کد خبر: 1230228 A

عضو اتاق اصناف کشور مطرح کرد؛

عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران گفت: تدابیر لازم برای رفع مشکل این کالا در بازار اتخاذ شده است و با اصلاح قیمت آن، دیگر بهانه‌ای برای کاهش عرضه یا تولید توسط کارخانه‌ها نمانده است.

به گزارش ایلنا از مشهد، محمود بنانژاد با اشاره به افزایش تقریبا چهار برابری نرخ روغن در بازار مشهد، افزود: علاوه بر تاثیر حذف ارز ترجیحی از روغن خام، قیمت جهانی آن نیز افزایش یافته و این ۲ علت، قیمت این کالا را بیش از اندازه گران کرده است.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص رفع مشکل کمبود روغن در بازار مشهد گفت: تدابیر لازم برای رفع مشکل این کالا در بازار اتخاذ شده است و با اصلاح قیمت آن، دیگر بهانه ای برای کاهش عرضه یا تولید توسط کارخانه ها نمانده است و آنان باید همکاری کاملی برای عرضه روغن به میزان نیاز مردم در بازار داشته باشند.

وی بیان کرد: با حذف ارز ترجیحی از نهاده دامی، قیمت گروه های کالایی مرغ و تخم مرغ، لبنیات و روغن افزایش یافته است و به قیمت‌های جدید عرضه می‌شود که اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای نرخ حداکثری فروش ۹ قلم کالای اساسی برای مصرف کننده را در سراسر کشور اعلام کرده است.

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: به غیر از کالاهای نامبرده، افزایش هر نوع کالای دیگر غیرقانونی است که در صورت مشاهده گران فروشی و گزارش مردمی در این زمینه، بازرسان بلافاصله در محل حضور یافته و با فرد متخلف برخورد قانونی می کنند.

بنانژاد اظهار داشت: گشت‌های مشترک بازرسان اتاق اصناف با تعزیرات، جهاد کشاورزی و سازمان صنعت معدن و تجارت افزایش زیادی یافته است و بسیجیان اصناف نیز برای رسیدگی بیشتر به محلات نقاط مختلف شهر حضور دارند.

وی بیان کرد: مردم کلانشهر مشهد در یکی دو روز گذشته با اطلاع از افزایش قیمت برخی اقلام، نسبت به خرید مرغ و تخم مرغ اقدام کرده بودند و چون فروشگاه های معدودی هنوز مرغ و تخم مرغ را با قیمت قبل عرضه می کردند، افرادی زیادی برای خرید باقیمانده کالاها به قیمت قبل از این فروشگاه ها اقدام کردند.

نائب رئیس اتاق اصناف ایران، اصلاح یارانه ها را برای اقتصاد کشور امری اجتناب ناپذیر دانست و گفت: اختصاص این ارز در نقاطی باعث محدودیت در توسعه و رقابت سالم در بازار شده بود و باید از چند سال قبل این اصلاح در نظام یارانه‌ها اتفاق می‌افتاد تا به صورت پلکانی قیمت‌ها در بازار به نفع مردم اصلاح شده و قیمت‌ها واقعی می‌شد، چرا که در شرایط کنونی از یک سو افزایش قیمت جهانی برخی اقلام و از سوی دیگر اصلاح تخصیص ارز ترجیحی، بر بازار برخی کالاها تاثیر گذاشته است.

انتهای پیام/
ارز ایران جهاد کشاورزی سازمان صنعت معدن و تجارت نهاده دامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر