کد خبر: 686990 A

هومن افاضلی معتقد است ساختار جذب و ورودی بازیکنان به فوتبال و ارائه آموزش به آنها باید به طور اساسی تغییر کند

به گزارش ایلنا، برنامه "ورزش بدون ویرایش" رادیو گفت و گو با موضوع ناکامی های پی در پی تیم های ملی پایه ای و تحلیلی بر آن و با حضور هومن افاضلی مربی فوتبال روانه آنتن شد.

افاضلی در مورد تیمهای فوتبال پایه اظهار داشت: ما شاهد چرخه معیوبی در تیم های پایه هستیم و تا زمانی که پایه این چرخه اصولی نباشد موفقیتی حاصل نخواهد شد. چراکه موفقیت با تداوم معنی پیدا می کند و به همین خاطر انتخاب محدود و مقطعی تیم های ما برای جام جهانی در طی یک پروسه 30 ساله به معنای موفقیت نیست.

وی در ادامه این مطلب افزود: پتانسیل کشور ما از جهت جمعیت زیاد کشور و میزان علاقمندی مردم کشورمان به فوتبال فوق العاده است که به هیچ وجه با کشورهای اطراف و حتی کشورهای آسیایی قابل مقایسه نیست.  در گذشته مربیان در زمین های فوتبال بازیکنان خود را انتخاب می کردند اما الان این بستر از بین رفته و بستر بر مبنای مالی فراهم شده است. یعنی بازیکنانی که از نظر مالی توانایی بیشتری دارند از شانس بیشتری برای ماندن در فوتبال برخوردار هستند.

افاضلی عنوان کرد: سیستم و ساختار مناسبی برای جذب بازیکنان با استعداد و علاقمند وجود ندارد. کمیته جوانان طرحی را ارائه داد تا بر اساس آن، ساختار مسابقات تیم های جوانان و نوجوانان را تغییر دهد اما به جایی نرسید. اجرای طرح به اراده اجرا و بودجه نیاز دارد. در شرایطی که بودجه سالیانه فدراسیون 46 میلیارد تومان است و در حال حاضر هم سرمربی تیم ملی تا مسابقات آذر ماه 40 میلیارد پول طلب کرده دیگر پولی باقی نمی ماند که به کارهای دیگر برسد. 

وی افزود: ساختار جذب و ورودی بازیکنان به فوتبال و ارائه آموزش به آنها باید به طور اساسی تغییر کند.  کل افراد در یک سیستم و مجموعه باید تفکر و رویکرد واحد و هماهنگ با یکدیگر داشته باشند. فدراسیون فوتبال برای تاثیرگذاری اساسی و نه به صورت مقطعی باید طرحی را برای مراکز نخبه یابی اجرا کند که بودجه قابل قبولی برای آن در نظر گرفته شود. ضمن اینکه در هر طرح خود باید آموزش و پرورش و وزارت ورزش را نیز دخیل کند.

هومن افاضلی‌ فدراسیون فوتبال ایران تیمهای پایه فوتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر