خبرگزاری کار ایران

| 17:12   
کد خبر : ۱۳۸۹۲۲۳
رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر استان:

حذف هپاتیت B تا سال 2030 در قزوین هدف‌گذاری شده است

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر استان قزوین گفت: همکاری بیماران برای مصرف منظم دارو و تقویت واکسیناسیون هپاتیت«B»، در گروه‌های هدف، می‌تواند یک فرصت مناسب برای دسترسی به هدف حذف هپاتیت تا سال 2030 در استان باشد.

حذف هپاتیت B تا سال 2030 در قزوین هدف‌گذاری شده است

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی قزوین، بهزاد نجف‌پوربا اشاره به بیماری هپاتیت‌های ویروسی گفت: این بیماری‌ها یکی از اصلی‌ترین چالش‌های سلامتی در جهان هستند که برای مقابله با آن،نیاز به پاسخ سریع است.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر استان قزوین افزود: هپاتیت ویروسی «B» و  «C»، به دلیل شیوع بالا، اهمیت ویژه‌ای نسبت به سایر نوع‌ها دارند و راه‌های انتقال آن‌ها هم مشابه یکدیگر است.

وی عنوان کرد: این ویروس‌ها از راه خون و فرآورده‌های خونی آلوده، ارتباط جنسی و از مادر آلوده به نوزاد قابل انتقال است؛ اما از طریق دست دادن، بوسیدن، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، از راه هوا، عطسه و سرفه، شنا کردن در یک استخر، شیردهی منتقل نمی‌شود.

این مسئول بیان کرد: اگرچه به مرور زمان انتظار داشتیم که بیماری هپاتیت «C»، رو به افول برود و ریشه کن شود، اما عوامل دیگری از جمله اعتیاد تزریقی و رفتارهای پُرخطر دیگر و آزمایشات تکمیلی گران آن موجب شد که شیوع این بیماری، کماکان جدی باشد؛  البته ۹۸ درصد بیماران مبتلا، در صورت مصرف دارو، به راحتی درمان قطعی می‌شوند.

وی ادامه داد: راه تشخیص بیماری، آزمایش خون است که خوشبختانه تست‌های تشخیصی سریع در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد و افراد پُرخطر می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها، برای انجام آزمایش، اقدام کنند و در صورت تشخیص بیماری، به صورت رایگان، دارو دریافت کنند.

نجف‌پور عنوان کرد: قزوین در تشخیص و شناسایی هپاتیت بیماران، جز پنج استان برتر کشور است و مشکلی در تامین واکسن هپاتیت «B» و دارو در سطح استان نداریم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز