کد خبر: 636937 A

ایرج تقی‌پور مطرح کرد:

کارگاه تحلیلی پایگاه اینترنتی دانشنامه سینمایی ایران صبح امروز سوم تیرماه در موسسه رسانه‌های تصویری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمود اربابی (معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی) در ابتدا گفت: این پایگاه اینترنتی در مدت زمان 6 ماه فاز نخست آن آماده شده است و نقاط قوت و نقاط ضعف به تیمی که مسئولیت گردآوری آن را برعهده دارد؛ منتقل می‌شود تا در جهت رفع آن برآیند. از ایرج تقی پور که مسئولیت این پروژه را برعهده داشت و همچنین از مهدی یزدانی که پیشنهاد راه‌اندازی چنین وبسایتی را داد تا ارزیابی خوبی در مورد فیلم‌ها صورت گیرد، تشکر می‌کنم. این پایگاه منبع جامعی از سینمای کشور برای انگلیسی زبانان خواهد بود.

در ادامه ایرج تقی پور مدیر این پروژه نیز گفت: امروز دنیا به سمت سایبری شدن می‌رود و سینما هم از آن مستثنی نیست. با توجه به اینکه مرجعی به زبان انگلیسی نداشتیم وبسایت دانشنامه سینمای ایران برای بخش بین‌الملل طراحی شده است.

وی با بیان اینکه اشکال بزرگ سینمای ایران این است که منابع در اختیار ما نیست، گفت: بسیاری از فیلم‌ها اطلاعات‌شان ناقص و کپی است. در تلویزیون در اوایل  دهه 60 اینکار را شروع کردیم 2 هزار فیلم سال‌ها طول کشید تا آماده شود. در ابتدا قرار است تمام فیلم‌های بلند سینمایی را داشته باشیم که تعداد آنها 3700 عدد است. اما بعد تصمیم گرفتیم هر فیلمی که در اداره نظارت و کتاب‌ها و منابع دیگر، فیلم‌های نمایش داده شده و نمایش داده نشده را در این سایت بگذاریم.

وی با بیان اینکه نسخه فارسی این وبسایت به زودی آماده می‌شود، یادآور شد: تمام منابع مکتوب سینمای ایران بررسی شد. کتاب جمال امید به دلیل شیوه انتخاب اسامی کم‌غلط‌ترین منبع سینمایی است. جا دارد از جمال امید نیز تشکر کنم چون کتاب او منبعی است که در این وبسایت استفاده کردیم.

تقی پور درباره فیلم‌های کوتاه نیز توضیح داد: تمام فیلم‌های کوتاه ایرانی که در انجمن‌های رسمی مثل مرکز گسترش و انجمن سینمای جوان، کانون پرورش فکری ثبت شدند را جمع آوری کردیم. در 6 ماه  نخست می‌خواستیم فاز اول را آماده کنیم به همین دلیل تیم 70 نفره بر روی این نرم افزار کار کردند. در فاز دوم  شروع به اضافه کردن فیلم‌های کوتاه  وکامل کردن اطلاعات فیلم‌ها که در جایی ثبت نشده‌اند، کردیم. به عنوان مثال، فیلم‌هایی که در هنر و تجربه برای نمایش داده شده بود اما رد شده بود نیز جمع‌آوری شده است.

تقی پور ادامه داد: در فاز دوم اضافه کردن فیلم‌های کوتاهی که در جشنواره‌ها شرکت کرده‌اند، را در برنامه‌مان قرار داده‌ایم.

امین هدایتی (مدیر فنی و محتوایی وبسایت سی سینما) در توضیحاتی با بیان اینکه در همین مدت 2 ماه حدود 400 هزار بازدیدکننده از فیلم‌ها داشته‌ایم، گفت: 35 هزار پوستر و تصویر از صحنه و پشت صحنه فیلم‌ها در وبسایت موجود است.28 هزار نفر پروفایل دارند که شامل همه افراد از قبل از انقلاب و بعد از انقلاب است. 22 ژانر در وبسایت تعریف شده است و علاوه بر آن 3600 فیلم بلند و 6500 فیلم کوتاه ثبت شده‌اند.

وی ادامه داد: در فاز اول 300 بازیگر که بیشترین فیلم‌ها را بازی کردند وارد شدند و در فاز دوم بقیه اطلاعات در این زمینه نیز وارد و کامل می‌شود. فیلم‌ها در این سایت به 5 بخش تقسیم شد‌ه‌اند. از دیگر موارد این است که در هر سال اتفاقات سینمایی را نمایش می‌دهد.

هدایتی همچنین گفت: هدفگذاری اولیه‌مان این است که فیلم‌های ایرانی در مرحله بالایی از سرچ قرار گیرند و این وبسایت ویکی پدیای فیلم‌های ایرانی باشد. بعد از رونمایی این وبسایت به عنوان ریچ کانتکت برای گوگل معرفی می‌شود. از دیگر اتفاقات پیدا کردن تیزرهای فیلم‌ها و پشت صحنه‌های فیلم‌ها است که اطلاعات آن در دست اجرا است.

مسعود نجفی (مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی) هم اظهار کرد: من بارها با آرشیوهای سینمایی سر و کار داشتم و بر روی آنها کار کردم، می‌دانم در این زمینه چه محدودیت‌هایی داریم و هر قدمی که در این خصوص برداشته شود ارزشمند است.اتفاق هایی این چنینی برای کسانی که کارهای پژوهشی انجام می دهند بسیار مفید است و امیدوارم با رفع نواقصی که مطرح شد بانک اطلاعاتی کاملی از سینمای ایران در اختیار داشته باشیم.

منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) که در این مراسم حضور داشت، گفت: یکی از مظاهر دیجیتال اصلاح است. در کشور ما جمع آوری و حفظ اسناد کار مشکلی است. یقین دارم ایرج تقی پور با اصلاحات جدی، این کار را در حدی که به توسعه سینمای ایران کمک کند پیش می‌برد زیرا اگر تنها  به شکل آکادمیک باشد؛ ارزش‌های خود را از دست می‌دهد.

منابع سینمای ایران در اختیار ما نیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر