کد خبر: 1335355 A

قزوین در جایگاه نخست تعزیه کشور قرار گرفت

رئیس انجمن تعزیه استان قزوین از کسب رتبه نخست تیم تعزیه‌خوانی استان قزوین در دومین همایش ملی "سیمای شاهچراغ(ع) در تعزیه" خبر داد.

قزوین در جایگاه نخست تعزیه کشور قرار گرفت

به گزارش ایلنا، حشمت الله اسلامی با اشاره به برگزاری دومین همایش ملی "سیمای شاهچراغ(ع) در تعزیه" گفت: این همایش با حضور ۲۵ گروه تعزیه از ۱۸ استان کشور به میزبانی شهر شیراز برگزار شد.

رئیس انجمن تعزیه استان قزوین افزود: تیم تعزیه استان قزوین با عنوان "تعزیه علمدار کربلا" متشکل از ۱۲ نفر شامل ۱۰ اجرا کننده بود که توانست در این همایش رتبه نخست را به خود اختصاص دهد و استان زنجان و کرمان هم توانستند در جایگاه دوم و سوم قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: قزوین از دیرباز خاستگاه هنر تعزیه‌خوانی بوده و مردم استان هر ساله در مناسبت‌های مختلف به ویژه در ماه‌های محرم و صفر با برگزاری مراسم تعزیه‌ عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت(ع) نشان می‌دهند.

این مسئول خاطرنشان کرد: از جمله تیم‌های تعزیه‌‌‌‌خوانی‌ برجسته استان در روستای بکندی، حصارخروان، رزجرد و شینقر است و در شهر قزوین هم مراسم تعزیه‌خوانی همه ساله در منزل شهید عباس بابایی با حضور عاشقان و شیفتگان مکتب اباعبدالله الحسین (ع( برگزار می‌شود.

اسلامی بیان کرد: انجمن تعزیه استان قزوین سال ۹۴ تشکیل شد و خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، تعزیه‌سرای دائمی استان قزوین در زمینی به متراژ ۵ هزار متر واقع در منطقه گردشگری پارک فدک، جنب مزار شهدای گمنام احداث خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۶۲۰ نفر در انجمن تعزیه شهر قزوین عضویت دارند و در مجموع بیش از ۲ هزار تعزیه‌خوان در سطح استان قزوین فعالیت دارند.

اسلامی تصریح کرد: قدیمی‌ترین نسخه تعزیه استان قزوین مربوط به دوران قاجار بوده و تقریبا ۱۲۸ سال پیش این نسخ نوشته شده است و آهنگ و مذمون تعزیه استان قزوین آن را از سایر سبک‌های تعزیه‌خوانی کشور متمایز ساخته است.

انتهای پیام/
استان زنجان استان قزوین کربلا محرم رتبه نخست
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر