خبرگزاری کار ایران

در دیدار فعالان کارگری کرمانشاه با نماینده ولی فقیه مطرح شد؛

چرا قراردادهای اجاره مسکن یکساله است اما قراردادهای کاری ماهانه؟

asdasd
کد خبر : ۱۴۷۴۵۹۳

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه گفت: نداشتن امنیت شغلی دغدغه اصلی کارگران کشور است.

به گزارش ایلنا، اولیا علی‌بیگی در مراسم دیدار فعالان کارگری استان کرمانشاه با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه که به مناسبت هفته کارگر انجام شد، گفت: نداشتن امنیت شغلی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کارگران کشورمان است و مسئولان باید بتوانند با هر برنامه و روشی این دغدغه را از کارگران برطرف کنند.

او با بیان اینکه بیش از ۹۸درصد از کارگران کشور دارای قراردادهای کوتاه مدت دو، سه و شش ماهه هستند، با اشاره قوانین حمایتی از کارگران گفت: قوانین خوبی در حمایت از کارگران تصویب شده اما متاسفانه بسیاری از این قوانین یا اجرا نمی‌شوند و یا اگر اجرا می‌شوند بسیار ضعیف عمل می‌شود.

وی ادامه داد: چطور قرارداد اجاره مسکن یکساله منعقد می‌شود اما قرارداد کار باید ماهانه باشد و با این موضوع کارگران با چه امید و آینده‌ای تشکیل زندگی بدهند و خانه اجاره کنند در حالیکه امنیت شغلی ندارند.

علی‌بیگی همچنین ایمنی، سلامت و بهداشت محیط کار را از دیگر دغدغه‌های کارگران دانست و خواستار اهمیت قائل شدن به مقوله آموزش کارگران توسط کارفرمایان شد و بیان کرد: هزینه در زمینه آموزش در واقع سرمایه‌گذاری است نه خرج کردن.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار کشور در بخش دیگری از سخنان خود، به ارزش و کرامت کارگر در دین اسلام و نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) اشاره کرد و گفت: اما این نگاه و ارزش و احترام در جامعه به ویژه نزد مسوولان ما در عمل وجود ندارد به همین خاطر حال کارگران خوب نیست.

علی‌بیگی ریشه بسیاری از مشکلات جامعه کارگری را ناشی از ارزش قائل نشدن برای جایگاه و منزلت اجتماعی آنان عنوان کرد.

بازپرداخت تسهیلات مسکن برای کارگران سخت است

«جلیل کرم» رییس تعاونی اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز در این جلسه با اشاره به ساخت هزار و ۱۸۷ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن برای کارگران استان، گفت: بازپرداخت اقساط این طرح، به صورت پلکانی از هفت میلیون تومان تا ۱۱ میلیون تومان قسط‌بندی می‌شود و این برای کارگران که حقوق هشت و ۹ میلیون تومانی می‌گیرند سخت و حتی غیر ممکن است.

وی در ادامه خواستار بازنگری در تقسیط اقساط تسهیلات مسکن ملی برای جامعه کارگری شد.

تبعیض بازنشستگان تامین اجتماعی را از پای درآورده است

جواد اکبری (رییس کانون‌های بازنشستگی استان کرمانشاه) نیز با اشاره به مشکلات جامعه بازنشستگان به ویژه کارگری نسبت به دیگر اقشار جامعه گفت: چیزی که بیش از همه جامعه بازنشستگان را رنج می‌دهد و آن‌ها را از پای درآورده، تبعیض است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز