کد خبر: 282160 A

واکنش رئیس اداره کار زرند:

انتشار خبر ورود کارگران چینی به زرند در هفته گذشته مسولین اداره کار این شهر را مجاب کرد تا طی دو روز گذشته با مراجعه به محل احداث این پروژه از نزدیک درجریان جزییات ورود این کارگران قرار بگیرند.

به گزارش ایلنا، به نظر می رسد دلایل مطرح شده از سوی مسولین پروژه فولاد زرند مبنی بر بکارگیری نیروی کار چینی برای تسریع در روند احداث پروژه باعث تغییر در مواضع مسولین اداره کار زرند شده است. این مسولین دولتی اکنون می گویند چون ورود کارگران چینی به صلاحدید مراجع ذیربط است و در مدت زمانی مشخص انجام می شود مشکلی از این بابت وجود ندارد. این درحالی است که پیش از این رییس اداره کار زرند از مقاومت اداره کار در برابر ورود کارگران چینی خبر داده بود.

هادی ایرانمنش رییس اداره کار شهرستان زرند با اعلام اینکه بازرسین اداره کار زرند روز شنبه در محل احداث پروژه فولاد زرند حضور یافتند و از نزدیک در جریان تغییر و تحولات قرار گرفتند، گفت:طبق بازدیدی که انجام شد متوجه شدیم در حال حاضر و با توجه به تعداد مهندسین ناظری که از قبل در پروژه حضور داشتند و اضافه شدن 27 نفری که اخیرا وارد کشور شده‌اند، در مجموع 53 نفر نیروی کار چینی در پروژه حضور دارند که این تعداد قرار است در ماههای آتی و همزمان با وارد شدن به مراحل پیچیده تر به 200 کارگر برسد.

به گفته ی ایرانمنش، این کارگران قرار است برای مدت معینی در پروژه حضور داشته باشند و پس از آن به کشورشان بازگردند.

رییس اداره کار زرند با بیان این که بنا بر ادعای مسولین پروژه قرار نیست هیچ کارگر ایرانی بیکار شود گفت: ترس ما از این بود که نیروی کار ایرانی کارش را ازدست بدهد اما حالا که می گویند کسی بیکار نمی شود دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. چینی ها با صلاحدید مراجع ذیربط و از طریق قانونی وارد پروژه شده اند و به طور حتم پس از مدت معین و اتمام کار، سایت را ترک می کنند.

وی ادامه داد: از این موارد قبلا هم در زرند و پروژه ی گندله سازی داشته ایم. در آن پروژه هم حدود 100 نفر نیروی چینی آمدند که با پایان یافتن کارشان از کشور خارج شدند.

ایرانمنش تصریح کرد شایعات مطرح شده در خصوص بیکاری کارگران ایرانی بنابرادعای مسولین پروژه صحت ندارد و آنها صرفا به این دلیل که می خواهند پروژه را زودتر تحویل بدهند به دنبال کار با طرف چینی هستند.

به گفته ایرانمنش، مسولین پروژه ادعا می کنند که با تسریع روند احداث پروژه فولاد زرند فرصت های شغلی بیشتری در منطقه ایجاد کنند.

مدیرکل اداره کار زرند در پایان گفتاگر چنین قصدی از ورود نیروی کار خارجی مد نظر باشد قطعا به نفع پروژه خواهد بود و در نهایت و پس از راه اندازی پروژه تعداد زیادی از نیروهای بومی و غیربومی از  آن منتفع می شوند.

در مقابل پیمانکاران ایرانی این پروژه بحث تسریع در انجام پروژه را صرفا بهانه ای از سوی کارفرما می دانند که می خواهد به هر طریقی شده طرف چینی را وارد پروژه کند.

یکی از پیمانکاران در این باره به ایلنا گفت: مشکل اصلی که باعث شده بنابر ادعای کارفرما، کار احداث کوره بلند طول بکشد این است که علاوه به دیر رسدین تجهیزات و قطعات، با کمبود منابع انرژی مانند آب، گاز، برق و اکسیژن مواجه هستیم. در چنین شرایطی و در صورت عدم تامین منابع مورد نیاز، حتی اگر طرف چینی هم بخواهد با توجه به موانعی که وجود دارد نمی تواند کار را به سرعت انجام دهد.

کارگران کرمان کارگران فولاد زرند واردات کارگران چینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر