خبرگزاری کار ایران

| 17:10   
کد خبر : ۱۳۷۴۲۲۰

جشنواره حوا در ۱۴ استان برگزار می‌شود/ خانواده از اولویت‌های وزارت ارشاد است

نشست دبیر نخستین جشنواره فیلم «حوا» صبح امروز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی مدیران و دست‌اندرکاران جشنواره و با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

جشنواره حوا در ۱۴ استان برگزار می‌شود/ خانواده از اولویت‌های وزارت ارشاد است

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدیه سادات محور دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «حوا» در ابتدا اظهار داشت: پیش‌تر مرحوم سیف‌اله داد جشنواره‌ای مشابه جشنواره حوا برگزار کرده بود اما متاسفانه ادامه پیدا نکرد و فراموش شد. حالا این جشنواره مورد استقبال قرار گرفته و شاهد ارسال آثار زیادی هستیم. رویکرد اصلی ما حمایت از خانواده، لزوم شناساندن تصویر زن، بازنمایی زن مسلمان در سینمای ایران و جهان و پرداختن به زن عفیف است. در همین راستا نشست‌های تخصصی هم با محوریت زن و خانواده خواهیم داشت.

وی افزود: در بخش بین‌الملل ۱۹ اثر در جشنواره داریم که از کشورهایی نظیر تایوان، عراق و... . این جشنواره با محوریت زن و خانواده در ۱۴ استان به صورت همزمان از بیستم تا بیست و سوم تیرماه برگزار می‌شود. هفته‌های فیلم‌ها را نیز در کشورهای دیگر خواهیم داشت که از جمله در چین، روسیه، تونس و… به زبان مقصد کارهایی ارائه می‌شود که در این برنامه آثار کشور مقصد و ایران اکران خواهد شد.

محور در ادامه از نهادها و سازمان‌هایی که با این جشنواره همکاری کرده‌اند، تشکر کرد و گفت: از وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، انجمن سینمای جوانان ایران، شهرداری، سازمان سینمایی، مرکز گسترش، فارابی و… تشکر می‌کنم که به ما کمک کردند.

قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی پس از آن اظهار داشت: خانواده ایرانی هویت و تار و پود ماست و این جشنواره به ماهیت خانواده می‌پردازد. خانواده بخش مهمی از اولویت‌های معاونت توسعه وزارت فرهنگ در دوره کنونی است به همین دلیل ما این کار ویژه را در سینما نیز تعریف کرده‌ایم.

وی افزود: شش نشست تخصصی را با عناوین مقایسه زن در اسلام و غرب، راه‌کارهای تقویت تحکیم خانواده در فرایند جهانی شدن و ضرورت الگوی خانواده ایرانی اسلامی، بررسی نقش خانواده و زن در جامعه، بررسی وضعیت زن در سینمای قبل و بعد از انقلاب، بررسی نقش زن در سینمای دفاع مقدس و بررسی نقش و جایگاه خانواده در سینمای ایران در این جشنواره داریم که از ۱۶ تیر آغاز می‌شود و تا ۲۰ تیر ادامه دارد.

محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی مجلس و استان‌های سازمان سینمایی هم درباره برگزاری جشنواره حوا در استان‌ها نیز اظهار داشت: بر اساس درخواست دبیرخانه مرکزی جشنواره مبنی بر اینکه گستره جشنواره از تهران به سمت شهرستان‌ها برود این موضوع را با مدیران کل استان‌ها مطرح کردیم و با توجه به زمینه‌ای که وجود دارد و با توجه به موضوع جشنواره که متمرکز بر مقام زن و خانواده است، این جشنواره مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: غالب جشنواره‌ها در نیمه دوم سال برگزار می‌شود و برگزاری جشنواره در تابستان به ویژه در مناطق گرمسیری واقعاً کار سختی است لذا ما اولویت‌بندی کردیم و قرار شد دوره اول جشنواره در ۱۴ استان همزمان با تهران برگزار شود. خانواده در فرهنگ ما یک مزیت است باید از غنای فرهنگی خودمان به درستی استفاده کنیم. البته برای سال اول جشنواره نمی‌توان انتظارات زیادی داشت اما امیدوارم به سمت تولید برویم و به همین ترتیب دو برنامه افتتاحیه و اختتامیه را در استان‌ها هم داریم که در آن از زنان و خانواده‌های موفق قدردانی می‌شود. 

جواهرساز مدیر بخش بین‌الملل این جشنواره نیز درباره حضور فیلم‌های متنوع از کشورهای مختلف گفت: از کشورهای ایتالیا، ایرلند، فرانسه و… آثاری داریم که مجموعاً ۱۹ فیلم بلند، ۱۲ فیلم مستند و… به این جشنواره ارسال شده است.

در پایان این نشست از پوستر ملی و بین‌المللی نخستین جشنواره فیلم حوا رونمایی شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز