خبرگزاری کار ایران

| 16:40   
کد خبر : ۱۳۹۰۹۵۰
وزیر امور اقتصاد و دارایی:

تمرکز اصلی بر روی هوشمندسازی مالیات و عدالت مالیاتی است

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه یکی از محورهای مهم در حوزه امور اقتصاد و دارایی مالیات‌ستانی است، گفت: پیش از این چهره سنتی وزارت اقتصاد را با مالیات‌ستانی می‌شناختند و در این فرایند نیز مسیرهای پرفراز و نشیب و پر هزینه‌ای برای فعالان اقتصادی وجود داشت.

تمرکز اصلی بر روی هوشمندسازی مالیات و عدالت مالیاتی است

به گزارش ایلنا، سید احسان خاندوزی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، افزود: سهم مالیات‌ستانی از کسانی بود که تاکنون هیچ پرونده‌ای به اسم مودی مالیاتی نداشتند. در این راستا تمرکز اصلی بر روی 2 کلیدواژه بسیار مهم هوشمندسازی مالیات و عدالت مالیاتی است.

وی ادامه داد: پیش از دولت سیزدهم، 2 میلیون و 900 هزار مودی مالیاتی داشتیم که در دولت سیزدهم بیش از 2.5 میلیون مودی جدید به این عدد اضافه شد تا بار مالیات بر گروه‌های جدید باشد. در این راستا مجلس شورای اسلامی نیز همکاری کرد که مجموعاً نرخ مالیات بر تولید 7 درصد کاهش یافت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: دارایی‌های دولت از دیگر محورهای مهم است. تا پیش از این دولت نقش امین اموال را داشت. در این راستا تلاش کردیم از طریق مصوبه مولدسازی نقش فعالانه داشته باشیم و دارایی‌های خاک خورده و کم‌خاصیت را در خدمت پروژه‌های عمرانی و بدهی‌های دولت استفاده کنیم.

خاندوزی تصریح کرد: در حوزه‌های دیگر نیز مانند شفافیت عملکرد دستگاه‌ها، در اختیار گذاشتن صورت‌های مالی 1124 شرکت دولتی را کلید زدیم. مدیران شرکت‌ها باید بدانند که به دلیل مدیریت بر اموال مردم باید پاسخ‌گو باشند. موضوع ابربدهکاران بانکی نیز حل‌وفصل شد و امیدواریم در این راستا کارنامه موفق‌تری داشته باشیم.

وی بیان داشت: در زمینه هوشمندسازی مالیات تلاش داریم که نیاز به مواجهه رو در رو را کم کنیم و به حداقل برسانیم. باید در نظر داشت که رویکرد اصلی دولت در حوزه اقتصاد جبران عقب‌ماندگی‌ها است و در 2 سال گذشته گام‌های بلندی در حوزه برداشته شده است‌.

وزیر امور اقتصاد و دارایی به نقش این وزارتخانه به عنوان دبیر هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل محیط کسب و کار اشاره داشته و تأکید کرد: بنا بود با اصل 44، راه برای فعالان اقتصادی هموارتر شود اما با مقاومت دستگاه‌های اجرایی روبرو می‌شدیم.

خاندوزی ابراز داشت: باید در نظر داشت که تغییر این شرایط از طریق تمرکز دادن آن اختیارات به صورت برخط و قابل رصد که از فسادها و رشوه‌ها و اهمال‌ها جلوگیری می‌کند، یکی از اولویت‌های وزارت امور اقتصاد و دارایی است. 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز