خبرگزاری کار ایران

کارگران زباله‌گرد آنکارا از کتاب‌های دور ریخته شده، کتابخانه ساختند

asdasd
کد خبر : ۶۲۹۲۴۴

جمعی از کارگران شهرداری آنکارا کتابخانه‌ای از کتاب‌هایی درست کرده‌اند که همه آن‌ها را در زباله‌ها پیدا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شهرداری آنکارا «آقای هانتا»ی رمان تنهایی پرهیاهو را از لابه‌لای کتاب‌های کارخانه پرس بیرون کشیدند و حقیقت بخشیدند. آقای هانتا، کارگر کارخانه‌ی پرس  در یک زیر زمین نمور بود. او تمام کتاب‌ها و کاغذهایی که برای بازیافت به کارخانه می ‌آمد را دور هم جمع می‌کرد. دنیایی برای آقای هانتا به جز کتا‌هایی که به کارخانه می‌آمد، وجود نداشت. حالا کارگران شهرداری آنکارا کتاب‌هایی که صاحبانشان آنها را بین زباله‌‌ها ترک کرده بودند، دورهم جمع کردند. شاید جایی دیگر انسانی دیگر منتظر این کتاب رها شده باشد.

بیتمور ۲۳ سال است در خیابان‌های آنکارا زباله جمع می‌کند. این کار برای اولین بار از او شروع شد. او می‌گوید: همیشه آرزو داشتم یک کتابخانه این چنینی در خانه‌ام داشتم، اما نه پولش را داشتم نه خانه‌ام آنقدرها بزرگ بود که بتوانم کتابخانه داشته باشم. اما حالا من امروز کتاب‌هایی دارم که دیگر رها شده بودند. من قدر این کتاب‌ها را بیشتر می‌دانم. اینجا که باشند دیگر تنها برای من نیستند. حالا همه آن‌هایی که مانند من آرزویشان کتابخانه خانگی بود اما پولش را نداشتند؛ کتابخانه دارند.

به گفته‌ی کارگران در ابتدا، این کتاب‌ها تنها برای کارمندان و خانواده‌هایشان بود تا قرض بگیرند. اما همین که این مجموعه بزرگ‌تر شد؛ در جامعه‌ی آنکارا علاقه مندان زیادی پپدا کرد. امروز کتابخانه بیش از ۶۰۰۰ کتاب دارد.

ساختمان کتابخانه یک کارخانه آجرسازی قدیمی در نزدیکی اداره‌ی بهداشت است. به گفته‌ی کارگران معلمان مدارس روستایی از سراسر ترکیه متقاضی این کتاب‌ها برای دانش‌آموزان هستند.

این کتابخانه اغلب با فرزندان کارکنان شهرداری و دانش‌آموزان مدارس مجاور پرشده است. همچنین یک اتاق سالن برای خوانندگان و تخته‌های شطرنج برای بازدیدکنندگان وجود دارد. این کتابخانه یک فضای جداگانه برای  دوچرخه‌سواران دارد و می‌توان در حیاط خلوتش چای نوشید و کتاب خواند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز