خبرگزاری کار ایران

| 10:38   
کد خبر : ۱۳۹۶۰۰۳

فرصت طلایی تزریق واکسن آنفولانزا را از دست ندهیم

معمولا موج شیوع آنفولانزا در ایران از اواسط مهر ماه آغاز میشود و ممکن است حتی چندین موج دیگر نیز تا پایان سال تکرار شود.

فرصت طلایی تزریق واکسن آنفولانزا را از دست ندهیم

به گزارش ایلنا، پیام طبرسی با بیان اینکه هر چه به فصل سرما و روزهای سرد سال نزدیک می‌شویم، عفونتهای تنفسی رو به افزایش می‌گذارد و بیشتر می شود، افزود: عفونتهای تنفسی از یک سرماخوردگی ساده شروع می شود ولی می‌تواند به ذات الریه و عفونت شدید دستگاه تنفسی تبدیل شود این در شرایطی است که بسیاری از این عفونت ها قابل پیشگیری خواهند بود.

استاد بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: اگرچه بیماری ذات الریه یا پنوموکوک واکسن دارد و برای افراد در معرض خطر کمک کننده است ولی هر سال مواردی از شیوع بالا و حتی مرگ و میر ناشی از بیماری آنفولانزا را نیز شاهد هستیم.

 طبرسی افزود: برای پیشگیری از بیماری ذات الریه دو نوع واکسن 23 ظرفیتی و 13ظرفیتی وجود دارد که توصیه می‌شود افراد در معرض خطر ابتدا سیزده ظرفیتی را تزریق و بعد از هشت هفته، واکسن بیست و سه ظرفیتی را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه آنفولانزا نیز واکسن موثر و بسیار کمک کننده دارد و می تواند در جلوگیری از مرگ ومیر و بستری افراد نقش خوبی داشته باشد، تصریح کرد: تزریق واکسن آنفولانزا برای افراد در معرض خطر، سالمندان و افراد بالای 65 سال، افرادی که بیماریهای مرتبط با نقص سیستم ایمنی و یا سرطان دارند، همچنین مبتلایان به دیابت، بیماران قلبی، کلیوی، کبدی، ریوی ضرورت دارد و توصیه می‌شود حتما در آستانه فصل پاییز و حوالی آغازین روزهای مهر ماه واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

عضو انجمن متخصصین بیماری های عفونی و گرمسیری ایران، گفت: تزریق واکسن آنفولانزا زودتر از این موقع ممکن است ایمنی زایی طولانی تا پایان زمستان برقرار نکند و در صورت تزریق دیر هنگام نیز این امکان وجود دارد ایمنی زایی در بدن فرد، دیرتر از موعد مورد نظر ایجاد شود که بی فایده است.

دکتر طبرسی افزود: معمولا موج شیوع آنفولانزا در ایران از اواسط مهر ماه آغاز می‌شود و ممکن است حتی چندین موج دیگر نیز تا پایان سال تکرار شود.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در مورد واکسن آنفولانزا اگر مردم در اوایل مهر ماه اقدام به تزریق کنند، احتمال کمبود نخواهیم داشت؛ امسال همانند پارسال واکسن ایرانی آنفولانزا نیز در دسترس مردم قرار دارد و توصیه می‌شود که استفاده کنند.

وی افزود: مطالعات روی واکسن نوترکیب ایرانی فلوگارد انجام شده، اثربخشی لازم وجود داشته و تاییدیه وزارت بهداشت را نیز اخذ کرده است.

طبرسی با بیان اینکه واکسن آنفولانزای ایرانی با فناوری نوترکیب تولید شده است، تشریح کرد: در فناوری نوترکیبی اقدام به باز طراحی قطعات مختلف ویروس آنفولانزا در شرایط خاص می شود و سازمان جهانی بهداشت سویه هایی از ویروس آنفولانزا که در برخی کشورها طی ماه های قبل در چرخش و گردش بوده شناسایی و به تولید کنندگان واکسن معرفی می‌کند، بدین ترتیب سازنده واکسن اقدام به تولید واکسن آنفولانزا برای مدت پیش رو خواهد کرد؛ یعنی تیپ های شایع ویروس آنفولانزا در کشورهای نیمکره جنوبی که زمستان را پشت سرگذاشته اند از سوی سازمان جهانی بهداشت به کشورهای سازنده واکسن در نیمکره شمالی اعلام می‌شود.

این استاد بیماریهای عفونی افزود: نکته دیگر موضوع کووید است، خوشبختانه موارد مثبت نداریم و یا تعداد آن کم است ولی امکان دارد شیوع موج جدیدی از ابتلا در فصل سرما داشته باشیم که اگر چه مانند گذشته کشنده و آزار دهنده نیست ولی درصدی از افراد را گرفتار می‌کند به همین خاطر برای آنانکه تا کنون موفق به انجام واکسیناسیون نشده و یا دوز لازم را تکرار نکرده اند، توصیه می‌شود واکسیناسیون را تکمیل کنند.

 طبرسی در پایان گفت: البته اگر فردی واکسن کووید را تزریق کرده است و بیماری زمینه ای نیز ندارد، لزومی به تکرار واکسیناسیون علیه کووید(کرونا)نیست؛ ولی به افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی دستگاه تنفس هستند توصیه می‌شود که نکات بهداشتی، پیشگیری و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز