کد خبر: 260746 A

هشدار دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره شنوایی‌شناسی ایران:

دبیر انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران گفت: حتی یکبار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می‌تواند بلافاصله موجب آسیب شنوایی دایمی شود.

به گزارش ایلنا، محسن احدی استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران گفت: قرارگیری در معرض سروصدای بلند ناشی از انفجار ترقه‌ها، نویز‌های محیطی و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از علل اصلی بروز آسیب‌های شنوایی در نوجوانان و جوانان است.

وی گفت: کم شنوایی ناشی از نویز، نوعی آسیب شنوایی ماندگار یا گاهی موقتی است که به دلیل قرارگرفتن در معرض اصوات بلند ناگهانی مانند صدای انفجار ترقه یا اصوات بالا‌تر از ۸۵ دسی بل برای مدت نسبتاً طولانی رخ می‌دهد. هر نوع صدای بلند‌تر از ۸۵ دسی بل، بالقوه آسیب زا است و صدای انفجار ترقه‌ها نیز اغلب بالا‌تر از ۱۲۵ دسی بل است که می‌تواند آسیب شنوایی غیرقابل جبرانی را پدید آورد.

احدی تاکید کرد: احساس درد در گوش، زنگ زدن یا سوت کشیدن گوش و عدم فهم صحبت دیگران بلافاصله پس از صدای انفجار ترقه از علایم شایع وقوع آسیب شنوایی در چهارشنبه سوری هستند. بجز عوارض شنوایی، قرارگیری در سروصدای بلند می‌تواند؛ موجب استرس، بدخوابی، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و حتی حملات قلبی شود.

دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره شنوایی‌شناسی ایران می‌افزاید: حتی یکبار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می‌تواند بلافاصله موجب آسیب شنوایی دایمی شود. اما با رعایت نکاتی چون فاصله گرفتن از مکان‌هایی که ترقه بازی انجام می‌شود و استفاده از محافظ‌های گوش و یا پوشاندن گوش‌های خود با انگشت می‌توانید به خوبی از گوش‌های خود مراقبت کنید و این محافظ‌های گوش فومی یا سیلیکونی را می‌توان از طریق کلینیک‌های شنوایی‌شناسی یا داروخانه‌ها تهیه کرد.

وی گفت: حفاظت از شنوایی نوزادان و کودکان کم سن که خود قادر به انجام آن نیستند امری ضروری است زیرا کودکان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب شنوایی در آنان سریع‌تر رخ می‌دهد. ضمناً می‌توانید به کودکان خود یاد دهید که به محض شنیدن صدای ترقه، گوش‌های خود را با انگشتانشان بگیرند.

یادآوری می‌شود؛ چهاردهمین کنگره شنوایی‌شناسی ایران همزمان با چهارمین جشنواره علمی دانشجویی انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

استرس المپیک انجمن علمی ایران بازی چهارشنبه سوری دانشگاه علوم پزشکی فشار خون بالا کودکان موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر