کد خبر: 1301668 A

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مطرح کرد:

اصلاح قانون کار باید امنیت شغلی کارگران را تضمین کند/ ساختار اقتصاد ایران به سمت اقتصاد غیرمولد می‌رود

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: قانون کار مانع سرمایه‌گذاری و خروج سرمایه از کشور نبوده است و ساختار اقتصاد ایران به سمت اقتصاد غیرمولد می‌رود و در آن نیروی کار ارزش ندارد، اقتصاد مولد ما درحال کوچک شدن است در حالیکه اقتصاد مولد باعث پویایی کشور می‌شود.

اصلاح قانون کار باید امنیت شغلی کارگران را تضمین کند/ ساختار اقتصاد ایران به سمت اقتصاد غیرمولد می‌رود

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد، حسن صادقی در گردهمایی کارگران شهرستان‌های لامرد و مهر در جنوب استان فارس گفت: فلسفه تأسیس خانه کارگر و سیاستش حمایت از حقوق جامعه کارگری است و خانه کارگر لامرد یکی از تکالیفش ایجاد وحدت و همدلی است و خوشحالم خانه کارگر لامرد در مسیر احیا و به روزرسانی خدمات قرار گرفته است و توانسته در جذب و تمدید عضویت و ارائه خدمات موفق باشد.

DSC_0392

وی اظهار کرد: باید در سالروز تصویب قانون کار، تفسیر این قانون دنبال شود و آنرا نقد کنیم و مشکلات و فواید این قانون را مطرح کنیم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری ادامه داد: تغییر قانون کار را بدون تخریب منافع و حقوق جامعه کارگری می‌پذیریم. بر این باوریم قانون کار، قانون حداقل‌ها است و قانون تجارت نیست و همین قانون کار دارای نقصی است در بند 2 ماده 7 که نتوانسته امنیت شغلی را در کارهای مستمر تعریف کند و آنرا واگذار کرده به دولت یعنی این قانون دارای نقص است و در اصلاح و تغییر قانون کار باید تضمین امنیت شغلی نیروی کار دیده شود.

این فعال کارگری در ادامه برشمردن نقص‌های قانون کار افزود: ما در چارچوب همین قانون کار، تشکل‌های کارگری زرد ایجاد کردیم که مطالبه گر حقوق کارگران و بازنشستگان نیستند و قدرت اجرایی ندارند و از طرفی نتوانستیم در چارچوب این قانون، مشکل مسکن کارگران را برطرف کنیم.

صادقی با بیان اینکه چرا باید سهم تعاون در اقتصاد کشورمان 5 درصد باشد، افزود: قانون کار مانع سرمایه‌گذاری و خروج سرمایه از کشور نبوده و این ادعا و باور، قابل رد است. ما با همین قانون کار در دولت سازندگی و اصلاحات‌؛ رشد چشمگیری اقتصاد داشتیم.

معاون خانه کارگر افزود: ساختار اقتصاد ایران به سمت اقتصاد غیرمولد می‌رود و در آن نیروی کار ارزش ندارد و اقتصاد مولد ما درحال کوچک شدن است در حالیکه اقتصاد مولد باعث پویایی کشور می‌شود.

صادقی بیان کرد: اقتصاد تولید محور، یعنی احیای نظام اقتصادی و سرزندگی نیروی کار که رهبری بر آن تاکید و اصرار دارد، متأسفانه از تولید و اقتصاد مولد فاصله گرفتیم و برای اقتصاد مولد ناامنی ایجاد می‌کنیم و برای اقتصاد غیرمولد امنیت ایجاد کردیم، امروز با سیاست شتر، گاو، پلنگ نمی توان اقتصاد کشور را مدیریت کرد و به باور اشتباه، قانون کار را سد راه اقتصاد دانست.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم با این سیاست فعلی اقتصادی، دنبال اشتغال مولد و توسعه متوازن باشیم، این نگاه حاکم بر اقتصاد باید تغییر کند و امنیت برای اقتصاد مولد ایجاد کنیم و به اقتصاد جهانی متصل شویم.

این فعال کارگری در بخش دیگری از سخنانش گفت: برنامه هفتم توسعه در حال نگارش است چرا باید سهم سازمان تأمین اجتماعی مثل سایر صندوق‌ها دیده نشود. باید از کانون‌ها و نمایندگان مجلس بخواهیم تا مطالبات معوقه سازمان تامین اجتماعی دیده شود و سازمان تامین اجتماعی استمرار داشته باشد و دولت به تعهداتش عمل کند.

حسن صادقی در سفری دو روزه، از عصر روز چهارشنبه (۲ آذر) وارد شهرستان لامرد شد و با کارگران و بازنشستگان این خطه از جنوب فارس دیدار کرد.

او در نشستی با خانه کارگر لامرد و  مدیرعامل مجتمع صنایع آلومینیم جنوب، در جریان پیشرفت‌های صنعتی این منطقه قرار گرفت.

انتهای پیام/

خبرنگار: مرتضی عبداله زاده

استان فارس حسن صادقی-معاون دبیرکل خانه کارگر لامرد و مُهر گردهمایی کارگران لامرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر