کد خبر: 1266461 A

در نشست اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مطرح شد:

دولت طی سه روز آینده موضع نهایی خود را درباره حقوق بازنشستگان اعلام کند

گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری عصر امروز در دفتر مرکزی خانه کارگر برگزار شد.

دولت طی سه روز آینده موضع نهایی خود را درباره حقوق بازنشستگان اعلام کند

به گزارش ایلنا، در ابتدای این مراسم محمد حمزه‌ای با اشاره به جای خالی اعضای خانه کارگر در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از کارگران و بازنشستگان گفت: ما به افرادی مانند حسن صادقی در تشکل‌های بازنشستگان نیاز داریم.

وی با اشاره به آثار تورمی حذف ارز ۴۲۰۰تومانی اظهار داشت: ارزش حقوق کارگران و بازنشستگان امسال نصف شده است. براساس کتابی که ما ترجمه کرده‌ایم و در سال ۲۰۱۴ میلادی در این کتاب بیان شده است که اقتصاد پایدار در گروی اشتغال پایدار است و افزایش اشتغال پایدار در حفظ ارزش دستمزد کارگران است.

در ادامه این مراسم، حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به مساله افزایش حقوق بازنشستگان تصریح کرد: ما امروز به مناسبت روز خبرنگار هم از خبرنگاران و صاحبان قلم تقدیر می‌کنیم و نشان می‌دهیم که جامعه کارگری و بازنشستگی از کسانی که صدای آن‌ها هستند، حمایت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه خبرنگاران پاسدار آزاداندیشی هستند، خاطرنشان کرد: براساس اعلامیه یونسکو درباره خبرنگاران، به نقش آن‌ها در توسعه و صلح اشاره شده و خبرنگاران در ایران نیز نقشی بی بدیل در انتقال صدای ضعیفان و فرودستان دارند و در این میان دو رسانه ایلنا و روزنامه کار و کارگر نقش ویژه‌تری دارند.

این فعال کارگری ادامه داد: در روزهای سختی که بر کارگران و بازنشستگان درحال مبارزه بودند، این خبرگزاری ایلنا و روزنامه کار و کارگر بود که پژواک‌گر صدای این گروه‌های مظلوم جامعه بود و ما در حد وسع خود از آنان قدردان هستیم.

صادقی با اشاره به پنج ماه تلاش کارگران و بازنشستگان ابراز داشت: ما مانند مغنی تلاش کردیم تا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی منطبق با حکم هیات مدیره تامین اجتماعی بالا رود اما امروز شاهد این هستیم که نتیجه مبارزات و اعتراضات ما را در ارایه پیشنهاد افزایش حقوق کشوری‌ها و لشگری‌ها برداشت کرده‌اند و ما راه را برای این پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه باز کردیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید بداند که ما بازنشستگان نادان نیستیم، بیان کرد: بینا هستیم و دیده‌ایم که دولت در بودجه خود برای افزایش حقوق کشوری و لشگری ردیف قرار داده اما برای ما در تامین اجتماعی ردیف قرار نداده است. دولت تصور نکند با تلف کردن وقت برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی می‌تواند برای افزایش حقوق کارکنان خود زمان بخرد.

معاون دبیرکل خانه کارگر با اشاره به خلا وجود نماینده جامعه کارگری در مجل به عنوان چشم بینا و صدای جامعه بازنشستگی و کارگری یادآور شد: اینکه دولت مدام می‌خواهد زمان بخرد، حق و حقوق بازنشستگان را محقق نخواهد کرد. سرپرست وزارت کار هفته گذشته زمان خرید تا بحث افزایش حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری را در مجلس مطرح کند.

صادقی با اشاره به ورشکستگی صندوق‌های کشوری و دولتی به دلیل ضریب پشتیبانی پایین عنوان کرد: دولت از جیب مردم و کارگران و مالیات پیدا و پنهان این صندوق‌ها را اداره می‌کند و حالا صندوق تامین اجتماعی را که مشمولان آن از جیب خود می‌خورند را از حق خود محروم کردند.

وی با تاکید بر مشکلات عمده‌ای که در زمان احمدی نژاد برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد شده است، گفت: اگر دولت برای پایداری صندوق تامین اجتماعی ارزش قائل است نباید این پایداری را به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گره بزند و مسئولان نباید آدرس غلط بدهند. مشکل ناپایداری صندوق تامین اجتماعی در ۳۷ هزار میلیارد تومان بدهی کارفرمایان و ۴۰۰هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه پایداری صندوق تامین اجتماعی با اجرای افزایش حقوق صحیح متناسب با ماده ۹۶ قانون تامیم اجتماعی رخ می‌دهد و موجب کاهش فرار بیمه‌ای می‌شود، اظهار داشت: سو مدیریت و نگاه کمیته امدادی به صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ای ما را با مشکلات عظیم دچار کرده است و تا روزی که این نگاه تغییر نکند، مشکلات جامعه بازنشستگی حل نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه صبر بازنشستگان لبریز شده است، خاطرنشان کرد: کسانی که می‌گویند بنابر مصلحت حرف نزنید بهتر است به دولت بگویند که حرف بزند و در برابر مطالبات سکوت نکند. ۱۰ روز بعد از ابطال رای دولت توسط رییس مجلس بنابر قانون اساسی دولت موظف است به قانون عمل کند اما هنوز چنین اقدامی از سوی دولت رخ نداده و در این شرایط بازنشستگان نمی‌توانند سکوت خود را ادامه دهد و توصیه می‌کنیم طی این سه روز دولت موضع نهایی خود را درباره حقوق بازنشستگان اعلام کند.

انتهای پیام/
سازمان تامین اجتماعی روز خبرنگار حسن صادقی افزایش حقوق 1401 بازنشستگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر