کد خبر: 298889 A

ایلنا: درحالیکه زمزمه حضور مجید رجبی معمار به عنوان مدیرعامل جدید خانه هنرمندان ایران به‌گوش می‌رسد، واکنش‌ها نشان می‌دهد شاید همه چیز در دقیقه 90 تغییر کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تماشاخانه ایرانشهر در پنج ماه گذشته شرایط متفاوتی نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد. مدیریت این مجموعه طی چند سال‌ گذشته موفق شد آرامشی نسبی بر سالن‌های تئاتری تحت نظارت خود حاکم کند و غالب گروه‌های نمایشی که در این مجموعه به صحنه رفتند از برنامه‌ریزی و همراهی مدیریت و کارمندان تماشاخانه ایرانشهر ابراز رضایت کردند. اتفاقی که گروه‌های نمایشی میهمان مجموعه مهمی مثل تئاتر شهر طی این سالها حسرت آن را به دل داشتند.

اما اوضاع این مجموعه طی چند ماه گذشته دست‌خوش نوسان شد و تماشاخانه‌ای که چند سال تقریبا بی‌حاشیه را سپری کرده بود علائمی از ورود به حواشی متعدد نشان داد. حاشیه‌هایی که با دستور توقف اجرای نمایش "پاییز" به کارگردانی نادر برهانی مرند آغاز شد و بعد از آن قطار توقیف‌ها در این مجموعه ترمز برید. نمایش‌های "پینوکیا" به کارگردانی شهره سلطانی و "پپرونی برای دیکتاتور" نمونه‌های بعدی بودند که با توقف‌هایی هرچند کوتاه مدت مواجه شدند تا زمزمه‌هایی مبنی بر بی‌اعتمادی و نگرانی خانواده هنرهای نمایشی به گوش برسد.

انتشار گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر تغییر مدیریت تماشاخانه ایرانشهر و خانه هنرمندان ایران در حالی توسط بعضی رسانه‌ها مطرح شد که پیش از این نیز شایعه‌هایی بر این اساس به‌گوش می‌رسید. شاید همین اخبار تایید نشده کافی بود تا حواشی ایجاد شده رنگ متفاوتی به خود بگیرد و مسائلی که انتظار می‌رفت با ایجاد تغییرات جزئی در مدیریت اجرایی تماشاخانه ایرانشهر برطرف شود وارد فاز جدید شد.

 در حالیکه مدیرعامل خانه هنرمندان ایران طی دو هفته گذشته کمتر در دفتر کار خود حاضر شد، این اخبار تا روز گذشته پنجشنبه - 29 مرداد – هیچ واکنشی از سوی روابط عمومی‌های تماشاخانه ایرانشهر و خانه هنرمندان ایران به همراه نداشت.

تنها روز گذشته بود که محمد سریر، رئیس شورای عالی خانه هنرمندان درست چند دقیقه پس از مجید سرسنگی در گفتگویی اظهار کرد اعضای این شورا هیچ تصمیمی مبنی بر تغییر مدیر عامل نگرفته‌اند و بحث تعیین جایگزین مطرح نشده است.

در این میان بعضی گمانه‌زنی‌ها از مخالفت جدی و ادامه‌دار بعضی نمایندگان شورای شهر تهران با حضور مجید سرسنگی در این منصب حکایت دارد و از سوی دیگر نام مسعود رجبی معمار (مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو)‍! به گوش می‌رسد. از آنجا که تجربه معرفی مدیران فرهنگی نشان می‌دهد در نهایت افرادی جز گمانه‌زنی‌های اولیه پشت میز می‌نشینند؛ حضور رجبی معمار – که قبلا و هنگام حضور در شبکه پنج سیما همراهی زیادی با شهردار تهران داشته – اندکی بعید به نظر می‌رسد؛ اما دور از ذهن نیست.

شاید بتوان عدم همراهی محمد باقر قالیباف برای سپردن اداره مجموعه فرهنگی هنری صبا به مجید سرسنگی را یکی از نشانه‌های تصمیم جدی شهردار تهران برای ایجاد تغییرات در نظر گرفت. چنانچه شنیده‌ها از برنامه‌ریزی او برای تغییر در معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران و معرفی جانشین برای میثم امرودی حکایت دارد اما اداره سازنده خانه هنرمندان ایران کار ساده‌ای نیست.

شیوه عملکرد و روانشناسی مدیریتی شهردار تهران نشان می‌دهد وقتی تصمیم به ایجاد تغییر داشته باشد این اتفاق قطعا رخ می‌دهد. اما اینکه مجید رجبی معمار گزینه‌ مناسبی برای مدیرعاملی خانه هنرمندان ایران باشد نیازمند تامل بیشتر است. او پس از فعالیت در شبکه پنج سیما و شبکه بازار؛ خرداد ماه امسال به عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو در دولت حسن روحانی حکم گرفت.

ریاست هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی روایت فتح، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، انجمن تأتر انقلاب و دفاع مقدس، مسئولیت شهرک سینمایی دفاع مقدس، معاون هنری بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت از جمله سوابق مدیریتی رجبی معمار محسوب می‌شود اما اینکه حضور او در خانه هنرمندان ایران چه نتایجی به همراه دارد فعلا مشخص نیست.

با توجه به تغییری که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رخ داد و زمزمه‌هایی مبنی بر تصمیم قالیباف برای ایجاد تغییر در مدیریت معاونت اجتماعی می‌توان بحث تغییر مدیرعامل خانه هنرمندان را جدی تلقی کرد. اما پیش از آن باید تا روز یکشنبه (زمان اعلام نتیجه نهایی) که همه چیز به‌صورت قطعی مشخص می‌شود منتظر ماند و دید آیا شهردار در آخرین دقایق نظر خود را تغییر می‌دهد یا خیر.

چراکه مصاحبه‌های روز گذشته اعضای شورای عالی خانه هنرمندان و حضور سرسنگی در مراسم رونمایی از سردیس عزت‌الله انتظامی گمانه‌زنی‌های تازه‌ای را رقم زده و این احتمال را به وجود آورد که شاید همه چیز در دقیقه 90 تغییر کند.

مجید سرسنگی خانه هنرمندان ایران مجید رجبی معمار
نرم افزار موبایل ایلنا