کد خبر: 1340949 A

ترکیه در حال ساخت ۲۰ سد اضافی در سرشاخه‌های دجله و فرات است

وزیر منابع آبی عراق با انتقاد از سیاست های آبی کشورهای همسایه نسبت به تصمیم ترکیه برای ساخت 20 سد اضافی روی تمام شاخه هایی که دجله و فرات را تغذیه می‌کنند هشدار داد.

ترکیه در حال ساخت ۲۰ سد اضافی در سرشاخه‌های دجله و فرات است

به گزارش ایلنا از «الصباح»، عراق هم اکنون دچار بحران آبی بی سابقه ای در 70 سال گذشته شده است که علت آن نبود تفاهم با کشورهای همسایه درباره حق آبه ثابت عراق در رودخانه های مشترک است.

«عون ذیاب»، وزیر منابع آبی تصریح کرد که عراق تاکنون نتوانسته مشکل آب را حل کند و اکنون خواهان حمایت در این موضوع است.

وی افزود که عراق دیگر مثل گذشته کشور رودهای دجله و فرات نیست و این دو رودخانه به کانال‌های آبی کوچکی تبدیل شده که سدهای ترکیه بر آنها مسلط است.

وی یادآور شد که ترکیه قصد دارد سدهای اضافی بر دجله بسازد که یکی از آن ها سد بزرگ «الیسو» است و هم اکنون چیزی بالغ بر 104 سد در حوضه آبریز دجله و فرات وجود دارد.

عون ذیاب اظهار کرد که بسیاری از کشورهای جهان رودخانه‌های مشترک دارند و این مسئله اقتضا می‌کند تا تفاهم نامه‌های مشترکی هم بین آن‌ها برای تعیین سهم مشخصی از آب رودها وجود داشته باشد و راه حل های سازمان ملل متحد در این راستا می تواند بسیار عادلانه باشد.

بحران آب کنونی در عراق باعث ایجاد تنش و درگیری داخلی بین استان‌های کشور مثل الدیوانیه و المثنی و بابل بر سر سهم های اندک آبی شده است و این موضوع نیازمند دخالت پرسنل کاری وزارت منابع آبی در تعیین و توزیع سهم‌های آبی به طور عادلانه است.

انتهای پیام/
ترکیه تغذیه سازمان ملل متحد عراق سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر