خبرگزاری کار ایران

| 08:59   
کد خبر : ۱۳۷۴۲۵۹
یک مسئول خبر داد؛

۴۲۸ شهر و روستا در خراسان رضوی از تنش آبی خارج شدند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی از رفع تنش آب شرب از ۱۷ شهر و ۴۱۱ روستا در این استان خبر داد.

۴۲۸ شهر و روستا در خراسان رضوی از تنش آبی خارج شدند

به گزارش ایلنا از مشهد، سید ابراهیم علوی این شهرها را سبزوار، نیشابور، کاریز، نشتیفان، مشهدریزه، تایباد، تربت جام، خواف، صالح آباد، بردسکن، خلیل آباد، بزنگان، احمد آباد صولت، کلات، جنگل، بجستان و دولت آباد معرفی کرد.

وی اظهار داشت: کسری آب این نقاط با حفر و تجهیز چاه ، اجرای خطوط انتقال و ساخت مخزن ذخیره جبران شد.

وی همچنین از تربت حیدریه، گناباد، مشکان، روشناوند و شاندیز به عنوان شهرهایی با نام برد که در شرایط عدم توازن در تولید و مصرف آب قرار دارند و گفت: کسری آب  این شهرها نیز که  در شرایط عدم توازن تولید و مصرف آب قرار دارند، با مدیریت فشارشبکه و شیوه‌های بهره برداری مدیریت  می‌شود ولی بعضا در طبقات بالا قطعی آب  آب گزارش می‌شود که اجتناب ناپذیر است و برای کاهش مشکلات از طریق اجرای پروژه‌های تامین آب و اجاره چاه‌های کشاورزی با کیفیت اقدامات لازم در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: مشکل تامین آب ۳۶۶ روستا هم توسط افراد خیر و ۴۵ روستا با کمک قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و با استفاده از اعتبارات محرومیت زایی و یا در قالب اجرای پروژه های آبفا از حالت تنش خارج شدند.

وی ضمن اینکه شرایط مدیریت فشار را  مطلوب آب و فاضلاب نداست، افزود: طرح آبرسانی به شهر تربت حیدریه با حفر و تجهیز چهار حلقه چاه تا ۲۰ روز آینده به بهره برداری رسیده  و کسری آب این شهربه میزان ۱۲۰ لیتر برثانیه مدیریت می‌شود. 

وی از مشترکان شهری در خراسان رضوی به عنوان  کم مصرف کنندگان آب در کشور یاد کرد ولی مشترکان روستایی را پرمصرف دانست و وظیفه آبفا را تامین آب شرب و بهداشت هر شهروند به میزان ۲۰۰ لیتر  و روستائیان ۱۲۰ لیتر در شبانه روز  اعلام کرد و افزود: در حالیکه برابر استاندارد بایستی مصرف آب در شهرها در مقایسه با روستاها بیشتر باشد، مصرف آب به ازاء هر نفر در مناطق شهری استان ۱۷۵ لیتر در شبانه روز ولی در روستاها ۲۰۰ لیتر است.

وی ۸۰ لیتر اضافه مصرف در بخش روستایی را مربوط به دام و آبیاری باغچه و باغات خانگی اعلام کرد که باعث کمبود آب در روستاهای انتهای خط در مجتمع‌ها می‌شود.

علوی تاکید کرد: خراسان رضوی از  سه سال گذشته درگیر خشکسالی شدید است به گونه‌ای که در سال آبی ۱۴۰۱ در مقایسه با ۵۰ سال اخیر خشک ترین سال را پشت سرگذاشت و در سال آبی جاری هم نسبت به سال قبل با حدود ۵۰ درصد کاهش بارندگی مواجه است.

وی با اشاره به آورده ناچیز نزولات آسمانی در اقصی نقاط خراسان رضوی، تاثیر کاهش پی در پی بارش ها بر منابع آب را زیاد عنوان کرد که منجربه از دست رفتن و یا کاهش آبدهی منابع آب سطحی و زیر سطحی و افت توان تولید آب در دشت های استان شده است.

وی با بیان اینکه منابع تامین آب شهرها و روستاهای استان متاثر از بارش ها هستند، از مردم خواست با مصرف درست، خادمان خود در آبفا را برای استمرار خدمت رسانی کمک کنند چرا که منابع آب محدود بوده و در حال حاضر اندوخته‌های آبی از اعماق زمین برداشت و در اختیار مشترکان قرار می‌گیرد. 

وی یادآورشد: به جز قوچان که از سد تبارک استفاده می‌کند، سایر مناطق از منابع آب زیر زمینی تامین آب می‌شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز