خبرگزاری کار ایران

| 17:14   
کد خبر : ۱۳۹۶۸۹۸

اسکلت ۲۷۰۰ساله راز فروپاشی شهر باستانی را برملا می‌کند

به تازگی بقایای اسکلت یک نجیب زاده در ترکیه بدست آمده که باتوجه به وضعیت بسیار مناسبی که دارد، می‌تواند راز فروپاشیی شهر باشکوه آیانیس را برملا کند.

اسکلت ۲۷۰۰ساله راز فروپاشی شهر باستانی را برملا می‌کند

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان در ترکیه موفق به کشف اسکلت یکی از افراد طبقات بالای جامعه (نجیب زاده) شدند که احتمالاً ۲۷۰۰ سال پیش در جریان زلزله‌ای که در این منطقه آمده، با مرگ نابهنگام مواجه شده است. 

این فرد که انواع جواهرات و زیورآلات را با خود به همراه داشته، در میان انبوهی از سلاح‌ها و اشیای فرهنگی همچون کتیبه‌ها و مهرها که عموما برای تشخیص امضا و مالکیت خصوصی استفاده می‌شوند، پیدا شده است.

باستان‌شناسان معتقد هستند این شخص در قرن هشتم قبل از میلاد زندگی مجللی داشت و با توجه به شرایطی که استخوان‌ها و اشیاء باستانی در کنار او پیدا شده، می‌توان گفت در داخل قلعه و به همراه وسایل شخصی خود به یکباره و بر اثر واقعه‌ای ناگهانی دفن شده است. 

این قلعه در ایانیس، مرکز اورارتویی‌ها در استان وان ترکیه، قرار دارد. پادشاهی عصر آهن اورارتو از قرن نهم تا ششم قبل از میلاد از ارمنستان کنونی تا غرب ایران و شرق ترکیه حکمرانی می‌کرد. دانشمندان حدس می‌زنند که زمین‌لرزه و آتش‌سوزی سبب سقوط آیانیس شده است. اما فقدان شواهد مانع صحه گذاشتن بر این فرضیه می‌شد. اسکلتی که به تازگی کشف شده؛ شواهد مهمی از فرضه زلزله را پیش روی باستان‌شناسان می‌گذارد. آیانیس تنها پروژه‌ای‌ست که پتانسیل حل مشکلات این قله و فروپاشی پادشاهی را دارد؟

قرار است تجزیه و تحلیل انسان‌شناسی روی اسکلت انجام شود تا سن و جنس فرد مشخص شود. یک لوح خط میخی نیز همراه اسکلت پیدا شده که به زودی ترجمه و منتشر خواهد شد.

بسته به محتوای کتیبه، ممکن است بتوان نقش و طبقه این فرد را در جامعه اورارتویی تعیین کرد. 

7

باستان‌شناسان می‌گویند، نه تنها اسکلت بسیار خوب حفظ شده بلکه جمجمه در وضعیت خوبی قرار دارد و طبق اطلاعات اولیه ممکن است آثار تخریب شده شیمیایی از مغز باقی مانده باشد.

کاوش‌های قبلی در داخل ارگ، منجر به کشف معبد هالدی شد که از سال ۲۰۲۰ در دست مرمت قرار گرفته است. این معبد همراه با کنده‌کاری‌های سنگی آن به احترام هالدی، خدای برتر در دین اورارتویی، ساخته شده است.

تعدادی از اتاق‌های معبد نیز اخیراً حفاری شده‌اند و برنامه‌هایی برای ایجاد موزه‌ای در فضای باز برای بازدید گردشگران از معبد وجود دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز