خبرگزاری کار ایران

شبکه یاری کودکان کار:

طرح‌های جمع‌آوری کودکان را جمع کنید!/ زمزمه‌های «ردِ مرز» نگران‌کننده است

asdasd
کد خبر : ۷۸۶۶۹۰

شبکه یاری کودکان کار در بیانیه‌ای به طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان که با دستگیری کودکان در سطح خیابان‌ها گره خورده، اعتراض کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شبکه یاری کودکان کار در بیانیه‌ای به طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان اعتراض کرد.

در این بیانیه آمده است: جمع آوری کودکان برای سی و اندی بار با وعده‌های جدید در بیست و دوم خرداد همزمان با روز مقابله با کار کودک، بار دیگر رونمایی شد؛ طی این طرح که با اسامی مختلفی چون "ساماندهی"، "جمع آوری" و یا "جذب" اجرا می‌شود، کودکان طی فرایندهایی اضطراب آور و تنش‌زا دستگیر و به مراکز قرنطینه منتقل می‌شوند و ایام تلخی را در مکان‌هایی نه چندان مناسب سپری می‌کنند؛ گاه از حق تماس با والدین و خویشاوندانشان محروم و گاه همچون یک زندانی حق خروج از اتاق و هواخوری در حیاط را جز برای یکی دو ساعت ندارند. درحالیکه این مراکز گاه بر شدت آلام جسمی و روحی آنها می‌افزاید، دوباره به وضعیت قبل بازمی‌گردند.

در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: گرچه ادعای اصرارورزان بر اجرای این طرح‌ها، معرفی داوطلبانه کودکان، تشکیل پرونده حمایتی برای ایشان و پیگیری وضعیت کودکان است، در عمل نه تنها تاکنون، هیچ‌یک از این ادعاها اثبات نگردیده، بلکه زمزمه‌هایی مبنی بر رد مرز کودکان کار افغانستانی به گوش می‌رسد که نگران‌کننده است.

شبکه یاری در ادامه با طرح خواسته توقف طرح، آورده است: توجه و اصالت دادن به مبلمان شهری و ظاهر شهر به جای حل مشکلات شهروندان، گشتن به دنبال روش‌های کوتاه مدت برای یک درد مزمن اجتماعی که ریشه در ساختارها و سیاست‌های کلان اقتصادی و اجتماعی دارد و انداختن توپ در زمین سازمان‌های مردم نهاد، ابعاد تلخ‌تری از مساله را آشکار می‌سازد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز