کد خبر: 1323653 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

کلاه سفیدهای وزارت نیرو چه می‌خواهند؟

کلاه سفیدهای وزارت نیرو خواسته‌ی خود را تغییر قرارداد شغلی به کارگر دائم عنوان کردند.

کلاه سفیدهای وزارت نیرو چه می‌خواهند؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته، کارمندان بهره‌بردار وزارت نیرو با مراجعه به این وزارتخانه، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. آن‌ها مهم‌ترین خواسته‌ی خود را تبدیل به «کارگر دائم» می‌دانند و این تبدیل را براساس ویژگی‌های شغلی خود الزام‌آور توصیف می‌کنند.

نماینده این نیروها در این رابطه می‌گوید: مطالبه کلاه سفیدهای وزارت نیرو، درخواست تغییر قرارداد از کارمند پیمانی و رسمی به کارگری دائم با توجه به ماهیت کارگری شغل است. طبق تبصره ماده ۴ قانون استخدام کشوری، تشخیص مشاغل کارگری در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی برعهده سازمان اداری و استخدامی کشور است.

او اضافه می‌کند: مطابق نامه شماره ۱۱۴۹۵۸۷ مورخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۲ سازمان اداری و استخدامی کشور، شغل اپراتوری پست‌های برق در زمره مشاغل کارگری تشخیص داده شده و نامه شماره ۱۱۹۲۱۸۶ مورخ ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ سازمان مذکور، مشاغل متصدیان پست‌های انتقال برق ( اپراتور، نگهبان، مراقب پست و مسئول پست) را در زمره مشاغل کارگری می‌داند و همچنین با استناد به ماده ۱۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، به‌کارگیری نیروی انسانی در برخی از مشاغل که سازمان اعلام می‌دارد، در سقف پست‌های سازمانی مصوب و مجوزهای استخدامی بر اساس قانون کار امکان‌پذیر است.

 نماینده کلاه سفیدها افزود: همانگونه که می‌بینیم در ماده قانونی فوق به واژه شغل اشاره شده است و این در صورتی است که در شرکت‌های برق منطقه ای یک تفکیکی بین شاغلین در همان شغل صورت گرفته است که خلاف قانون است زیرا قانونگذار به واژه شغل اشاره کرده است و مطابق ماده ۸۹ قانون مدیریت خدمات کشوری، دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای عدالت استخدامی هستند.

او نتیجه می‌گیرد: مطابق نامه‌های فوق، مشاغل اپراتوری پست‌های انتقال برق در زمره مشاغل کارگری است. باتوجه به اینکه ما شاغلین مشاغل اپراتوری به تعداد ۱۵۰۰ نفر از طریق آزمون‌های استخدام سراسری وزارت نیرو در شرکت‌های برق منطقه‌ای جذب شده‌ایم و دستورالعمل‌های فوق اثبات می‌کند این مشاغل جزو مشاغل کارگری است؛ لذا ادامه اشتغال برای مشاغل اپراتوری پستهای انتقال برق به صورت قرارداد کارمند پیمانی و رسمی، اشتباه و به دور از عدالت است.

به گفته وی، مطابق مجوزهای فوق در سال ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۰ بسیاری از اپراتورهای شاغل در پست‌های انتقال برق (به تعداد ۷۶۱۰ نفر) از قرارداد کار معین به قرارداد کارگری دائم تبدیل وضعیت شده‌اند و با توجه به اینکه محیط کار و وظایف همکاران مذکور با اپراتورهای پست‌های انتقال برق ( مشاغل اپراتور، مسئول پست، کارشناس بهره‌برداری و دیسپاچر) با قرارداد کارمند پیمانی و رسمی یکسان است، وزارت نیرو باید پیگیری‌های لازم را در جهت رعایت عدالت استخدامی براساس ماده ۸۹ قانون مدیریت خدمات کشوری برای تغییر قرارداد مشاغل یاد شده از کارمند پیمانی و رسمی به کارگری دائم انجام دهد.

انتهای پیام/
کلاه سفید‌ها بهره‌برداران برق
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر