کد خبر: 484831 A

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد:

نیروی انتظامی دیگر مداخله‌ای برای لغو کنسرت‌ها نخواهد داشت

اصلاح "آئین‌نامه اجرایی ماده بیست اماکن عمومی" باعث شده تا نیروی انتظامی فقط مسئول پاسخگویی به استعلام‌های وزارت ارشاد باشد و دیگر مستقیما در ماجرای برگزاری یا لغو کنسرت‌ها ورودی نداشته باشد.

نیروی انتظامی دیگر مداخله‌ای برای لغو کنسرت‌ها نخواهد داشت

فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) درباره مسئله لغو کنسرت‌ها توسط نیروی انتظامی به خبرنگار ایلنا گفت: با اصلاح ماده بیست آئین نامه اجرایی اماکن عمومی نیروی انتظامی توسط هیئت محترم دولت، نیروی انتظامی پاسخ استعلام دفتر موسیقی و یا ادارات کل ارشاد استان‌ها را ظرف مدت مشخصی می‌دهد.

وی در ادامه افزود:  اگر هم پاسخ این استعلام منفی باشد آن وقت ما می‌توانیم دلیلش را از نیروی انتظامی جویا شویم. البته طبق قانون، این اظهار نظر در امور انتظامی و غیرترافیکی خواهد بود.

فرزاد طالبی ادامه داد: اصلاح این آئین‌نامه حدود هشت ماه قبل اتفاق افتاده است و از آن زمان شاهد لغو کنسرت از سوی نیروی انتظامی نبوده‌ایم.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین عنوان کرد: وقتی مجوزی ازسوی اداره کل استان‌صادر می‌شود در واقع یعنی مجوز پس از دریافت پاسخ استعلام از نیروی انتظامی صادر شده است. و انصافا  نیروی انتظامی همچون گذشته همکاری خوبی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته است.

 

برای کنسرت محمد معتمدی در بیرجند اصلا مجوزی صادر نشده بود که لغو شود

فرزاد طالبی در مورد خبر لغو کنسرت"محمد معتمدی" توسط اداره اماکن نیروی انتظامی که هفته قبل منتشر شد نیز گفت: ما موضوع خبر لغو کنسرت محمد معتمدی در بیرجند را پیگیری کردیم و متوجه شدیم ایشان اصلا مجوز اجرا در این شهر را دریافت نکرده بود. واژه "لغو کنسرت" معنی مشخصی دارد و زمانی می‌توان از این واژه استفاده کرد که مجوزی صادر شده باشد و پس از آن، کنسرت موردنظر از اجرایش جلوگیری شود.

مدیرکل دفتر موسیقی ادامه داد: برخی درخواست‌های برگزاری کنسرت به ارشاد فرستاده می‌شود و امکان دارد به هر دلیلی مانند مناسبت‌های مختلف یا عدم پیگیری موسسه برگزارکننده کنسرت، مجوزهای مربوطه صادر نشود. در ماجرای کنسرت آقای معتمدی هم در بیرجند به دلیل عدم پیگیری موسسه برگزارکننده کنسرت اصلا مجوزی صادر نشده است. همان زمان وقتی برای برگزاری کنسرت در تاریخ موردنظر گروه آقای معتمدی از مسئولان سئوال شده بود آنها در پاسخ گفته بودند اصلا مشکلی برای برگزاری برنامه در این زمان وجود ندارد؛ اما عدم پیگیری خود دست‌اندرکاران موسسه برگزاری کنسرت باعث شده بود که اصلا مجوزی صادر نشود.

مدیرکل دفتر موسیقی همچنین عنوان کرد: از آنجا که اینگونه کنسرت‌ها در شهرستان‌ها توسط اداره ارشاد همان شهرستان صادر می‌شود من برای پیگیری این مسئله با آقای محبی مدیرکل اداره ارشاد خراسان جنوبی هم تماس گرفتم و جریان را جویا شدم؛ ایشان هم صراحتا اعلام کردند که ما برای چنین برنامه‌ای اصلا مجوزی صادر نکرده‌ایم که حالا لغو بشود.

این در حالی است که کنسرت محمد معتمدی قرار بود ۱۷ اردیبهشت در بیرجند برگزار شود اما هفته گذشته خود معتمدی خبر لغو کنسرتش از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی را به ایلنا داد. محمد معتمدی درباره این اتفاق به خبرنگار ایلنا گفته بود: کنسرتی که قرار بود به همراه گروه موسیقی خودم در ۱۷ اردیبشهت‌ماه در شهر بیرجند برگزار شود؛ به دستور  پلیس اماکن لغو شده است. دلیلی خاصی هم برای لغو این کنسرت به ما اعلام نکرده‌اند و تنها گفته‌اند فعلا صلاح نیست این اجرای صحنه‌ای برگزار شود.

معتمدی همچنین درباره مجوزهای کنسرتش گفته بود: برگزاری این کنسرت تمام مراحل قانونی دریافت مجوز را طی کرده بود و مشکلی هم نداشت با این وجود ازسوی پلیس اماکن لغو شده است. البته گرفتن مجوز برگزاری اجرای صحنه‌ای از وزارت ارشاد تنها یک خوان از مراحل برگزاری کنسرت است و نهادها و ارگان‌های مختلفی حق "وتو"ی مجوز برگزاری کنسرت‌ها را دارند.

اواسط تابستان ۱۳۹۵ (۳۰ تیر) با تصمیم هیئت وزیران ماده (۲۰) آیین‌نامه اماکن عمومی اصلاح شد که براساس آن صدور مجوز اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری ازجمله اجرای صحنه‌ای موسیقی و تئاتر برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این آئین‌نامه قرار است پایانی باشد بر چالش‌های به وجود آمده در مسئله لغو کنسرت‌ها و نیروی انتظامی باشد.

انتهای پیام/
محمد معتمدی دفتر موسیقی لغو کنسرت‌ها فرزاد طالبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر