خبرگزاری کار ایران

| 11:09   
کد خبر : ۱۳۸۹۹۷۳
زاکانی در صحن شورای شهر:

سوالات در خصوص سامانه معلولان و جانبازان منتفی است

شهردار تهران سوالات عضو شورا درخصوص سامانه معلولان و جانبازان را منتفی دانست.

سوالات در خصوص سامانه معلولان و جانبازان منتفی است

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در ادامه جلسه امروز صحن شورا و در پاسخ به سوال سید جعفر تشکری هاشمی درباره جابجایی سامانه معلولان و جانبازان گفت: آقای تشکری هاشمی هفت سوال را مطرح کرد که سوال اول منتفی است چون ما جدا کردن سامانه را انجام ندادیم.

وی با اشاره به سوالات مطرح شده ادامه داد: سوال دوم و سوم نیز منتفی است. ما زمینی واگذار نکردیم و شرکت واحد بهره بردار است. چهارمین سوال نیز منتفی است. بهره برداری در این زمینه صورت می گرفته و حالا مجموعه ای دیگر بهره بردار می شود. پیش از جابجایی سامانه، تعیین مکان انجام شده بود و  سوال مبنی بر عدم پیش بینی فضا، منتفی است.

شهردار تهران با بیان اینکه ما مجمع اتوبوسرانی برگزار کردیم، گفت: بنده جابجایی را برای فروردین ماه در مجمع مصوب کردم و انتظار دقت دارم.

زاکانی با بیان اینکه بنده باید درک کوچکی از موضوع جانبازی داشته باشم، گفت: مهم این است که در حقیقت دقت کنیم که ناظر بر چه موضوعی صحبت می کنیم.

شهردار پایتخت با بیان اینکه مناسب سازی مورد اهتمام ویژه ماست و اعداد و ارقام این حوزه قابل بیان است، تاکید کرد: ما بودجه خود را در این زمینه افزایش دادیم و افزایش قابل توجه بودجه ورزش معلولان را در دستور کار قرار دادیم.

شهردار تهران ادامه داد: ما اهتمام داشتیم که خدمات بهتری در سامانه به معلولان ارائه دهیم چهار هزار و ۳۵۰ نفر از این سامانه استفاده می کنند، در حالی که بیش از ۱۰ هزار جانباز بالای ۵۰ درصد در سطح شهر داریم و بخشی از این افراد نمی توانستند از خدمات استفاده کنند لذا سامانه در مسیر درست خود نبود.

وی ادامه داد: معلولان تنها در منطقه ۲ و ۵ ساکن نیستند لذا سیاست ما پیش بینی نقاط مختلف در سطح شهر برای خدمات رسانی به معلولان است که مورد پیشنهاد آقای چمران نیز بوده است.

زاکانی با اشاره به سامانه معلولان و جانبازان گفت: سامانه جانبازان و معلولان ۸۲ ون، ۲۰ اتوبوس و هشت مینی بوس داشت، ما در سال قبل ۲۰ ون ویژه را برای سامانه اضافه کردیم و علاوه بر این ۲۰ اتوبوس ملکی نیز به ناوگان اضافه شد. پس حتما اهتمام ما برای توجه به معلولین نسبت به قبل بیشتر بوده است. ما ۱۷۵ درصد در بودجه این حوزه رشد داشتیم و در بهره مندی از مجموعه سامانه معلولان، اهتمام فوق العاده ای به کار گرفتیم.

وی با بیان اینکه ملکی وجود نداشته و ما انتقال بودجه را نیز انجام ندادیم، گفت: ما نقطه جایگزین و هفت سامانه را پیش بینی کردیم سامانه هنگام، نازی آباد، جنت آباد، تقی آباد، شهید عزیزی و استادیوم برای این افراد در نظر گرفته شده است.

زاکانی با اعلام اینکه این مجموعه بیش از سه هکتار و در فضای بالای دانشگاه شریف است، تأکید کرد: ما سال قبل ۲۰ ون و ۲۰ اتوبوس ملکی اضافه کردیم و امسال قرارداد ۴۰ ون دیگر را منعقد کردیم که این اهتمام ویژه ما را در خدمتگزاری بهتر به این قشر نشان می دهد. فضای سامانه با هماهنگی وزارت علوم و دانشگاه شریف برای ساخت کارخانه نوآوری پیش بینی شده و ملکی واگذار نمی شود بلکه تنها بهره برداری صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه ما در این زمینه هم قانونی و هم خیرخواهانه عمل کردیم، گفت: در مسیر ارائه خدمت، اقدامی ویژه و اثرگذار داشتیم. همه موارد باید محک بخورد و بر اساس الگوی مورد تأکید امام جامعه ما باشد که ایشان در ۱۴ خرداد ماه بر ایمان و امید تأکید داشتند. تقاضای ما این است که پیش از اینکه در تریبون مواردی را مطرح کنند به ما بگویند چراکه موجب سوء استفاده کسانی می شود که با امید و ایمان مردم کاری ندارند.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه اگر ما این مسیر را برویم تک تک کلمات ما با عینک رنگی آنها تفسیر می شود، گفت: شما با دلسوزی موارد را بیان کردید.در مدت کوتاهی سامانه قطع شد و ما فوراً به سامانه چهاررقمی سازمان اتوبوسرانی منتقل کردیم. چهار هزار و ۳۵۰ نفر ثبت نامی در سامانه داریم و تنها ۴۰۰ نفر از این سامانه استفاده می کردند.

زاکانی با بیان اینکه همه امکانات ما در اختیار جانبازان و معلولان است، تأکید کرد: برای ما تکلیف قطعی و یقینی است که به افراد ناتوان، معلول، جانباز و سالمند خدمت ویژه ارائه دهیم. امیدواریم بتوانیم مسیر خاص خود را با افتخار دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه مناسب سازی معابر و بوستان ها ۷۴ درصد و ساختمان های شهرداری ۸۲ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: عده ای از جانبازان و معلولان مقابل شورا حضور یافتند که همکاران ما در شهرداری و شورا به آنها توضیح دادند. اعتقاد ما این است که دوره ششم مدیریت شهری اهتمام ویژه در خدمت رسانی به قشر معلولان و جانبازان دارد.

زاکانی تاکید کرد: ما از لحاظ نیروی انسانی ۱۰۷ نفر و ۶۳ راننده اتوبوس در این بخش داریم، خدمات توزیع شده و ون ها و اتوبوس های ما مستقر شدند.مرکزیت و مغزافزار این بخش در نقطه اصلی خود قرار دارد.

شهردار تهران گفت: علت جابجایی مدیریت به سازمان تاکسیرانی که انجام نشد، این بود که قرار بر این شده بود که سازمان تاکسیرانی تأمین ۳۰ هزار ون را بر عهده بگیرد. چون سامانه معلولان عملاً ون محور است، بحث این بود که از ظرفیت سازمان تاکسیرانی نیز استفاده کنیم که منوط به تصمیم شوراست. اتفاقی پیرامون جابجایی مدیریت به سازمان تاکسیرانی نیفتاده است. از قبل فضاهای جدید معلوم شده بود و ون ها در هفت نقطه و اتوبوس و مینی بوس ها در یک نقطه مستقر شده اند.

شهردار تهران گفت: علت جابجایی مدیریت به سازمان تاکسیرانی که انجام نشد، این بود که قرار بر این شده بود که سازمان تاکسیرانی تأمین ۳۰ هزار ون را بر عهده بگیرد. چون سامانه معلولان عملاً ون محور است بحث این بود که از ظرفیت سازمان تاکسیرانی نیز استفاده کنیم که منوط به تصمیم شوراست. اتفاقی پیرامون جابجایی مدیریت به سازمان تاکسیرانی نیفتاده است. از قبل فضاهای جدید معلوم شده بود و ون ها در هفت نقطه و اتوبوس و مینی بوس ها در یک نقطه مستقر شده اند.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه تمام حرف های بنده درست و دقیق بود، گفت: جدا شدن سامانه حمل و نقل از شرکت واحد و الحاق به تاکسیرانی صورت نگرفته است. اگر مقصود سامانه است که جابجا نشده است. بودجه نیز منتقل نشده است. می گویم مواردی که شما مطرح کرده اید دقیق نیست و جانبازان را ناامید می کند.

وی با بیان اینکه ملکی وجود ندارد و تنها بهره برداری صورت می گیرد که حق شهردار است، گفت: بنده روزانه هزاران تصمیم در شهر می گیرم. مگر می شود برای واگذاری زمین سه هزار متر مربعی از شورا مجوز نگیرم؟ چرا می خواهیم یک موضوع کلی را بگوییم. هر هفت سوال محل اتکا نیست.

زاکانی تأکید کرد: مگر می شود بودجه صفر درصد باشد؛ موارد را بررسی کنید و گزارشات را به شورا ارائه دهید. ما امکانات باید اختصاص می دادیم و گفتیم که ۱۰۷ نیروی انسانی و ۶۳ راننده داشتیم.

وی با بیان اینکه برای پاسخ به موضوعی که ناظر بر فناوری و هوشمندسازی مطرح شده لازم است فرصتی در اختیار قرار بگیرد تا ما توضیح دهیم، گفت: کسانی که استفاده می کنند توجهی به این موضوع ندارند که در کدام بخش ها توزیع شده و معلولان با یک سامانه که در یک جای مشخص است، تماس می گیرند و خودروها در نقاط مختلف توزیع شده است.

شهردار تهران تصریح کرد: در سازمان فرهنگی و هنری و معاونت فرهنگی و اجتماعی فرصت های متعددی برای خدمتگزاری به معلولان وجود دارد اما در دو ماه اخیر مرکزی را در منطقه هشت در نظر گرفته ایم که قرار شد سازمان فرهنگی و هنری این مرکز را با حضور ایثارگران، جانبازان و آزادگان بهره برداری کند و در درون شهر نیز به صورت توزیع شده به جانبازان خدمتگزاری کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز