کد خبر: 1084564 A

سرپرست اداره کار یزد:

استفاده از اتباع غیرمجاز خارجی ۹۱ تا ۱۸۰ روز زندانی دارد

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از ممنوعیت بکارگیری اتباع غیرمجاز در کارگاه‌های تولیدی استان خبر داد و گفت: کارفرمایانی که از اتباع غیرمجاز استفاده کنند از ۹۱ تا ۱۸۰ روز زندانی می‌شوند.

استفاده از اتباع غیرمجاز خارجی ۹۱ تا ۱۸۰ روز زندانی دارد

به گزارش ایلنا، عماد تشکری پیش از ظهر امروز در نشست برسی ااشتغال اتباع غیرمجاز اظهار داشت: بکار گیری از اتباع غیرمجاز در کاگاه های تولیدی ،صدماتی غیر قابل جبرانی را به اشتغال استان وارد کرده و فرصت‌های اشتغالزایی را از افراد بومی‌ می گیرد.

وی با اشاره به مشکلات قانونی در به کارگیری اتباعخارجی افزود: با توجه دستورات موکد قانونی، کارفرمایان اعم از واحدهای تولیدی، موسسات دولتی و غیردولتی، ارگان‌های دولتی و حتی پیمانکاران در بخش خصوصی و دولتی باید نیروی کار مورد نیاز خود را از کارگران ایرانی و در صورت ضرورت و در موارد خاص از نیروی کار خارجی دارنده کارت معتبر تامین نمایند.

تشکری با اشاره به ماده ۱۲۰ قانون کار کشور و با تاکید بر اینکه کارفرمایان باید از بکارگیری کارگران غیرمجاز جدا خودداری کنند اضافه کرد: اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه ابتدادارای روادید با حق کار مشخص بوده و سپس مطابق قوانین و آیین نامه‌های مربوطه پروانه کار دریافت کنند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ماده ۱۸۱ قانون کار تصریح کرد: کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار و یا پروانه بدون اعتبار و تاریخ گذشته را به کار گمارند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آن‌ها قید شده است بپذیرند با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم، به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می‌شوند.

تشکری گفت: براساس ماده ۱۲۸ قانون کار، کارفرمایان مکلفند قبل از اقدام به عقد هرگونه قراردادی که موجب استخدام کارشناسان بیگانه می‌شود نظر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل کار خود را در مورد امکان اجازه اشتغال تبعه بیگانه استعلام نمایند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اضافه کرد: به منظور جلوگیری از حضور نیروی کار غیر مجاز خارجی در بازار کار کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است کارفرمایانی که اتباع خارجی فاقد پروانه را بکار گیرند بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی معادل پنج برابر حداقل دستمزد روزانه (۴۴۲۵۸۲۵ریال) جریمه کند و در صورت تکرار تخلف این جریمه دو برابر می‌شود.

انتهای پیام/
اتباع غیرمجاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر