آینده روزافزون خواهد شد. اقتصادی که با یک لبخند شکوفا می‌شود با یک اخم هم ویران خواهد شد.

ایرانمنش تاکید کرد: وقتی مشاور رئیس‌جمهور که خود فارغ‌التحصیل این دانشگاه است٬ مزیت رقابتی تولید صنعتی را تنها در آبگوشت و قرمه‌سبزی می‌پندارد٬ آیا امیدی برای دانشجوی جوان و مشتاق یک کشور باقی خواهد ماند؟

اهدای جاکلیدی به رییس جمهور

نماینده بسیج دانشجویی سپس جاکلیدی ماهواره شریف را به رئیس‌جمهور نشان داد و در میان شعارهای روحانی حمایتت می‌کنیم حاضران در سالن جای خود را به دیگر نمایندگان تشکل‌های دانشجویی داد.

22

نماینده انجمن علمی دانشجویان: به جای مدیریت امنیتی به دانشگاه و نیروی اجتماعی اعتماد کنید

سپس ذاکری نماینده انجمن علمی دانشجویان پشت تریبون قرار گرفت و ضمن درخواست آزادی دانشجویان زندانی گفت: از شما می‌خواهم که به ادامه سهمیه‌بندی‌های علمی و جنسیتی پایان دهید چراکه همه این کاستی‌ها به نام رئیس جمهور نوشته می‌شود آیا رئیس‌جمهور واقعا معتقد است که راه فرجی دانا باید ادامه پیدا کند؟

وی با بیان اینکه می‌خواهیم اقتصاد و عدالت را به دانشگاه بازگردانیم٬ گفت: یک بار هم که شده به جای مدیریت امنیتی به دانشگاه و نیروی اجتماعی اعتماد کنید. در این میان حاضران در سالن در تایید حرف‌های این نماینده تشکل‌ دانشجویی وی را تشویق کردند.

24

نماینده دانشگاه‌های علوم پزشکی: به بینی فرهنگ در احتضار دانشگاه‌ها کپسول اکسیژن وصل کنید

هدیه زاهد سومین نماینده تشکل‌های دانشجویی از دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که خطاب به وزیر بهداشت گفت: آقای وزیر باید به بینی فرهنگ در احتضار دانشگاه‌ها کپسول اکسیژن وصل کنید. دولت تغییر کرده اما خیلی از مدیران دانشگاه‌ها از دولت قبلی به جای مانده‌اند.

با پنبه٬ آزادی را در دانشگاه‌ها سر می‌برند

وی خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس جمهور خیلی‌ها هنوز با دانشجویان فرهنگ وارونه رفتار می‌کنند. آیا از فضای سرد دانشگاه‌ها خبر دارید؟ آیا خبر دارید که در دانشگاه‌ها دانشجویان برای کارهای سیاسی و فرهنگی مورد تحقیر و توهین و تهدید قرار می‌گیرند؟ ما از روسای دانشگاه‌های خود تدبیری نمی‌بینیم٬ چراکه متحجرهای امروزی در لباس نو ظاهر شده‌اند و با پنبه٬ آزادی را در دانشگاه‌ها سر می‌برند.

27

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل: دانشگاه را از گود بازی‌های سیاسی خارج کنید

پس از آن رضا نجابت نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در جایگاه قرار گرفت و خطاب به روحانی گفت: ناظران سیاسی معتقدند که هر کدام از وزارتخانه‌های کابینه شما سهمیه یک جریان، گروه یا شخص خاص بوده است٬ اما از شما می‌خواهیم دانشگاه را از گود بازی‌های سیاسی خارج کرده و بگذارید دانشجویان مسیر طبیعی خود را طی کنند٬ هر چند منافع عده‌ای کاسب به خطر بیفتد.

وی افزود: در دولت مذاکرات، برای توجیه راهبرد غلط وابسته کردن همه امور کشور به سیاست خارجه آسمان‌ریسمان بافته و گفتید کربلا درس مذاکره است٬ اما اشتباه گفتید در روزهای توهین به نبی اسلام وزیر خارجه کشور هتاک را در آغوش گرفتید. اشتباه کردید نباید همه چیز را به سیاست‌ خارجه گره می‌زدید.

رئیس‌جمهور مستقل می‌خواهیم

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل خاطرنشان کرد: در همه روزهای مذاکرات از حاکم جزیره بحرین تا وزیر گستاخ سعودی از اردوغان تا رئیس‌جمهور کشور ۸۰۰ هزار نفره جیبوتی یک به یک به ملت ایران توهین کردند و چند روز بعد از حادثه منا وزیر خارجه ما از تحکیم مودت با آل سعود سخن گفت.

وی با تاکید بر اینکه دولت شما فاقد گفتمان سیاسی و اجتماعی است عنوان کرد: برای جبران این خلا آینده سیاسی خویش را به کسانی گره زده‌ایم که هیچ‌گاه دلسوز شما نبوده و شما را معاون اول کابینه آقای هاشمی رفسنجانی می‌دانند. اینان دیر یا زود پروژه عبور از روحانی را کلید خواهند زد. ما رئیس‌جمهور مستقل می‌خواهیم.

شما احمدی‌نژادی‌ترین فرد در سپهر سیاسی کشور هستید

نجابت گفت: آقای روحانی شما به رفتارهای رئیس‌جمهور قبل منتقد و معترض بودید در حالی که امروز خودتان فاعل بسیاری از آن‌ها هستید. شاید اگر اکنون در فضای سیاسی کشور چرخی بزنید حضرتعالی احمدی‌نژادی‌ترین فرد در سپهر سیاسی کشور باشید. ما بی‌شناسنامه نیستیم.

در این میان برخی حاضران در سالن در اعتراض به صحبت‌های این نماینده تشکل دانشجویی فریاد روحانی حمایتت می‌کنیم سر دادند. در ادامه مراسم کلیپی پخش شد که در آن گزیده صحبت‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران در مورد دانشجویان وجود داشت.

13

پخش کلیپ روز دانشجو

 حاضران در سالن هنگام پخش کلیپ با دیدن تصاویر آیت‌الله طالقانی، دکتر شریعتی، شهید مطهری و شهدای هسته‌ای به وجد آمده و آن‌ها را تشویق کردند. سپس تصاویری از ظریف، صالحی، عراقچی به همراه بیانات رهبری در تمجید تیم مذاکره کننده هسته‌ای پخش شد که دانشجویان شعار دکتر ظریف زنده باد روحانی پاینده باد را سر دادند.

32

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف: آیا ممنوع‌التصویر خاتمی با وعده‌های انتخاباتی شما سازگار است

 در ادامه خشایار پورطاهری دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف پشت تریبون قرار گرفت و گفت: متاسفانه بعد از فشار جریان‌های افراطی و استیضاح دکتر فرجی دانا شاهد کوتاهی در سیاست کلی وزارت علوم بوده‌ایم که می‌تواند هزینه‌های سنگینی برای دولت داشته باشد. مطالبه امروز جریان دانشجویی بازگشت قطار وزارت علوم به‌‌ همان ریلی است که توفیقی و فرجی دانا با از خودگذشتگی بر آن در حرکت بوده‌اند. جناب رئیس‌جمهور مگر نگفته بودید که راه فرجی دانا ادامه می‌یابد٬ پس چه شد؟

وی افزود: امروز نه تنها مسئله حصر برطرف نشده بلکه یکی از اصلی ترین حامیان شما سیدمحمد خاتمی بدون تشکیل دادگاه ممنوع‌التصویر شده است٬ آیا این با وعده‌های انتخاباتی شما سازگار است؟

پورطاهری تاکید کرد: با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی روز به روز شاهد آن هستیم که فشارهای امنیتی برای بر هم زدن مجالس فعالان اصلاح‌طلب بیشتر می‌شود تا آنجا که حتی برنامه‌های دارای مجوز از تاخت و تازهای شعبان بی‌مخ‌ها در امان نبوده و امنیت نظام اسلامی زیر سوال می‌رود.

چرا وزارت کشور شما توانایی برقراری نظم یک برنامه دارای مجوز را ندارد

جناب رئیس جمهور چگونه وزارت کشور و استانداران شما توانایی برقراری نظم یک برنامه دارای مجوز را ندارد؟

برای عمل به وعده‌هایتان دیگر چقدر زمان می‌خواهید

وی ضمن انتقاد از رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی تا کی حرف‌های دو پهلو و کنایه‌آمیز؟ ما از مطالباتمان بگوییم و شما بگویید به تمام وعده‌هایتان عمل می‌کنید. برای عمل به وعده‌هایتان دیگر چقدر زمان می‌خواهید؟

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف گفت: آقای رئیس‌جمهور قرار بود کلیپی از آقای خاتمی در روز دانشجو در دانشگاه‌ها پخش شود که به دلیل فشارهایی از خارج از دانشگاه جلوی آن گرفته شد و بسیاری از برنامه‌های دانشگاه‌های مختلف برای روز دانشجو لغو شدند.

40

نماینده تشکیلات و دفا‌تر دانشگاهی اتحادیه اسلامی دانشجویان: دولت برنامه جدی برای اشتغال ندارد

سپس علی عرب نماینده تشکیلات و دفا‌تر دانشگاهی اتحادیه اسلامی دانشجویان پشت تریبون قرار گرفت و ضمن انتقاداز وضعیت اشتغال جوانان گفت: ۴ میلیون جوان از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند و نیاز به اشتغال دارند٬ ولی انگار دولت برنامه جدی برای اشتغال و مواجه با این بحران ندارد.

وی افزود: در طول دو سال اخیر برخی نقل قول‌ها و اقدامات معاونت زنان ریاست جمهوری موجب شد ما امروز از عدم توجه کافی به جایگاه حقیقی خانواده نگران باشیم. از طرفی گویا دستگاه دیپلماسی دولت تمام توان خود را بر برجام متمرکز کرده و سایر موضوع‌های سیاست خارجی را نادیده گرفته است.

41

نماینده نشریات دانشجویی: عده‌ای قانون را وارونه می‌خوانند

در ادامه کامفیروزی نماینده نشریات دانشجویی به عنوان سخنران بعدی این مراسم با انتقاد از توبیخ نشریات دانشجویی گفت: گاهی دانشجویان امکان دفاع در برابر اتهام‌ها را ندارند حتی در برابر انتشار منشور حقوق دانشجویی نیز مقاومت می‌شود و ذکر نام یا درج تصاویر موسوی، کروبی و خاتمی تخلف نشریه‌ای به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: گویا عده‌ای قانون را وارونه خواندند و اصل را بر محدودیت گذاشتند. ما معتقدیم آزاداندیشی باید به قدری نهادینه شود که نیاز به بروکراسی و کرسی نداشته باشد.

42

مداخله حراست دانشگاه برای گرفتن پلاکارد خاتمی

در این میان، بار‌ها بین مخالفان و موافقان سخنران‌های مراسم درگیری لفظی ایجاد شد که با مداخله حراست سالن این مساله مدیریت و کنترل شد. همچنین برخی از حاضران درسالن تصویر سیدمحمد خاتمی را در دست داشتند که به آنها گفته شد اجازه نمایش تصویر و پلاکارد از سوی حراست داده نشده است.

تشویق دانشجویان با شنیدن نام بازرگان

پیش از صحبت‌های روحانی چند نماینده تشکل دانشجویی دیگر از جمله دبیر تحکیم وحدت، نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجو و نماینده اتحادیه دانشگاه آزاد پشت تریبون قرار گرفتند و دیدگاه‌های خود را در حضور روحانی مطرح کردند سپس رئیس‌جمهور به عنوان میهمان ویژه در میان تشویق دانشجویان و شعار «خاتمی زنده باد روحانی پاینده باد» در جایگاه حاضر شد و با تبریک روز دانشجو عنوان کرد: سلام و درود ما به همه شهدایی که دانشگاه‌ها را متحول کردند به بهشتی‌ها، طالقانی‌ها، بازرگان‌ها و شریعتی‌ها. حاضران در سالن با شنیدن نام بازرگان و دکتر شریعتی به وجد آمدند و آن‌ها را تشویق کردند.

36

روحانی: اگر قدرت نقد نشود٬ به انحراف و استبداد کشیده خواهد شد

روحانی با تشکر از کسانی که وی را نقد کردند گفت: ‌ بهترین جایی که باید قدرت نقد شود دانشگاه است. اگر قدرت در هر کشوری مورد انتقاد و سوال قرار نگیرد به انحراف و استبداد کشیده خواهد شد.

وی افزود: هیچ کس نباید خود را از سوال مستثنی بداند همه باید به سوال مردم و پاسخگویی برابر آن‌ها افتخار کند البته نقد برخی قوا و نهاد‌ها کمی سخت و مشکل است اما فعلا از دولت و رئیس‌جمهور شروع کنید. در این میان دانشجویان با شعار روحانی حمایتت می‌کنیم صحبت‌های رئیس‌جمهور را مورد تایید قرار دادند.

رئیس جمهور تاکید کرد: من فضای امنیتی دانشگاه‌ها را نمی‌پسندم ما فضای امن می‌خواهیم نه فضای امنیتی.

53

صدای گرفته رییس جمهور

در ادامه رئیس‌جمهور چند بار سرفه کرد و به مزاح به دانشجویان گفت: شما شعار دادید اما صدای من گرفته است. با اتمام سخنان روحانی مراسم روز دانشجو در دانشگاه شریف به پایان رسید اما دانشجویان بیرون درب‌های سالن استاد جباری منتظر بودند تا دغدغه‌های خود را با مسئولان دولت در میان بگذارند.

33

کد خبر : ۳۲۷۹۶۷