خبرگزاری کار ایران

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تشریح کرد؛

ایجاد ضمانت اجرای قانون مرخصی زایمان ۹ ماهه/ امنیت شغلی مادران بعد از برگشت از مرخصی زایمان لحاظ می‌شود؟

asdasd
کد خبر : ۱۰۹۰۴۶۰

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از ایجاد ضمانت اجرای قانون مرخصی زایمان ۹ ماهه در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده خبر داد.

به گزارش ایلنا، فاطمه محمدبیگی در مورد دلایل عدم‌اعمال کامل مرخصی ۹ ماهه زایمان، گفت: دستورالعمل مرخصی ۹ ماهه زایمان در دهه ۸۰ مصوب شده است و در سال ۹۲ قانون آن تکمیل شد و قرار بود که اجرا شود، اما ضمانت اجرای لازم برای این قانون دیده نشده است. بنابراین کارفرمایان نیز تاکنون بنابر اعتقاد یا التزام دستگاه‌ها و گاهی سلیقه‌ای آن را اجرا کرده‌اند. 

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مجلس، گفت: اجرای این قانون برای پزشکانی که دوره طرح خود را می‌گذرانند و بسیاری از کارمندان بعد از شکایت به دیوان عدالت اداری امکانپذیر است، در حالیکه به لحاظ شغلی وقتی پزشکان جوان در ابتدای طرح تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند، این سازمان در کنار دولت موظف است که بیمه آن‌ها را به طور کامل پرداخت کند. 

نایب رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در مجلس، تصریح کرد: ما در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که مراحل پایانی تصویب آن در شورای نگهبان در حال طی شدن است، ضمانت اجرای لازم و امنیت شغلی مادران بعد از برگشت از مرخصی زایمان را هم لحاظ کردیم. 

رییس فراکسیون جمعیت در مجلس یازدهم، یادآور شد: هم‌اکنون پیگیری روند تصویب این طرح در دستورکار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی قرار دارد که با تلاش این کمیسیون دولت نیز که موظف شده بود کارگروهی را در این زمینه تشکیل بدهد، این مهم را محقق کرده است. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اتفاقات خوبی پیرامون این طرح افتاده است و ان‌شاءالله از این به بعد قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان بانوان به طور کامل اجرا شود و آئین‌نامه و دستورالعمل آن طوری تدوین شود که مادران شاغل بدون نیاز به شکایت در دیوان عدالت اداری به این حق مسلم خود دست یابند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز